• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’nin Önemli Lezzetleri

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Türkiye'nin Önemli Lezzetleri

Tantuni

Türk mutfağı denilince akla aslında yıllar boyu birikmiş bir kültür gelir. Çünkü Türk mutfağı zenginliklerle dolu bir mutfaktır ve Avrupa’dan da Asya’dan da birikimler taşır. Bunun yanı sıra Türk mutfağında Orta-doğu ve Arap mutfağının izleri de mevcuttur. Türk mutfağında kendine özgü olan pek çok enfes yemek yer alır. Ancak en önemli grubu kebap yemekleri oluşturur. Öyle ki birden çok kebap türü yasalar tarafından bile koruma altına alınmış yani Türk mutfağına özgü bir hale getirilmiştir. Kümes hayvanları, av ve sığır etleri, balık ve bunun dışında zengin bir sebze-meyve grubu da Türk mutfağında oldukça önemlidir. Ancak av etleri kategorisinde at, ayı, domuz, salyangoz ya da kurbağa gibi uç örnekler bulunmaz.

Bölgelere Göre Yoğun Olan Besinler

Türk mutfağı başlı başına bir kültürdür. Bunun yanı sıra bölgelerde de ayrı yemek kültürleri meydana gelmiştir. Örneğin Ege ve Akdeniz mutfağı denildiğinde akla daha çok zeytinyağlı, sebzeli ve deniz mahsullü yemekler gelir. Anadolu yemek kültüründe ise tereyağı, et ve bakliyat kullanımı yoğunluktadır. Karadeniz bölgesi kendine haz karakteristik sebzeleri ve balıklarıyla ünlüdür. Başta hamsi olmak üzere istavrit ve palamut oldukça sık tüketilir. Mısır, ıspanak ve karalâhana da karakteristik sebzelerin başında gelen besinlerdir.

Farklı Pişirme Teknikleri

Kağıt Kebabı

Yemeklerin farklı tatlara sahip olmalarının sebeplerinden biri de pişirme şekillerinden kaynaklanır. Türk mutfağı sadece besin yönünden değil pişirme yöntemleri bakımından da oldukça zengindir. En çok tercih edilen pişirme yöntemlerinin başında fırınlama, ızgara ve haşlama gelir. En dikkat çeken yöntemlerden biriyse tandırdır. Yer altındaki bir kuyuda ve köz ateşinde saatler boyu pişen et enfes bir lezzetle sunuma hazırlanır. Yumuşacık olan bu etin tadı dillere destandır.

Türk mutfağında deniz ürünlerinin önemi aşikârdır. Deniz ürünleri daha çok tava, füme, ızgara, buğulama, lakerda ve fırınlama yöntemleriyle pişirilir. Deniz kıyısı olan bölgelerde bunlara ek olarak karides ve midye gibi daha farklı tatlar yoğun bir şekilde tüketilir. Geleneksel Türk mutfağı denildiğinde akla genel bir çerçeve gelse de bölgeler kendi içlerinde apayrı bir kültür meydana getirirler. Gerek kullanılan besinler gerekse farklı pişirme teknikleri çok zengin bir mutfağın oluşmasını sağlar. Öyle ki yemeklerde kullanılan domates yerine erik ya da kayısı benzeri meyvelerin kullanılması buna en güzel örneklerdendir.

Süt Ürünleri, Çorba ve Salata Kültürü

Ezogelin Çorbası

Türk mutfağında süt ürünleri ayrıcalıklı bir yere sahiptirler. Öyle ki süt başta olmak üzere krema, yoğurt, kaymak ve tereyağı vazgeçilmez besinlerdir. Sofra kültüründe vazgeçilmeyenlerden biriyse çorbalardır. Kış mevsiminde yemeklere sıcacık bir çorbayla başlanır. Tarhana, ezogelin, yayla ve mercimek çorbaları en çok tüketilen çorbalardır. Yoğurt çorbası gibi yaz mevsiminde içilen soğuk çorbalar da mevcuttur.

Kadayıf Dolması

Ana yemeklerde baharat kullanımı oldukça önemlidir. Güveçte yapılan et ve sebze yemekleri oldukça popülerdir. Ana yemek yanında vazgeçilemeyen salatalar mevsime ve bölgeye göre farklı şekillerde hazırlanabilirler. Ancak salata sosunda vazgeçilmeyen üçlü zeytinyağı, limon ve sirkedir. Soğan ve domates salatada en sık kullanılan besinlerdir. Bunun yanı sıra mevsim yeşilliklerinden yapılan salatalar kuruyemişlerle de zenginleştirilir. Türk mutfağı denilince olmaza olmazlardan biri de tatlılardır. Genelde sütlü ve şerbetli olarak iki gruba ayrılan tatlı çeşitleri Türk mutfağında oldukça sevilir. Şerbetli tatlılar, hamur işinin sonradan hazırlanan şerbetle tatlandırılması şeklinde hazırlanır. Sütlü tatlılarsa puding ya da muhallebi benzeri tatlılardır.