• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’nin En Ünlü Caddeleri

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Bazı insanlar yalnızlığı, bazı insanlarsa kalabalığı; bazı insanlar kaosu, bazı insanlarsa sükuneti, bazı insanlar gri tonları, bazı insanlarsa renk cümbüşünü sever. Tüm bu nitelikleri barındırabilecek ve bu insanların hepsinin ortak noktası olabilecek yerler vardır: Caddeler! Bazen çok mutlu anlarımızın, bazense buhranlı saatlerimizin ortak noktasıdır bazı caddeler. Bu yazımızda sizleri ülkemizin birçok özellikleriyle ön plana çıkan ünlü caddeleriyle tanıştıracağız.

İstiklal Caddesi (İstanbul)

İstiklal Caddesi (İstanbul)

İstanbul ve cadde kelimelerini zihninden geçiren hemen hemen herkesin aklına ilk gelen caddelerden birisidir İstiklal caddesi. Nasıl ki kimilerine göre Dünya’nın kalbi İstanbul’da atıyorsa, İstanbul’un kalbi de İstiklal Caddesi’nde atıyor desek abartmış olmayız. Her zevke hitap edebilecek kafeleri, restoranları ve eğlence merkezlerinin yanı sıra eski İstanbul kültürünün en nadide zevklerini yansıtan apartmanlarıyla bol bol güzel fotoğraf kareleri yakalamanız muhtemel.

Bağdat Caddesi (İstanbul)

Bağdat Caddesi (İstanbul)

Uzun yıllardır İstanbullular arasında polemik konusu olan “Avrupa yakası mı Asya yakası mı?” tartışmasının Asya tarafını tutanlardan bunu tek bir şeyle savunması istenseydi muhtemelen cevapları Bağdat Caddesi olurdu. Yalnızca eğlenmek isteyen gençlerin değil, birkaç saatliğine kahve molası veren her yaştaki insanın vakit geçirmek isteyeceği caddelerden biri Bağdat Caddesi. Günde binlerce insanın ayak bastığı bu uzun caddede eğlenceli ve hoş vakit geçirmemek neredeyse imkânsız.

Filistin Caddesi (Ankara)

Filistin Caddesi (Ankara)

Az önce bahsettiğimiz Bağdat Caddesi’nin Ankara’daki versiyonu desek çok da yanlış olmaz herhalde. Türkiye’deki hemen hemen her alandaki lüks firmalar mağaza ve mekanlarıyla ünlü olan bu caddede yerini alabilmek için adeta savaşıyor. Özellikle son zamanlarda zarafetin ve klaslığın üst seviyede yaşandığı bu cadde de bu listede yerini almayı sonuna kadar hak ediyor.

Tunalı Hilmi Caddesi (Ankara)

Tunalı Hilmi Caddesi (Ankara)

Bu listede yerini almasında hemfikir olduğumuz caddelerden bir diğeri ise Tunalı Hilmi Caddesi. Ankara’nın en elit semti olan Çankaya’nın merkezinde yer alan bu ışıltılı cadde, aynı zamanda geçmişten beri gençlerin buluşma noktası olan, Ankara’nın simgesi Kuğulu Park’ı da içinde bulunduruyor. Eğer Çankaya’daysanız ve biraz da vaktiniz varsa bu caddeyi keşfe çıkmalısınız. Emin olun yalnızca ismi değil ev sahipliği yaptığı anılar da son derece akılda kalıcı olacaktır.

Atatürk Caddesi (İzmir)

Atatürk Caddesi (İzmir)

Listemizde sıra dağlarında çiçekler açan güzel İzmir’in en büyük caddesinde. Buradaki büyük kelimesini kelimenin tam manasıyla kullandık desek yeridir. İzmir’in incisi Alsancak ve Konak semtleri arasında yer alan bu cadde; siyasi parti mitinglerinden konserlere, yılbaşı kutlamalarından festivallere kadar hemen hemen her organizasyona hizmet verebilecek kadar büyük bir caddedir. Büyüklüğünün yanı sıra bir diğer özelliği ise deniz kıyısı boyunca uzanmasıdır. İzmir’de olup Atatürk Caddesi’nin büyüsüne henüz kapılmamış olanlara şiddetle öneririz.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi (İzmir)

Kıbrıs Şehitleri Caddesi (İzmir)

Aynı anda çok farklı kültürdeki insanlara en sahipliği yapabilmesinden ötürü İstiklal Caddesi’yle benzerlik taşıyan bu cadde Talatpaşa ve Ali Çetinkaya Bulvarı’nın kesiştiği yerden başlayıp Kordon’a kadar uzanıyor. Kitapçılardan kafelere, barlardan eğitim kurumlarına kadar birçok farklı hizmetten faydalanmak için bu caddeyi tercih edebilirsiniz. Gündüzleri öğrencileri, akşamları ise bar ve kafeleri doldurup taşıran eğlence tutkunları ve günün her saati damağınızda keyifli bir an bırakabilecek sokak sanatçılarıyla vazgeçilmez bir cadde.