• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’de Antika Alışverişi Yapabileceğiniz 5 Yer

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Alışverişin her türlüsü insanları mutlu etmeye yeterken, bu konuda en tatmin edicisi antika eşyalara sahip olmak denilse yanlış söylemiş olmayız. Binlerce yıllık bir mirasa sahip olma düşüncesi bile pek çok kişiyi cezbediyor. Türkiye’nin en değerli antika eşyalarına nerelerden ulaşabileceğinizi öğrenmek için tek yapmanız gereken, yazının devamını okumak!

Feriköy Antika ve Bit Pazarı, Şişli - İstanbul

İstanbul’un en ünlü antika eşya pazarı Feriköy, çok eski semtlerden biri olan Bomonti’de yer alıyor. Semtin tarihi dokusu ile binlerce antika eşya buluşunca da ortaya renkli manzaralar çıkıyor. Semtte aynı zamanda bir organik pazar da kuruluyor. Kapalı bir pazar alanında bulunan yerde binlerce yıllık antika eşyaları sergiliyor. Plaklar, daktilolar, dergi ve kitaplar, süs eşyaları, örtüler, fotoğraf makineleri ve daha aklınıza ne gelebilirse hepsini bulabileceğiniz bu pazarda bazı eşyaların ne olduğunu anlamak gerçekten güç. Çünkü çok fazla eski döneme ait eşyalar bulunuyor.  O nedenle satıcılar ile iletişim halinde olup bilgi almanız gereken eşyalar olabilir. Koleksiyoncuların akın akın ziyaret ettiği bu şahane yer aynı zamanda turistlerin de ilgisini çekebilecek kadar geniş ürün yelpazesine de sahip.

Horhor Antikacılar Çarşısı, Fatih – İstanbul

7 katlı, içerisinden 200’den fazla dükkânın bulunduğu bu çarşı öyle bir iki saatte gezip bitirebileceğiniz türden bir yer değil. Herkesin bütçesine uygun bir şeyler bulup alabileceği bu çarşı, özellikle koleksiyoncuların en sık uğradığı yerlerden biri. Birbirinden güzel tablolar, işlemeli çini ve vazolar, el yapımı berjerler, abajurlar, işlemeli aynalar ve daha neler neler. Horhor Antikacılar Çarşısı’nda sadece satış yapılmıyor, aynı zamanda eski mobilyalarınız tamir edilip yenilenebiliyor da. Özellikle ev dekorasyonunda tarihi eşyalara yer vermek isteyenlerin mutlaka buraya gitmesini öneriyoruz. Sedef kakmalar ile donatılmış çarşının içerisinde 18. yüzyıla ait pek çok eser de bulunuyor. Gezerken bile kendinizi kaybedebileceğiniz bu çarşıda Osmanlı kültürünün izlerini görmeniz de mümkün. “Geçmiş ile gelecek arasındaki köprü” olarak da bilinen bu tarihi çarşı, İstanbul gezinizin unutulmazlarından olacak.

Kemeraltı Çarşısı, Konak – İzmir

İzmir’in en turistik noktalarından biri olan Kemeraltı Çarşısı’nda birbirinden farklı ürünlere ulaşmanız mümkün. Pek çok insanın saatlerce dolandığı, oturup çay kahve içip sohbet etmeye doyamadığı çarşıda en çok dikkat çeken yerler arasında antika ürünlerin satışının yapıldığı otantik dükkanlar oluyor. Tarihi dokusu, çevresindeki kervansaray, müzeler ve hanlarla gelenlerin beğenisini toplayan Kemeraltı Çarşısı’nda özellikle 45’lik plaklara, Osmanlı dönemine ait yazmalar, kitaplar, cam ve gümüş eşyalar, eski fotoğraflar, tarihi silahlar, Ege Bölgesi’nin tarihine dokunan daha pek eşyaya ulaşmanız mümkün. Alışveriş yapmasanız bile, sıcakkanlı esnafın ve günün her saati etrafına neşe saçan insanların bulunduğu bu harika çarşıda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Nilüfer Antika Pazarı, Bursa

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan bu antika pazarı, her ayın üçüncü pazar gününde antika severleri kucaklayan bir yer. İhsaniye Kapalı Pazarı’nda sunulan bu eserlerin toplanmasında Bursa Antikacıları, Antika Severler Derneği, Sivilay ve Nilüfer Belediyesi ortak iş birliği ile çalışıyor.  Sadece Bursa esnafı değil, çeşitli illerden esnafların da katıldığı pazarda bulabileceğiniz antika eşyalardan bazıları, el işlemesi aynalar, tablolar, cam ve seramik ürünler, bakır tasarım ürünler ve ahşap üzerine yapılmış eserler.

Ayvalık Antikacılar Çarşısı, Balıkesir

Balıkesir’in en şirin tatil beldesi olan Ayvalık’taki bu antikacılar çarşısında çok seveceğiniz antika eşyalara kolaylıkla ulaşabilir, hatta beğendiklerinizi satın alabilirsiniz. Eski dönemlere ait kıyafetlerden, silahlara ve ev eşyalarına kadar pek çok şeyin sergilendiği pazarda fiyatlar da her bütçeye hitap edebilecek şekilde ayarlanıyor. Özellikle yabancı turistlerin ilgisinin yüksek olduğu çarşıda en çok rağbet edilen ürünler arasında el işlemesi yöresel eşyalar bulunuyor. Osmanlı dönemine ait takılardan tutun da ipek çarşaflar, el fenerlerin ve eski likör şişelerine kadar her şeyi burada bulabilirsiniz.