• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Turizmle Yoğrulan Tatil Merkezi Bodrum

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Turizmle Yoğrulan Tatil Merkezi Bodrum

Bodrum'un meşhur ev manzarası

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan şehri olan Muğla’nın popüler ilçesi Bodrum, tarihi ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistin ilgi gösterdiği önemli bir tatil merkezidir. Sadece Türkiye’nin değil diğer ülkelerin de tercih ettiği bir turizm merkezi olan Bodrum, bünyesinde barındırdığı farklı kültürlere ait tarihi yapıları ve özellikle de denizi ve eşsiz plajları ile yaz turizminin vazgeçilmez merkezlerinden biri olmaktadır.

 

Tarihi İle Bodrum

Tarihi çok eskiye dayanan ve zengin bir geçmişi olan Bodrum’da birçok uygarlık yaşamış ve birçok tarihi olaya tanıklık etmiştir. Yapılan araştırmalarda Bodrum’un ilk yerleşim yerinin iki liman arasına üç tarafının deniz ile çevrili kayalıklar üzerine kurulmuş olan Bodrum Kalesi’nin olduğu tespit edilmiştir. 1522 yılında St. Jean Şövalyeleri’nin inşa ettiği bu kalenin olduğu bölgede o dönemde M.Ö. 1100 yılında Dorlar tarafından yapılmış eski bir kale kalıntılarını da buldukları edinilen diğer bilgiler arasındadır. Günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Bodrum Kalesi, tarihi özellikleri ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Türk Hamamı, Karyalı Prenses Salonu, Klasik Devir Salonu, Amphora ve Cam Batığı Salonu gibi bölümleri olan Bodrum Kalesi, dönemi yansıtan tarihi dokularıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

 

Bodrum Kalesinde Tarihi Bir Yolculuk

Günümüzde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Bodrum Kalesi, sergilediği eserleri ile dünya çapında önemli bir sualtı müzesi konumundadır. Bir diğer tarihi dokusuyla turistlerin ilgisini çeken yapı olan ve Dünyanın Yedi Harikası olan değerlendirilen Halikarnas Mozolesi de Yunan ve Mısır mimarisine sahip ihtişamıyla turistlerin görmek istediği diğer önemli tarihi yapıdır. Ayrıca Bodrum’da bulunan Antik Tiyatro da klasik çağdan günümüze ulaşmış, Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biri olma özelliği taşıyan ve belirli zamanlarda gerçekleştirilen konser ve festivallere ev sahipliği yapan önemli bir diğer tarihi yapıdır. Myndos Kapısı ve Pedesa Antik Kenti de Bodrum’un diğer popüler tarihi öğeleri olmaktadır.

 

Bodrum’un Doğal Güzellikleri

Zengin bir tarihi olan Bodrum, doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. İlçede bulunan Gümüşlük Koyu’nda yer alan Tavşan Adası, doğası ve gün batımı ile turistler tarafından ilgi görmektedir. Tavşan Adası’nı farklı kılan ve eşsiz bir deneyim yaşatan en önemli özellik ise denizin içinden yürüyerek adaya ulaşılabiliyor olmasıdır. Plajları ile ünlü olan Bodrum’da yer alan en popüler plaj olan Bitez Plajı da Bodrum’un önemli doğal güzelliklerinden biridir. Yemyeşil ağaçlar ve masmavi denizin buluşmasıyla eşsiz bir görüntünün ortaya çıktığı Bitez Plajı, Bodrum’un en çok tercih edilen halk plajlarından biri olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca doğası, yel değirmenleri ve eşsiz gün batımı ile bilinen Yalıkavak ve restoran, kafe ve eğlence mekânlarının bulunduğu Yalıkavak Marina da Bodrum’un diğer doğal güzelliğidir.

 

Bodrum Turizmi ve Eğlence

Tarihi ve doğal güzellikler bakımından zengin bir birikime sahip olan Bodrum, yaz turizminin vazgeçilmez yerlerinden biridir. Bu nedenle Bodrum’a yaz tatiline ve eğlenmeye giden yerli ve yabancı turistler için deniz ve güneşin tadını çıkartabilecekleri tatil beldelerinden biri olan Türkbükü’ne her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Birçok konaklama ve otel seçeneğinin olması, yat sahipleri için ideal şartları taşıması bu bölgeyi daha da popüler hale getirmektedir. Ayrıca Bodrum Gümbet’te yer alan Barlar Sokağı’nda bulunan eğlence mekânları, turistlerin renkli ve hareketli bir gece hayatı yaşamalarını sağlamaktadır. Bodrum’da ziyaretçiler için birçok konaklama imkânı bulunmakta ve Bodrum yazın eşsiz bir tatil geçirmek isteyen kişilerin uğrak mekânı olmaktadır.