• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Turizmin Merkezi Dünya’nın En Gözde Yerlerinden Bodrum

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Bodrum

İnsanların birlerce yıl boyunca yerleşik olarak yaşadıkları Bodrum, inanılmayacak kadar zengin bir geçmişe sahiptir. Birçok büyük uygarlığın ve tarihi olayların içinde veya yakınlarında oluşmuş olması, Halikarnas'ı tarihçiler için önemli bir yer konumuna getirmiştir. Bodrum hakkındaki tüm bilgilerin tek bir kaynaktan elde edilmesi olanaksız gibidir.

Bodrum Kısa Tarihi

Bodrum Kısa Tarihi

Bu bölgede yapısal izler bırakan ilk yerleşim yeri; Bodrum Kalesinin bulunduğu şimdiki küçük kayalık adadır. O zamanlar kale tamamen suyla çevriliydi. St. John şövalyeleri kendi kalelerini inşa etmeye geldiklerinde, M.Ö. 1100'lerde Dorlar tarafından yapılmış daha eski bir kalenin kalıntılarıyla karşılaşmışlardı.

M.Ö. 5'ci yüzyılda yaşamış olan ve "Tarihin Babası" olarak tanınan Herodot, Halikarnas'ta doğmuştur. Herodot, Dorlar'ın, Peleponez'in doğu kıyılarında Trözen'den geldiğini yazmıştır. Dorlar, yeni adalarına Zefiriya, yerleştikleri bölgeye de Zefiriyum adını verdiler.

Tarihçiler, Harikarnas'ın temellerinin nereye dayandığı hakkında çok az bilgiye sahiptirler. Halikarnas hakkındaki ilk bilgiler M.Ö. 7.y.y.'a dayanır. Halikarnas, Heksapolis-Dor Konfederasyonu'na bağlı altı üyeden biriydi. Ayrıca karada Knidos şehri, Kos adası ve Rodos üzerindeki üç şehir de bu üyeler arasındaydı.

Bodrum’da Gezilecek

Bodrum’da Gezilecek

Bodrum'da görülmeye tarihi yerler arasında Bodrum Kalesi ve kale içinde yer alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Antik Tiyatro, Myndos Kapısı, Bodrum Mausoleion (Mazole) ve Bodrum Yel Değirmenleri mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Bodrum’a Nasıl gidilir

Bodrum'a kendi aracınızla, otobüsle ya da uçakla gelebilirsiniz. İlçeye hava yoluyla ulaşım Milas-Bodrum Havalimanı’ndan sağlanır. Bodrum'a uzaklığı 32 kilometredir. Havalimanından merkeze taksi, araç kiralama veya havalimanı servisleriyle ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 35 dakika sürecektir.

Karayolu tercih edecekler ise Bodrum'a, Milas üzerinden ulaşacaklardır. Tek sınırı Milas'la olduğu için Milas’tan geçmek mecburi istikamet olacaktır. Otobüsle gelmek isterseniz birçok otobüs firması arasından istediğinizi seçerek yarımadaya ulaşabilirsiniz. İstanbul-Bodrum arası 706 km, yaklaşık 10 saat sürecek olup Ankara-Bodrum arası 708 km ve İzmir-Bodrum arası 242 km. Bodrum, Muğla'nın merkezine ise 111 km uzaklıktadır.