• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Tiran'da Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Arnavutluk'un başkenti olan Tiran, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğini taşıyor. Siyasal, ekonomik ve kültürel alanlarda Avrupa'nın önde gelen şehirlerinden bir tanesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Tiran, Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulması nedeniyle 2. Dünya Savaşı sırasında en fazla zarar gören şehirlerden biri. Özellikle Osmanlı mimarisinin en başarılı örneklerini görebileceğiniz şehirde ilk olarak cami, hamam ve medreseler inşa edilmiş. Son yıllarda ziyaretçi sayısında yaşanan artışla beraber şehrin turizm gelirleri de gün geçtikçe yükseliyor.

Sheshi Skënderbej (İskender Bey Heykeli)

Şehrin tam merkezinde bulunan Sheshi Skënderbej, Türkçe adıyla İskender Bey, Tiran’ın kurucusu ve halk tarafından oldukça seviliyor. İskender Bey'in at üstündeki heykeli şehrin tam kalbinde ziyaretçilerini bekliyor. 40.000 metrekarelik alanın tam ortasında yükselen heykel sebebiyle bulunduğu alan, İskender Bey Meydanı olarak adlandırılmış. İlk olarak halk arasında bu adla anılan bölge, 1968 senesinde resmi olarak İskender Bey Meydanı olarak kayıtlara geçmiş.

Sheshi Skënderbej'in çevresinde Ulusal Tarih Müzesi, Tiran Kültür Sarayı ve Tiran Uluslararası Oteli yer alıyor. Meydana ulaşım da oldukça rahat. Ancak meydana uzak bir otelde konaklıyorsanız, civardan geçen toplu taşıma araçları ile meydana ulaşabilirsiniz.

Muzeu Historik Kombëtar (Ulusal Tarih Müzesi)

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Muzeu Historik Kombëtar, şehrin simgelerinden biri olarak kabul ediliyor. İhtişamlı binası ve bünyesinde barındırdığı değerli koleksiyon ile şehrin tarihine ışık tutan müze, 1981 yılında hizmete açılmış. 3 binden fazla eserin yer aldığı Muzeu Historik Kombëtar, İlk Çağ, Orta Çağ, Rönesans, Bağımsızlık, Heykel, 2. Dünya Savaşı, Komünizm Dönemi ve Rahibe Terasa olmak üzere 8 farklı bölüme ayrılıyor. İlk Çağ bölümünde sergilenen eserler 4. ve 8. yüzyıllardan kalma 585 parçadan oluşuyor.

Muzeu Historik Kombëtar'ın en çok ilgi çeken bölümü ise Osmanlı Dönemi eserlerinin sergilendiği bölüm. Bölümde en fazla el yazması eserler ve haritalar görücüye çıkıyor. “Bağımsızlık” kısmında ise çok sayıda fotoğraf ve eski gazete koleksiyonu bulunuyor. Sheshi Skënderbej'e yalnızca 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan Muzeu Historik Kombëtar, salı ve cumartesi günleri 10.00 ile 17.00, pazar günleri ise 09.00 ile 14.00 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Xhamia Et'hem Bey (Edhem Bey Camii)

Osmanlı İmparatorluğu'ndan miras kalan Xhamia Et'hem Bey, 18. yüzyılda günümüzün Tiran topraklarında yaşamış olan ünlü siyasetçi ve kültür insanı Ethem Bey tarafından inşa ettirilmiş. Osmanlı Dönemi'nde Tiran'da yaptırılan 8 camiden yalnızca Xhamia Et'hem Bey günümüze kadar ulaşmayı başarmış. 1793 senesinde inşaatına başlanan cami, hizmete girdikten kısa bir süre sonra yeniden imara girmiş. Bu süreçte kalem işi süslemeleriyle zenginleştirilen camiinin inşaatı 1823 senesinde tamamlanmış.

Xhamia Et'hem Bey'in tavan ve duvarlarında bulunan işlemeler farklı sanatçıların dokunuşlarıyla son halini almış. Ağaç ve çiçek motiflerinin ağırlıkta olduğu camide renkler, canlılığını korumayı başarmış. Xhamia Et'hem Bey, günümüze güzelliğini korumayı başararak ulaşmış ender güzelliklerden bir diğeri.

Kulla e Sahatit (Saat Kulesi)

Tiran'ın en yüksek yapısı olma özelliğine sahip olan Kulla e Sahatit, tam tamına 35 metre yüksekliğe sahip. Kulla e Sahatit, Ethem Bey’in emriyle Xhamia Et'hem Bey'in inşaatı tamamlandıktan sonra inşa ettirilmiş. 1822 senesinde tamamlanan yapının içerisinde 90 basamaklı bir merdiven de bulunuyor. Ziyaretçiler bu merdivenlerle kulenin tepesine çıkarak Tiran'ın nefes kesen manzarasına tanıklık edebiliyor.

Kulla e Sahatit tamamlandığında Venedik'ten getirtilen bir saat takılmış. Her saat başı çalan saat 1921 senesinde değiştirilmiş. Yeni saat, Tiran belediyesi tarafından Almanya'dan getirtilmiş. Bu saat de 2.Dünya Savaşı sırasında zarar görmüş. Savaşın sona ermesiyle restore edilen kuleye bu kez de 1970 senesinde Çinliler tarafından yapılan bir saat monte edilmiş. Günümüzde de Kulla e Sahatit'de bu saat yer alıyor. Saat dışında kule, 1981 ve 1999 senelerinde restore edilmiş. Sheshi Skënderbej'de bulunan Kulla e Sahatit'e merkezden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.