• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Tayvan Gezisi İçin 10 Pratik Bilgi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Tayvan Gezisi İçin 10 Pratik Bilgi

Tayvan Gezisi İçin 10 Pratik Bilgi

Tayvan yani resmi adı ile Çin Halk Cumhuriyeti aslında tüm dünyada tanınmamaktadır. Tropik ormanları, ulusal parkları, denizi ile özellikle yaz mevsiminde turist akınına uğrayan bir ülkedir.

 

 

 

 

1.Tayvan’ın Nüfus Yapısı

1.Tayvan’ın Nüfus Yapısı

Nüfusu yoğundur ve artık kentleşme başlamıştır. İngilizce anlaşmak zordur. Zira ana dilleri Mandarin Çincesi’dir.  Kalabalık sokakları, sıcak bir havası ve insanları, gece gündüz devamlı var olan hareketliliği Tayvan gezilerini olmazsa olmaz haline getirir.

 

 

 

 

2.Tayvan Ziyaretleri Ne Zaman Yapılmalıdır

2.Tayvan Ziyaretleri Ne Zaman Yapılmalıdır

Tayvan ziyaretleri için yağışların başlamadığı zamanlar Ocak-Nisan aralığıdır. Yağışların şiddetliliği, tayfun hareketliliği çok yaşanır. Tayvan dünyadaki en güvenli ülkelerden biridir. Trafik sorunu vardır.

 

 

 

 

3.Tayvan ve Eğlence Kültürü

3.Tayvan ve Eğlence Kültürü

Tayvanlılar eğlenceyi severler. Çok sayıda bar ve gece kulüpleri vardır. Çeşitli şenlikler ve festivaller kutlandığından gece hayatları hareketli geçer. Budist törenleri, sanat ve müzik adına eğlence içindedirler. Müzik ve dans tutkularıdır. Tayvan Fener Festivali dünyada en büyük fener festivali olarak bilinir.

 

 

 

4.Tayvan da Yemek Kültürü

4.Tayvan da Yemek Kültürü

Ülke yemek ve içmek açısından oldukça hesaplıdır. Asya mutfağının deneneceği en iyi yerdir. Kahve kültürleri ve yeşil çay kültürleri gelişmiştir. Ekmek yemezler, pilavları yağsız ve tuzsuzdur.  Sabah kahvaltıları kruvasan çay ya da kahve şeklindedir. Sushi ve Noodle sevenler için yemek sorunu yaşanmaz. Etleri domuz etidir.

 

 

 

5.Tayvan Fast Food Ürünleri

5.Tayvan Fast Food Ürünleri

Diğer yandan Tayvan yemeklerine uzak kültürü olanlar fast food zincirlerine rahatlıkla ulaşılabilir. Ayrıca sokaklarda tropik meyvelerin her çeşidine rastlanılır. Mango, ananas, avokado gibi meyvelerin tadına bakıldıkça iyi hissetmemek olası değildir.

 

 

 

 

6.Tayvan’da Ulaşım

6.Tayvan’da Ulaşım

Tayvan'da ulaşım metrolar sayesinde olur. Bu sebeple de hem ekonomik hem de rahattır. Tayvan’da konaklamak isteyenler için hesaplı ya da konforlu seçenekleri ile oteller bulmak mümkündür.

 

 

 

 

7.Tayvan’da İnanış7.Tayvan’da İnanış

Tayvan'da batıl inanışlar çok fazladır. Bu nedenle bir Tayvanlıya kesici aletler, şemsiye, ayakkabı ve saat hediye edilmemelidir. Yanlış anlamaları durumunda içinden çıkılmayacak problemler yaşanabilir.

 

 

 

 

 

8.Tayvan’da Para Birimi ve Değeri

8.Tayvan’da Para Birimi ve Değeri

Tayvan'da para birimleri Türk Lirası’na göre düşük olduğundan alım gücü de fazladır. Bu nedenle tatil boyunca çok para harcamadan keyifli bir zaman geçirilebilir.

Tayvan'daki bu artı detaylar nazarında çok fazla beklemeden, en kısa sürede gitmek için zaman yaratılmalıdır.

 

 

 

9.Tayvanlıların Yapısı

9.Tayvanlıların Yapısı

Tayvan insanları dışarıdan soğuk görünseler de aslında sıcak insanlardır ve misafirperverdirler. Son derece saygılıdırlar, Tayvan halkı evlerinde vakit geçirmekten hoşlanmazlar, bu yüzden de gece pazarları ve çarşılar geç saatlere kadar doludur. Tayvan modaya ve sanata düşkündür. Teknolojide Asus, Htc gibi markalarıyla özellikle son zamanlarda dikkat çekici bir hal almıştır.

 

 

 

10.Tayvan’ın Nüfus Yapısı ve Yaşamı

10.Tayvan’ın Nüfus Yapısı ve Yaşamı

Tayvan nüfusu yaşlıdır. Gençler evlilik taraftarı değildir. Çalışıp paralarını kazanıp hayatın keyfini varma modundadır. Tayvan’da orman içerisinde muhteşem bir manzara ile teleferik keyfi mutlaka yapılması gerekenler arasındadır. Dağlara doğru bir yolculuk yapılır. Tayvan ticaret, kültür, siyaset açılarından gelişim göstermiştirTayvan geleneksel yemekleri tatmak, halkın kültürel yaşamanın keyfini sürebilmek, her alanda gelişmişlik olan bu ülkede gezip görmek adına ziyaret etmemek adına olmazsa olmazdır.