• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Tarih Boyunca En Çok Kullanılan Diller

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Tarih Boyunca En Çok Kullanılan Diller

Tarih Boyunca En Çok Kullanılan Diller

Günümüzde insanlar arasındaki iletişimi sağlayan konuşma dili sözlü ifade belirtisi olarak tarihte birçok farklı ve çeşitli yöntemlerle değişime uğramıştır. Tarih boyunca en çok kullanılan diller ülkeler bakımından ve insanlar açısından farklı özelliklere sahiptir. Bu diller zaman zaman farklı kelimeler ile zenginleştirilmiş ve gelişme kaydetmiştir. Bazı dönemlerde popülaritesini kaybeden diller olsa da günümüzde de geçerliliğini koruyan diller olduğu söylenebilir. Bu dillerin başlıca olanları;

Bengal Dili

Bengal dili tarihte en çok kullanılan dillerden biri olma özelliğini taşıyor. Bengal dili; Batı Bengal, Bangladeş ve Assam’ın güneyinde yer alan kullanılan bir dil olarak kullanılıyor. 19.  Yüzyılda Ram Modan Ray çağdaş Bengali düz yazısının kuruculuğunu yapmıştır. Rabindranath Tagore Bengali edebiyatında çok önemli bir isim olarak öne çıkıyor. Yazar ve şairlik yapmıştır

Portekizce

Tarih boyunca en çok kullanılan dillerden biride Portekizcedir.  Portekizce dünya üzerinde en yaygın 6.dil olarakta biliniyor. 200 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan Portekizce ayrıca Latin Amerika’da 186 milyon kişi tarafından konuşulan en yaygın dil olma özelliğini taşıyor. Avrupa dil ailesinde romans alt koluna bağlı olarak biliniyor. Portekizce coğrafya ve dil açısından galicia lehçesine dayanmakta olan bir dil. Portekizce dilinin dünya üzerinde en yaygın hali 15 ve 16 yüzyıllarda Portekiz’in sömürgeleştiği yıllarda hız kazanmasına bağlı olarak görülüyor. Portekizce Dili aynı zamanda İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca dilleriyle çok benzer bir dil olarakta özel bir dil olarak kullanılıyor.

Malayca

Malayca dili Malezyalılar tarafından konuşulan bir dil olarak kullanılıyor. 159 milyon kişinin kullandığı bir dil olarak oldukça yaygındır. Brunei ve Singapur’un resmi dili olarak kullanılıyor. Tayland ve Filipinler ‘de yaşayan Malezyalılar tarafından konuşulan bir dil.

Mandarin

Mandarin dili genellikle birçok lehçeden oluşan bir dil olarak kullanılıyor. Konfiçyüs tarafından yayan lehçe ve seçkin lehçe yerel lehçelere karşı tercih ediyordu. Han hanedanlığı ise yazılarda tonygu kullanıyordu. Birden fazla sisteme ve lehçeye hitap eden bir dil olarak tarihte karşımıza çıkıyor.

Hintçe

Tarih boyunca en çok kullanılan dillerden biride hintçe olarak görülüyor. Hintçe adınında vermiş olduğu gibi hintler tarafından kullanılan yaygın bir dil olma özelliğini taşıyor. Genellikle Hindistan ülkesinin kuzeyinde başta olmak üzere batısında ve merkezinde yaygın olarak konuşulan hintçe dili Avrupa Hint ailesine ait bir anadil olarak kullanılıyor. İngilizcenin ve diğer yerel dillerin yanı sıra Hindistan ülkesinin anadili olarak bilinir. Hindistan ülkesi şu anda tek dil kullanımını yaygınlaştırmak için özellikle tüm bölgelerde hintçe dilini kullanmakta. Çünkü bazı bölgelerde İngilizce yaygın olarak kullanılıyor. Hindu dilini tüm Hindistan ülkesinde yaşayan kesimin anlayabilmesi açısından önemli bir yere sahip olan tek dil bütünlüğü tamamen oluşması için çalışmalar yapılmakta.