Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Tarih Boyunca En Çok Kullanılan Diller

İnsanlar arasında ki sözlü iletişimin bir aracı olan diller tarih boyunca oldukça farklılıklar göstermiştir. Dünya üzerinde hala kullanılan ve tarihin sayfalarında kaybolmuş en çok konuşulan dilleri sizler için sıraladık.

Bengal Dili

Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İran kolundan bir dil olarak kabul edilir. Batı Bengal ve Bangladeş ile Assam'ın güneyinde yaşayan 70 milyonu aşkın insan tarafından kullanılmaktadır. Bengali dilinin iki lehçesi vardır. Batı Bengalce, Doğu Bengalce. Büyük bir uygarlık ve edebiyat dili olan Bengali diliyle yazılmış ilk belgeler İ.Ö. 3.yüzyıldan kalmadır. 19. yüzyılda Ram Modan Ray, çağdaş Bengali düzyazısının kurucusu olmuştur. Rabindranath Tagore,  Bengali edebiyatının dünya çapında ün yapan şair ve yazarı olmuştur.

Portekizce

Portekizce 200 milyon üzerinde insan tarafından anadil olarak konuşulmaktadır. Dünya üzerinde en yaygın altıncı dildir. Latin Amerika'da ise 186 milyon konuşan kişi sayısı ile en yaygın dildir. Hint-Avrupa dil ailesinin Romans alt koluna bağlıdır. İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca dilleriyle oldukça benzerlik taşır. Dünya üzerinde yayılımı 15. ve 16. yüzyılda Portekiz’in sömürgeleştirme sürecinde hız kazanmıştır. Portekizcenin coğrafya ve dil açısından galicia lehçesine dayanır. Tarihi şartlar yarımadanın bütün batı kıyılarına yayılan bu dil öbeğinin ikiye bölünerek iki ayrı ülkede konuşulmasına yol açtı. Doğu -batı yönünde gelişen Hıristiyan fetihlerinin çeşitli evreleri galicia lehçesi ile Portekizceyi içine alan dil bölgesinin lehçelere ayrılmasına sebep oldu.

Malayca

Malay dili Malezya, Brunei ve Singapur'un resmî dilidir. Tayland, Filipinler, Endonezya gibi ülkelerde yaşayan Malezyalılar tarafından da konuşulmaktadır. Malayca için tam rakam yaklaşık olarak 159 milyon kişi bu dili konuşmaktadır.

Mandarin

Standart Mandarin her zaman birçok lehçeden oluşmuştur. Mesela Konfiçyüs yayan lehçesini veya seçkin Lehçe’yi, yerel lehçelere tercih ediyordu. Han Hanedanlığı zamanındaki yazılarda ise tongyu kullanılıyordu. Kuzey ve güney hükümdarlıklarına ait kitaplar o zamanların bir veya daha fazla standart sistematik telaffuzları yansıtıyordu. Ancak tüm bu lehçeler eğitimli seçkin kesim dışında belki de hiç bilinmiyordu. ,

Hintçe

Hintçe, bir Hint dilidir. Genellikle Hindistan'ın kuzey, merkez ve batısında konuşulan bu dil, Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. İngilizcenin ve 22 diğer yerel dilin yanı sıra, Hindistan'ın anadilidir.  Hindistan, şu anda tek dil bütünlüğünü tamamen oluşturabilmek, örneğin bir Tamil'in bir Hindu'yu anlayabilmesini sağlamak amacıyla Hintçe kullanımını yaygınlaştırmaya çalışmaktadır.

© 2015 Barşan Turizm A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu web sitesinin kullanımı, ticari kullanımı engelleyen Kullanım Şartları ile belirlenmiştir.

Site Yazarı Google+ : Ucuzauc.com