• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Son Dakika Tatil Planı Yapanlar İçin Öneriler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Tatil planı yapmak zaman zaman zahmetli bir iş olarak nitelendiriliyor. Çoğu insan da tatile çıkmadan önce bir plan yapmıyor. Fakat plan yapmanın önemini tatilini yaparken anlayanların en büyük pişmanlığı tatile başlamadan önce bu planı yapmamak oluyor. Öte yandan şubat tatilinin de gelmesiyle beraber yoğun geçen bir dönemin yorgunluğunu atmak için tatile çıkmak istiyor çoğu insan. Eğer siz de onlardansanız ve daha bir tatil planı yapmadıysanız, buyurun sizi şöyle alalım;

Gideceğiniz yeri bir an önce belirleyin

Son dakikada tatil planı hazırlamanın ilk kuralı, gideceğiniz yeri belirlemektir. Eğer planınızı son güne bıraktıysanız ve hâlâ gideceğiniz yeri aklınızda netleştirmediyseniz elinizi çabuk tutmalısınız. Zira geçen her saat, tatil duraklarındaki doluluk oranlarının ve fiyatların artması anlamına geliyor. Gideceğiniz yeri belirlemek için kendinize sormanız gereken en önemli soru ise dinlenmek mi yoksa eğlenmek mi istediğiniz. 

Kalabalık olmayan yerleri tercih edin

Eğer eğlenmek istiyorsanız tabi ki kalabalık yerleri tercih edeceksiniz fakat dinlenmek isteyenler için birkaç önerimiz var. Tatillerde her yer kalabalık olur algısını yıkmalısınız öncelikle. Bazı tatil duraklarında otel ve yatak sayısı boğucu düzeyde olabilirken, daha küçük ölçekli duraklarda tüm oteller ve yataklar dolu olsa dahi dışarı çıktığınızda karşılaşacağınız insan sayısı sınırlı olacaktır. Bu sebeple tercihinizi doğru yapmalısınız.

Rezervasyon için acele edin

Amacınızı ve gitmek istediğiniz yeri belirlediğinize göre, artık sıra rezervasyon işlemlerinde. Daha önce de belirttiğimiz gibi, geçen her saat aleyhinize işliyor. Eğer elinizi çabuk tutmazsanız hayalini kurduğunuz tatil noktasında kalacak bir yer bulamayabilirsiniz. Eğer rezervasyon işlemlerini de hallettiyseniz ve her şey tamamsa, haydi yola!

Çadırınızı yanınıza almayı unutmayın

Her ihtimale karşı yanınızda bir çadır bulundurmak hayat kurtarıcı olabilir. Eğer kalacak bir otel bulamadıysanız ve buna rağmen o lokasyonda tatil yapmak istiyorsanız, yanınıza mutlaka çadırınızı almalısınız. Bazen kalacak yer olmasına rağmen çadırda kalmak daha güzel bir tatil yapma imkanı sunabilir. Hem yüzünüzü güldürecek ucuzlukta kalma imkânı sağlaması hem de istediğiniz yerde konaklayabilecek olmanın verdiği özgürlük paha biçilemez.

Alternatif ulaşım yöntemlerini tercih edin

Son dakika tatil planı yapmaya çalışıyorsanız sakın uçak biletlerine bakayım demeyin, üzülürsünüz. Bir müddet önce almadığınız takdirde uçak biletleri el yakan cinsten. Öte yandan kendi aracınız varsa zaten böyle bir derdiniz olmayacak. Eğer bir arkadaş grubuyla gidiyorsanız, masrafları bölüşerek güvenilir bir firmadan araç da kiralayabilirsiniz. Ama bu iki seçenek de uymuyorsa en hesaplı yöntem trenleri kullanmak. Tren yolculukları biraz uzun sürse de bu süre içerisinde gözlemleyebileceğiniz manzaralar sizi tatmin etmeye yetecektir. Öte yandan en ucuz yolculuk şekli olması sebebiyle de trenle ulaşabileceğiniz her yere bu şekilde gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Hiçbir yere rezervasyonsuz gitmeyin

Restoranlar ve mekânlar dâhil! Eğer tercihinizi sakin bölgelerden yana kullandıysanız bir problem yok. Fakat kalabalık bir yerde dışarı çıkmak istiyorsanız muhtemelen oturup eğlenecek veya karnınızı doyurabilecek bir yer bulmak konusunda epey zorluk çekeceksiniz. Birkaç gün önceden gitmek istediğiniz yerlere rezervasyon yaptırmanız hayatınızı kurtaracak ve gününüzün güzel geçmesini sağlayacak en önemli noktalardan.

Alışverişiniz için marketleri tercih edin

Alışverişlerinizi yaparken daha bilindik marketlere yönelmeniz tatil bütçeniz açısından daha iyi olacaktır. Zira kalabalık tatil duraklarında bölge esnafı yoğunluğa göre fiyat etiketleri koyduğundan, büyük ve bilindik alışveriş merkezlerinde normal fiyatlarla alışveriş yapmak faydanıza olabilir. Bir günlük bir gezide fiyat farklarında uçurumlar olmasa da bir hafta veya daha uzun süreleri göz önünde bulunduracak olursak harcamalarınızda gözle görülür bir fark olacaktır. 

Gittiğiniz yerin şehir içi ulaşımı hakkında bilgi edinin

Her ne kadar tercih meselesi olsa da eğer imkânınız varsa gittiğiniz yerlerde ulaşımınızı yürüyerek ya da bisiklet ile yapmanız, gerek maddi gerek manevi anlamda sizi mutlu edecektir. Zaten tatil yapmak için orada olduğunuzu düşünürsek, trafiğin içerisinde zamanınızı kaybetmek ve zaten her gün gördüğünüz kalabalığı tatilinizde bile görmek pek de hoş değil diye düşünüyoruz. Şehirlerarası yollarda veya kötü havalarda tabii ki araç kullanacaksınız fakat en azından güzel havalarda ve şehir içi yerlerde araçlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.