Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Seyahat Sırt Çantasında Olması Gereken Şeyler

Sürekli yolculuk edenler bilirler; sırt çantası bir seyahatin en önemli elemanı hatta olmazsa olmazıdır. En zor anda hayat kurtaran, küçük bir detayla seyahatin sorunsuz geçmesini sağlayabilecek her türlü ihtiyaca anında yanıt veren sırt çantası, bir nevi doğru planlama işi aslında.

Mağazalarda farklı ihtiyaçlara göre büyüklüğü ve tasarımı değişen onlarca tip sırt çantası var. Sık sık gezen insanların bavul ya da büyük sırt çantasının yanında orta boyda bir sırt çantasını sürekli yanlarında taşımak için sürekli el altında bulundurması şart. Olmazsa olmaz giysiler, ayakkabı ve terlik gibi genel kullanım ürünlerini büyük çantaya yerleştirdikten sonra her an ihtiyaç duyulacak daha küçük hacimli eşyaları yanımızda sürekli taşıyacağımız sırt çantasına özenle yerleştirmek gerek. Peki, tatil sırt çantasının olmazsa olmazları neler, bu detaylar için yazıyı mutlaka okuyun.

1. Mevsime dikkat

Tatile gidilecek yerin hava durumu ve bölgenin mevsimi sırt çantasına koyulacakları belirlemek için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta.

İçerisinde deniz, kum, güneş gibi detaylar olan yazlık bir seyahat varsa parmak arası terlik, hava sıcaklıklarına bağlı olarak, her an terleme ihtimali düşünülerek yedek tshirt ve iç çamaşırı, mayo, güneş kremi, şapka, havlu ve şort çantaya mutlaka konulması gerekenlerden. Gece dışarı çıkmak için en az bir takım kıyafet hazırlamalı.

Hava sıcaklığının düşük olduğu dönemde ise özellikle uzun ve sıcak tutan çoraplar önemli. Bunun yanı sıra eldiven, kaşkol, bere ve içlik gibi detaylar da hayat kurtarır.

2. Ayakkabı kişinin kararı

Kimilerinin seyahat sırasında tek ayakkabıyla yola çıkıp, tüm seyahati bu ayakkabı ile geçirdiği. Bazılarının ise ayağına giydiği ayakkabıya en az bir çift ayakkabı alternatifini çantasına yerleştirdiği, kişiden kişiye farklılık gösteren bir detaydır ayakkabı. Doğa yürüyüşlerinin yapıldığı bir tatil bölgesinde standart bir ayakkabı, ayakları zorluyor olabilir. Mutlaka yürüyüşü kolaylaştıran bir spor ayakkabı almak gerekiyor böyle durumlarda.

3. Kişisel bakım ürünleri

Diş fırçası, diş macunu, şampuan, vitamin ve banyo lifi kişisel bakım için seyahat çantasına koyulabilecek ürünlerden. Kadınlarda ekstradan makyaj malzemeleri ve günlük bakım kremleri de bu ürünlere ilave edilir.

Kişisel bakım ürünleri için şeffaf, plastik çantalar satılıyor. Bu çantalar hem tüm ürünleri bir arada tutuyor hem de patlama veya kapaklarının açılması gibi durumlarda ürünlerin çantadaki diğer eşyalara bulaşmasını önlüyor.

4. Para ve elektronik ürünler

Mal canın yongası sözünden de anlaşılacağı üzere seyahat sırasında taşınırken kaybedileceğinden en çok korkulan şeyler para ve maddi değeri yüksek olan elektronik ürünler. Sırt çantasına elzem bir durum söz konusu olmadıkça para ve değerli eşya koymamakta fayda var.

Sürekli yanınızda taşıdığınız bir sırt çantası var ise bu çantaya fotoğraf makinesi, hafıza kartı ve cüzdanınızda taşıdığınız paranın bir kısmını ayırarak çantanın en güvenli yerine koyabilirsiniz.

5. Sırt çantasını düzgün yerleştirme

Tatile giderken almamız gereken şeylerden daha önemli bir şey varsa, o da sırt çantasını nasıl düzenleyeceğimizdir. Eşyalar ihtiyaçların önemine göre bir hiyerarşik düzenle yerleştirilir çantaya. En az kullanacağınız ve ihtiyaç duyacağınız şeyleri sırt çantasının en altına, en sık ihtiyaç duyacağınız eşyaları ise sırt çantasının en üstüne koymanız gerekiyor. Bir hiyerarşik düzen de eşyaların hacmiyle alakalıdır, sırt çantasının en altında ayakkabı, terlik ve pantolon gibi büyük ve yer kaplayan ürünler, orta bölümünde rulo haline getirdiğiniz tişört, iç çamaşırı ve diğer giysiler, en üst bölümüne ise kişisel bakım ürünleri, fotoğraf makinesi ve anlık ihtiyaç duyacağınız diğer eşyalarınızı koymalısınız.

© 2015 Barşan Turizm A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu web sitesinin kullanımı, ticari kullanımı engelleyen Kullanım Şartları ile belirlenmiştir.

Site Yazarı Google+ : Ucuzauc.com