• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Şanlıurfa’nın Özel Yemekleri

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Şanlıurfa’nın Özel Yemekleri

Şanlıurfa’nın Özel Yemekleri

Şanlı Urfa kültürünün birikimi ile birlikte gelişmiş yöresel lezzetleriyle önemli şehirlerimizden biridir. Urfa yemeklerinin kâh lezzetleri kâh besin değerleri açısından yüksek olması gibi özellikleriyle fark yapıcıdır. Urfa insanlarının misafirperverliği yemek sofralarında en büyük özelliğidir. Halil İbrahim Sofrası deyimi, öğünlerini misafirsiz yemeyen Hz. İbrahim’den geldiğine inanırlar.

Şanlı Urfa usulü çiğ köfte, en çok beğenilen çiğ köftelerin başında gelir. Lezzet olarak etkileyici olan çiğ köfteleri etli ya da etsiz olarak yapılır. Şanlı Urfa’ya özgü bu lezzet her iki türlü de çok sevilir. Urfa çiğ köftesinin yapılışı zordur. Yoğurmaya dayalı olan bu yiyecekte lezzet de yoğurmayla alakalı olarak lezzet oranı artar. Bu nedenle Urfa çiğ köftesi damakta tat bırakan cinstendir. Kebap Türk insanının çok sevdiği yemeklerden biridir. Ancak konu Urfa Kebabı olunca bu mükemmel lezzet çok kısa sürede sevilmiş, benimsenmiş, tadına doyulmaz etiketini almayı başarmıştır.

 

 

 

Şanlı Urfa ve Ciğer Kebabı Farkı 

Ciğer kebabı Şanlı Urfa'nın en sevilen lezzetlerindendir. Özellikle ciğer sevenler için mutlaka tadılması gereken yemeklerindendir. Urfa yöresinde ciğer kebabı çok lezzetli yapılır. Urfa'ya yolu düşen herkesin ciğer kebabını tatmadan dönmemesi şiddetle önerilir.

 

 

 

 

 

 

Şanlı Urfa ve Bostana Salatası

 

Şanlı Urfa ve Bostana Salatası 

Gâvur dağı salatası herkesçe bilinen ve sevilen salatalarından biridir. Bilindiği üzere malzemeler çok ince doğranarak nar ekşisi ve ceviz ile karıştırılıp hazırlanır. Bostana ise cevizsiz ve içine konan buz küpleriyle hazırlanan bir salata çeşididir. Ve bu tat Urfalılar için vazgeçilmezdir.

 

 

 

 

 

 

Şanlı Urfa Biberi ve Yağı

Şanlı Urfa Biberi ve Yağı 

Şanlı Urfa denilince akla gelen isot yani Pul Biber'dir. Tüm dünyada ihraç edilme ayrıcalığı tamamen Urfa'ya aittir. Çiğ köftesinde isot lezzeti olmazsa olmazdır. Urfa'nın yağı da aynı şekilde özeldir. Koyunlarından alınan sütle oluşturulur. Kokusu, lezzeti, rengi ile tatlılarının vazgeçilmezidir.

Şanlı Urfa'da o eşsiz lezzetli yemeklerden sonra Mırra yani yöresel acı kahveleri ikram edilir. Fincan içerisine az miktarda kahve konulur, bu acı kahvenin kendine özgü özel bir tadı vardır. Önce yemekleri ardından özel kahvesi derken tatlıları da es geçilemeyecek özellikte ve lezzettedir. Künefe başı çekse de Şıllık Tatlısı Şanlı Urfa yöresine ait bir tatlıdır. Krep hamurunda hazırlanıp baklava dilimleri gibi servis edilir. Urfa'ya gelip de Şıllık Tatlısı tatmamak olmazsa olmaz bir kuraldır.

 

 

Yemekleri İle Ön Plana Çıkan Şehir

 

Yemekleri İle Ön Plana Çıkan Şehir

Yemekleriyle meşhur olan Şanlı Urfa'da Çiğ köfte, Urfa Kebap, Patlıcan Kebap, Kuymak, Bostana, Ciğer Kebabı derken tadılacak lezzetleri o kadar fazladır ki; sıra gelmez. Kebap ve lahmacunun her şeyden önce ana vatanıdır. Urfa için köfte, kebap, baharat her zaman için ön plandadır. Urfa'da bir misafirlikte mutlaka etli bir yemek yenir. Bostana ya da cacık sofrada kesinlikle vardır. Ardından içli köfte ya da çiğ köfte sunulur. Katmer, şıllık ya da kadayıf tatlısı Urfa yemek masalarının vazgeçilmez tatlılarıdır.