Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Görsel olarak farklı ve ilham veren şehirler her zaman ilgi çekici olmuştur. Özellikle gezginlerin ilgisini çekebilecek ve fotoğrafçılarında uğrak yerleri arasında olan kentlerden bazılarını sizler için sıraladık.  Pastel renklere hakim farklı çizgilere sahip olduğunda keşfetmenin daha keyifli olduğu bu yerlerden ilginizi çekebilecek birkaç tanesine gelin beraber göz atalım. Renkleriyle dikkat çeken  bu kentler hakkında daha fazla bilgi almak için şehir gezi rehberlerimize blog kategorimizden göz atabilirsiniz.

Balat, İstanbul, Türkiye

Balat, İstanbul, Türkiye

Pastel renkleriyle şehirlerarasında ilk sırada farklılığını ortaya koyan İstanbul’u ve bu kentin en eski mahallelerinden biri olan Balat’ı ilk sıraya alıyoruz. Balat’ gezdikten sonra bize hak vereceğinize şüphemiz yok.   3 büyük dine mensup komşuların bir arada yaşaması ve çok önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapmış Balat. Bu aralar yeni açılan kafeleriyle vintage tarzını sevenlerin ve fotoğrafçılar ağırlıkta olmak üzere çok fazla ziyaretçi ağırlamaktadır. Herkes için pastel renklerle boyanmış binalar ile butikler, kafeler ve galerilerin bulunduğu dar sokaklarda dolaşmak oldukça eğlencelidir. Kırmızı, mavi ve yeşil binaların üst üste yığıldığı bu mahalle turistler ve İstanbul Bienali ziyaretçilerinin uğrak noktası olarak ziyaretçilerini ağırlamakta.

Trinidad, Küba

Trinidad, Küba

Karayipler bölgesinin en iyi korunmuş ve en eski şehir Trinidad 1988 yılında Unesco tarafından dünya miras listesine alınmıştır. Arnavut kaldırımlı sokakların etrafına kurulu renkli evlerin önünde oturan ev sahipleri günlük işleriyle meşguller. Sancti Spiritus’un merkezi Küba’da bulunan bir 16. yüzyıl kenti olan Trinidad kentindeki binalar şeker kamışı yeşili, okyanus mavisi ve güneş sarısı gibi renklerle boyanmış. Trinidad  UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alındı.

Jaipur, Hindistan

Jaipur, Hindistan

Jaipur Hindistan’ın pembe şehri olarak da biliniyor. Yerel lider ülkeye gelen önemli kişileri karşılamak için çeşitli renklerle kenti boyuyordu. Bir gün Galler Prensi Edward’ın ziyaretini onurlandırmak için yerel lider kenti pembeye boyadı. O tarihten bu yana kentin pembe kalmasıyla ilgili bir yasa çıkarıldı ve o günden beri Jaipur Hindistan’ın pembe şehri olarak biliniyor.

La Boca, Buenos Aires, Arjantin

La Boca, Buenos Aires, Arjantin

İspanyolcada La Boca ağız demek. Riachuelo Nehri’nin dünyanın en geniş nehri Río de la Plata’ya açıldığı ağızda yer alıyor. Dışa açık kişiliğiyle Buenos Aires‘in en renkli mahallesi olarak kabul ediliyor. La Boca Arjantin’e gelen turistleri en çok çeken yer. Rengarenk evleri ve Caminito adlı yaya sokağı çok hoş.

Jodhpur, Hindistan

Jodhpur, Hindistan

Rajasthan Eyaleti'nin mavi incisi olarak kabul edilen Jodhpur şehri ilginç binaları, gelenekleri ve görenekleriyle bambaşka bir şehir. Bu şehirde en önemli gelenek evlerin maviye boyanması olarak biliniyor. Hindistan’ın kast sisteminin renkli bir hatırlatıcısı olan Jodhpur’un renkleri geçmişte üst sınıf olan Brahmanların kendilerini alt sınıftan olanlardan ayırmak istemesinden gelmektedir. Zamanla kentin bütün üst sınıfları buna katıldı ve hatta şehrin Mehrangarh Kalesi bile mavi renklere boyandı.

Sizde dünya üzerinde ki pastel renkleriyle dikkat çeken bu kentleri ziyaret etmek isterseniz eğer uçak biletiniz ucuzauc ile bir tık uzağınızda. Dilerseniz mobil uygulama üzerinden veya web sitesi üzerinden uçak biletinizi kolaylıkla alabilir ve transferinizi planlayarak da otel rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

© 2015 Barşan Turizm A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu web sitesinin kullanımı, ticari kullanımı engelleyen Kullanım Şartları ile belirlenmiştir.

Site Yazarı Google+ : Ucuzauc.com