• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Pastel Renkleriyle Şehirler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Pastel Renkleriyle Şehirler

İnsanlar için özellikle de gezginler için heyecan verici olan şeylerin başında yeni yerleri keşfetmek ve oraları tanımak gelir. Keşfedilen her coğrafya apayrı bir keyiftir. Hele ki keşfedilen yerler pastel renkler diye tabir edilen bir doğaya ve görünüme sahipse alınan keyif iki katına çıkar. Dünyanın pek çok yerine gerek kültürel gerekse keşif amaçlı ziyaret edilebilecek pek çok pastel coğrafya vardır. Güney Afrika’dan Şili’ye Trinidad Kasabası veya Küba’ya dek uzanan bu geniş gezi serüveninde her durak apayrı bir dünyanın kapısını açmaktadır.

Mesela Çuraçao’da yer alan Willemstad kenti görüntüsüyle adeta bir şölen sunar. Söylenenlere göre kentte kullanılan canlı renkler vali tarafından migrenini rahatlattığı için tercih edilmiştir. Ya da İtalya’daki Burano kenti oldukça renkli bir mimariden oluşur ve adeta bir mücevheri andıran bu görünüm hükümet kararnamesinin sonucunda meydana gelmiştir. Öyle ki şehirdeki evlerin hangi renkle boyanacağına yerel yetkililer karar verir ve boyamada da 16. Yüzyıldan kalma bir teknik kullanılır. Yazımızda yer alan kentler film tanıtımı veya çeşitli sanat projeleri gibi nedenlerden dolayı rengârenk boyanmış olan kentlerdir. Sizler için dünyadaki en renkli kentleri sıraladık:

Balat, İstanbul, Türkiye

Balat, İstanbul, Türkiye

Bizans zamanından bu yana Yahudi Mahallesi olarak bilinen Balat, capcanlı binaların yer aldığı bir bölgedir. Buradaki her bina kırmızı, mavi, yeşil gibi oldukça canlı renklerle boyalıdır ve bu yönüyle turistlerin ilgi odağıdır. Ayrıca İstanbul Bienali ziyaretçileri de bu bölgeye oldukça sık uğrarlar.

Trinidad, Küba

Trinidad, Küba

Trinidad 16. Yüzyıl kentidir ve bu kentin binaları oldukça ilginç renklerle boyanmıştır. Şeker kamışı yeşilinden okyanus mavisine veya güneş sarısına kadar oldukça farklı renklerle boyanmış olan binalar dışında kentte diğer önemli noktalar eski San Francisco Manastırı, Palacio Cantero ve Palacio Brunet’tir. Trinidad UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ndedir. Bu kentin oldukça büyük bir bölümü köle ticareti geliriyle yapılmıştır ve Afro-Küba kültüründen oldukça renkli sokaklar ortaya çıkmıştır.

Jaipur, Hindistan

Jaipur, Hindistan

On dokuzuncu yüzyılda kente gelmiş olan bir İngiliz kolonisi kenti pembeye boyamıştır. Yerel lider önemli kişileri karşılamak için de kenti pembeye boyadı ve o zamandan itibaren kent pembe kaldı. Bunun başarılı olabilmesi için kentin pembe kalmasıyla ilgili yasa çıkarıldı.

La Boca, Buenos Aires, Arjantin

La Boca, Buenos Aires, Arjantin

Caminito Riachuelo Nehri kenarında yer alan meşhur caddenin evleri yerel tersanede arta kalmış olan boyalarla boyanmıştır. Oldukça canlı olan bu renkler işçi sınıfının olduğu mahalleyi oldukça aydınlatmaktadır ve alanın bu ilginç yapısı dünyanın pek çok yerinden gelen turistleri kendine çekmektedir.

Jodhpur, Hindistan

Jodhpur, Hindistan

Bu kentte var olan mavi renk binalar Hindistan’daki kast sistemi sonucunda ortaya çıkmıştır. Üst sınıftan olan Brahmanlar kendilerini diğer alt sınıflardaki kişilerden ayrı tutmak istediklerinden dolayı binalarını mavi renkle boyamışlardır ve zamanla tüm üst sınıftan insanlar bu uygulamaya katılmışlardır. Öyle ki şehrin kalesi bile mavi renkle boyalıdır. Mavi renkteki yer alan kimyasallar termitleri bölgeden uzak tutarlar ve mavi renk binalar diğerlerine göre daha serin kalırlar.

Burano, İtalya

Burano'dan Bir Manzara

Bu rengârenk kente Venedik Adası’ndan deniz yoluyla rahatlıkla ulaşılabilir. Bu kentin evleri oldukça canlı renklerden oluşur. Bunun ilk nedeni balıkçıların kendi evlerini canlı renklere boyamasıdır. Balıkçılar bu sayede sis olduğu zamanlarda hem balıklarını kolayca avlayabilmişlerdir hem de evlerini rahatlıkla tespit etmişlerdir. Mor, sarı ya da turuncu gibi oldukça canlı renklere boyanan bu evler zamanla bir alışkanlık haline dönüşmüştür ve yapılan bu uygulama bir kural haline gelmiştir. Artık hangi evin ne renge boyanacağına yerel yetkililer karar verir.

 Bo-Kaap, Cape Town, Güney Afrika

Cape Town'dan renkli bir sokak fotoğrafı

Cape Town geleneksel yapılarının neredeyse hepsi parlak renklerden oluşur. Eski ismi Malay Mahallesi olan Bo-Kaap dikkat çekici parlak binalarıyla bu geleneksel yapılar içinde en öne çıkanıdır. Bo-Kaap tarihi bir Müslüman mahallesidir ve bu mahalledeki evlerle camiler fuşya, neon yeşili, mavi ya da sarı gibi oldukça parlak renklerle boyalıdır. Mahallenin tarihi on altıncı yüzyıla dek uzanır ve mahalle sakinleri çok eski zamanlardan beri evlerini bu şekilde rengârenk boyarlar. Kent Ramazan ayında ve bayramlarda yapılan kutlamalarla rengârenk bir hal alır. Bu yönüyle Bo-Kaap dünyanın en renkli kent olma özelliğini uzun yıllardan beri taşıyan kentler arasındadır.

Willemstad, Curaçao

Willemstad'ın renkli yüzünü tanıtan bir fotoğraf

Anlatılanlara göre 1800’lü yıllarda kent valisi mimaride bulunan beyaz renklerin migren üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu fark etmiş ve bina renklerinin beyaz dışında renklere boyanması hakkında bir bildiri yayınlamış. Rengârenk binalardan oluşan bu kent UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ndedir ve uzun yıllar boyunca korunarak bugüne ulaşmış bir Hollanda sömürge yerleşimidir.

Katılmışlardır. Öyle ki şehrin kalesi bile mavi renkle boyalıdır. Mavi renkteki yer alan kimyasallar termitleri bölgeden uzak tutarlar ve mavi renk binalar diğerlerine göre daha serin kalırlar.

Pelourinho, Salvador, Brezilya

Uçak bileti alırken göz önünde bulundurulabilecek noktalardan birisi: Pelourinho

Kıtanın ilk köle pazarına ev sahipliği yapan bölge kölelik yasaklandığı zamandan gözden düşmüştür. Fakat daha sonra UNESCO Dünya Miras Alanı ilan edilmiştir ve yeniden bir oluşum sürecine girmiştir. Oldukça pastel renklere sahip olan binalar Afro-Brezilya kültürünü başarıyla yansıtmaktadır.

 

Rainbow Row, Charleston, Güney Karoline

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinden bir fotoğraf

1700’lü zamanlardan bu yana yapılanma süreci geçiren bu bölge sıra sıra oluşmuş rengârenk evleriyle oldukça ünlüdür. Amerikan İç Savaşı’ndan beri oluşumu süren bu bölgedeki renkli evlerin ilk başta sarhoş denizcilerin kendi evlerini bulabilmeleri için yapıldığı söylenir. Ayrıca esnaf da renkli binaları reklam amaçlı kullanılır. Kentteki en meşhur yapı East Bay Caddesi üzerindeki Gürcü evidir. (83-107 numaralar arasında yer alır.)

Juzcar, İspanya

Pastel rengi mavisiyle göz kamaştıran Juzcar şehri

Dünyadaki renkli kentlerin oluşumlarında pek çok farklı etken vardır. Ancak Juzcar daha modern bir kökene sahiptir. Çünkü bu kentin renkli olması Şirinler tanıtım filmine dayanır. Film tanıtımı için kent masmavi olur ve tanıtım sonrasında da bu şekilde kalmasına karar verilir. Kent bu haliyle Şirinler Köyü özelliğindedir ve çok sayıda turistin uğrak noktası olmaktadır.