• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Pasaport Türleri ve Ücretleri

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Pasaport Türleri ve Ücretleri

Osmanlı döneminden beri Türkiye;’de farklı pasaport çeşitleri kullanılmaktadır. Osmanlı’da Müslümanlar, Hristiyanlar ve devlet yetkililerine verilmek üzere 3 farklı çeşitte pasaport varken, günümüzde benzer bir sistem kullanılarak fakat din, dil ayırt etmeksizin bütün Türk vatandaşlarına verilen fakat çalıştığı kamu görevi farklılık gösteren pasaportlar mevcut.

Sonuçta Türkiye’de çalıştığınız kurum veya bireysel olarak alabileceğiniz pasaportlara göre toplamda 4 çeşit pasaport bulunmaktadır.

Pasaport Türleri ve Ücretleri

  1. Umuma mahsus pasaport
  2. Hususi Pasaport
  3. Diplomatik Pasaport
  4. Hizmet Pasaportu

Bunlar Renklerine Göre Pasaportlar;

  1. Bordo Pasaport
  2. Yeşil Pasaport
  3. Siyah Pasaport
  4. Gri Pasaport ’tur.

Ayrıca T.C vatandaşı olup 25 yaşını doldurmamış öğrencilere de Pembe Renkli Öğrenci Pasaportu verilmektedir.

2018 yılı biterken yeni düzenlemeyle 2019 yılı pasaport harçları

2019 yılı pasaport ücretleri

 

Süre

Harç

Defter

Toplam

6 ay

170 TL

133 TL

304 TL

1 yıl

 248 TL

 133 TL

383 TL

2 yıl

 405,58 TL

133 TL

 540 TL

3 yıl

 575,96 TL

133  TL

 710 TL

4+ yıl

 811,66 TL

 133 TL

946 TL

 

Olarak belirlenmiştir.2018 yılında ki düzenlemede olduğu gibi 2019 yılında da pasaport almak isteyen öğrenciler sadece pasaport Defter ücretini ödeyerek pasaport alabilirler. 25 yaşına kadar kullanılabilecek öğrenci pasaportları için gerekli belgeler arasında öğrenci belgesi olması zorunludur.

Pasaport çeşitlerinden Umuma Mahsus yani halk dilinde de Bordo Pasaport T.C vatandaşı olup pasaport almak isteyen herkes başvuru yapabilirken, diğer pasaportlar için durum biraz daha farklıdır. Hususa Mahsus pasaportlar, daha çok devlet memurları ve özel devlet görevlilerine verilmektedir. Diplomatik pasaport ise daha çok üst düzey yönetici konumunda olan devlet çalışanlarına verilir. Cumhurbaşkanlığı ve Anayasa Mahkemesi gibi üst kurumlarda çalışanlar Diplomatik pasaporttan yararlanabilirken, Hizmet pasaportu ise devlet tarafından görevlendirilen,kamu kuruluşlarında çalışan kişilere verilmektedir.

Umuma mahsus pasaport ve öğrenci pasaportları dışında diğer pasaport türleri için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Bunun yanı sıra yine aynı şekilde Umuma Mahsus Pasaport ve Öğrenci Pasaportları tercih edenlerin dışında kalan diğer 3 pasaport alabilecek kişilerin birinci dereceden yakınları da aynı tür pasaporttan alarak yurt dışı seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Pasaportlar hakkında daha fazla bilgi alabilmek için Pasaport ’un Tarihçesi yazımıza göz atabilirsiniz.