• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Paris’te Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Âşıkların ilk durağı, tüm romantiklerin gitmeye doyamadığı, dillere destan olan Paris’i ele alıyoruz bugün, şehrin neden bu kadar sevildiğini öğrenmek için. Sanat, bilim, edebiyat ve özellikle mimarisi ile her kişiye ilham olabilen Paris’te bir seyahat planlamaya ne dersiniz? Fransa’nın hem başkenti hem de en gözde şehrinde, misler gibi kahve kokulu sokaklarında çılgınlar gibi eğleneceğiniz bir tura hazır olun. Nereleri görmek lazım, en çok hangi noktalar turist akınına uğruyor haydi, buyurun gezilecek yerler listemize.

Eiffel Kulesi

1889 yılında yapılan kule ilk başlarda pek çok mimarın ve halkın tepkisini alıyor. Demir yığını olarak görülen kuleye tepkiler artınca yıkım kararı alıyorlar ancak o dönemde en yüksek yapılardan biri o olunca telgraf anteni olarak bir süre kullanmaya karar verilen yapı şu anda dünyanın en ünlü eserlerinden biri ki hatta Paris’in simgesi de yine bu dev metal yığını. Özellikle geceleri yapılan aydınlatma ile görsel şölen sunan kulenin ilk katında bir restoranda bulunuyor. Romantik Paris manzarasına karşı yemek yemek için çok ideal olan kulenin en üstüne kadar çıkılabiliyor.

Montmartre Tepesi (Ressamlar Tepesi)

Dünyaca ünlü kişilerden olan Salvador Dali, Pablo Picasso, Vincent Van Gogh ve Claude Monet gibi isimlerin zamanında stüdyolarının olduğu bu yer, buram buram sanat kokuyor. Sanki bir tablonun içinde yürüyormuşsunuz hissi veren yerde 130 metrelik rakım nedeni ile manzara da izlenebiliyor. Dip dibe yer alan küçük ve otantik kafelerinden yayılan kahkaha sesleri ve kahve kokusu başınızı döndürürken dünyanın çok ünlü eğlence mekânlarını da yine burada bulabiliyorsunuz. Saatlerce gezilebilecek, manzaraya karşı bol bol fotoğraf çekilip akşam da eğlencenin doruklarına çıkmak için ideal bir yer.

Şanzelize Caddesi & Zafer Takı

1667 yılında yapılan bu cadde, Paris’in en ünlü ve en lüks caddesi olma özelliğini taşıyor. Birbirinden ünlü markaların yan yana sıralandığı caddede elinizi nereye atsanız lüks akıyor. Hele ki akşamları oluşan ışıklı bir görüntü var ki insan gerçekten burada kendinden geçiyor. Bu kadar ünlü olmasının bir diğer sebebi de Zafer Takı’nın burada olması. Bu anıtta 1806 yılında yapımına başlanan ancak 1836 yılında tamamlanabilmiş kocaman bir anıt. Üstelik üst bölümünde bulunan seyir kısmına çıkıp bu görkemli caddeyi ayaklarınızın altından seyredebiliyorsunuz. 

Notre Dame Katedrali 

Paris’in en önemli dini yapılarından olan katedral 1163-1334 yılları arasında inşa ediliyor. Akın akın turistin geldiği bu yer gotik mimarisi ile insanları büyüleyen bir katedral. 69 metre yüksekliğe sahip iki kulesi olan katedralde aynı anda 9.000 kişi ibadet edebiliyor. İçerisinde birbirinden değerli Hristiyanlık eserlerini sergileyen katedralin kulelerine de çıkmak isterseniz mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, öyle hadi geldim gireyim olayı yok.

Louvre Müzesi

Kocaman cam bir piramit düşünün, işte bu devasa yapının sadece giriş kısmı Louvre Müzesi oluyor. Dünya tarihi için de oldukça önemli olan müze Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk müze olma özelliğine de sahip. Sanata doyacağınız bu şehirde mutlaka görmeniz gereken müzede başta Mona Lisa olmak üzere 35.000’e yakın eser bulunuyor. Tamamını gezmek belki de haftalar sürecek müze hakkında önceden araştırma yapıp başyapıt olan eserlere yönelirseniz başka yerleri de gezmek için zamanınız kalabilir.

Sacre Coeur Bazilikası

1875-1914 yılları arasında Fransa-Prusya Savaşı’nda hayatını kaybeden 58.000 kişinin anısına yapılmış değerli bir eser. Notre Dame Katedrali’nden sonra önemli sayılan bu yapıyı gezmek ücretsiz. Kubbesinden harika şehir manzarasını izleme şansınız var ancak hazır olun 300 adet basamak çıkmak zorunda kalacaksınız. Fakat manzarayı gördüğünüzde buna değdiğini anlıyorsunuz. Giriş günleri ve saatlerini internetten takip edebilirsiniz çünkü her bölümün farklı giriş saati bulunuyor. Bol bol manzara fotoğrafı çekebileceğiniz, bir daha gelmek için can atacağınız bu şahane şehirden ayrılmadan önce burayı gezmeyi sakın ihmal etmeyin.