• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Napoli’de Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Romantik ülke İtalya’nın Campania bölgesinin başkenti olan Napoli’ye gitmeyi hiç düşündünüz mü? Her bölgesi ayrı güzel olan İtalya için bu seçeneğinizi de gözden geçirmelisiniz. Konaklama açısından daha uygun olan bu şehirde görmeniz gereken yığınla yer var. Hem gezip eğlenmek hem de yurtdışı tatili düşünenler için Napoli’nin gözde yerlerini tanıtacağız bugün sizlere.

Centre Storico

Napoli’nin buram buram tarih kokulu bu bölgesi, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde çoktan yerini almış durumda. Napoli’nin en eski bölgesi olan yerde daracık sokaklar, eski meydanlar ve sayısız kilise var. Tarihi dokuları keşfetmeyi sevenlerin mutlaka uğraması gereken bölgede en dikkat çekici yapıları Piazza Gesu Nuovo Meydanı’nda buluyorsunuz. Bu meydanın en çok turist alan iki kilisesi var. Biri Chiesa del Gesu Nuova yani Yeni İsa Kilisesi diğeri de Santa Chiara Manastırı orijinal ismi ile Basilica Di S. Chiara Napoli. Tabi ki başta da söylediğimiz gibi burada o kadar fazla yapı var ki insan kendini bir tarih kitabının içerisinde hissedebiliyor.

Napoli Sotterranea

Burası tam tamına 5000 yıllık bir yer altı şehri. Ülkemizde bulunan Kapadokya yer altı şehirlerine çok benzeyen yapının içerisinde depolar, geçitler bulunuyor. Kolaylıkla girip gezebileceğiniz bu mağara yer altı şehri İkinci Dünya Savaşı döneminde bir süre sığınak görevi görmüş. Şu anda şehre gelen turistlerin büyük ilgisi ile karşılaşan mağara şehrini gezmeden Napoli’yi tek etmemek gerekir.

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi (National Archaeological Museum)

Dünyanın en iyi arkeoloji müzeleri arasında sayılan ve her sabah saat 09.00’da ziyaretçilerine açılan müze, binası olarak da eski bir yapı çünkü 16. yüzyılda Kraliyet Süvarilerinin olan bina 1896 yılında müzeye çevrilmiş. Müzede görkemli Yunan ve Roma heykellerini görerek başlıyorsunuz gezmeye. Öyle basit heykel değil bunlar, o kadar detaylı ki insan o dönemler bu kadar iyi işler çıkartmış olmalarına şaşırıp kalıyor. Pompeii bölgesinden çıkartılan bu heykellerin arasında değerli taşlar, camlar, mozaik eserler ve gümüşten yapılmış daha pek çok tarihi eser var. 

Galleria Umberto

Burası bir alışveriş merkezi, o kadar yol gidip alışveriş merkezine mi tıkılıp kalacağım diyenleri duyar gibiyiz ancak bu bildiklerinizden değil. Sanatın her dalının değerli olduğu ülkede öyle basmakalıp bir alışveriş merkezi olacağını sizin mantığınız alıyor mu ki?? Tabi ki şahane bir tasarım var ortada. Yüksekliği yaklaşık 56 metre olan ve tam orta tavanı komple cam bir kubbe olan bir bina burası. Haç şeklinde tasarlanan binada gezerken insan alışveriş yapmak falan istemiyor zaten. O kadar şahane detaylar ile inşa edilmiş ki, tek istediğiniz oradaki unutulmaz manzarayı saatlerce seyretmek. 1891 yılında yapılan bu binada elbette birçok mağaza ve kafe de var. Hem gezip hem de yorgunluk kahvesi içmek için çok hoş bir seçenek.

Castel Sant’Elmo

Hırçın dalgaların arasında tüm heybeti ile ortaçağdan bu güne hala dimdik ayakta kalan bu kale, gezilecekler listenizde mutlaka olmalı. Genellikle turistlerin günbatımında ziyaret ettikleri bu yerde göz kamaştıran bir manzara var. Kaleye çıkabilmek için şehir merkezindeki fünikülerleri kullanıyorsunuz. Venüz Yanardağı’nın manzarasını koyu mavi ile buluşturan bu şahane kaleyi gezip bol bol manzara fotoğrafı çekmelisiniz.

Pausilypon Archaeological Park

Burası hala büyük bir parçası hayatta kalan ve milattan önceki tarihlere ait olan bir antik kent ve Posillipo’da yer alıyor. Giriş ücretini ödedikten sonra 770 metre uzunluğundan bir tünelden geçiyorsunuz. Günümüzde şahane sayılan arkeolojik kazılardan biri olan bu antik kentin bir kısmı da denizin altında kalmış. Saatlerce gezilebilecek antik kentin manzarası da Akdeniz’de bulunan en garip ada sayılan Gaiola’ya bakıyor. İnsanın içinden çıkmak istemeyeceği antik kente gitmeden önce açılış saatleri veya günleri kontrol etmeyi unutmayın.