• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Mısır Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

2013 yılında gerçekleşen askeri darbeyle oldukça yara alan ve yıpranan Mısır, esrarengiz geçmişi, sayısız uygarlığın doğduğu topraklarında yaralarını sarmaya çalışıyor. Ne kadar yara almış olursa olsun piramitleri, mumyaları, tapınakları, eşsiz coğrafyası ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakmaya devam ediyor. 

Mısır Hakkında Kısa Bilgi

Cumhuriyetle yönetilen, nüfusunun geneli Müslüman Araplardan oluşan ve başkenti Kahire olan Mısır,ortalama 90 bin nüfusuyla Kuzey Afrika’nın en kalabalık ülkesi olma unvanını elinde tutuyor. Halkın büyük bir kısmının Nil Nehri çevresine yerleşmiş olduğu ülke, ekonomisini tekstil ve turizmden sağlıyor.

Gezilecek Yerler

Mısır turları genellikle başkent Kahire’den başlıyor ve Nil Nehri üzerindeki Luxor, Aswan şehirleriyle devam ediyor. 

  • Kahire

?

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan, Nil Nehri’nin iki tarafına kurulmuş ve ortalama 20 milyon nüfusuyla Afrika kıtasının en büyük kenti olma özelliğini taşıyan Kahire, turistlerin Mısır’da en çok akın ettiği şehirlerden biri. Trafik kaosu ve çöl ikliminin verdiği toz, nem ve sıcak gözünüzü korkutup kısa süreli bir şok yaratabilir. Kahire Müzesi, Giza Piramitleri, Hisar, Asma Kilise, Ben Ezra Sinagogu, Han el Halili Çarşısı, Sultan Hasan Camisi, Bayt al Suhaymi yeterli zamanınız varsa doya doya gezebileceğiniz noktalar. Biz sizin için bir öncelik sırası oluşturduk. Kahire Müzesi, hostellere yakın oluşu ve neredeyse bütün tarihi eserlerin burada toplanması sebebiyle özellikle piramitlere gitmeden önce ziyaret etmeniz gereken bir nokta. Oldukça büyük olan bu müzenin hakkını vermek isterseniz girişteki rehberlerle anlaşmanızda fayda var çünkü müze bir süre sonra içinden çıkılamayacak kadar fazlaca detay ve tarihi bilgi barındırıyor. Müzeyi iyice bir gezdikten sonra Giza Piramitleri’ne doğru yola çıkabilirsiniz. Kahire merkezinden 15 km uzaklıkta olan Giza bölgesi, biraz tenha ve biraz da tehlike bir bölge olarak biliniyor. Tabi sizin de turist olduğunuz avaz avaz bağıracağı için bizce tedbiri elden bırakmayın. Giza Piramitleri’ne taksiyle gidebildiğiniz gibi, Tahrir Meydanı’ndan metroya binip Giza durağında inip oradan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Piramitlere vardığınızda çevresini develerle turlamanızı da öneriyoruz. Kahire’nin önemli duraklarından biri de Nil Nehri’nin her iki tarafında da sınırları olan Isamic Kahire yani Eski Knet. Burada Osmanlı İmparatorluğa da dahil olmak üzere birçok köklü uygarlıktan kalma tarihi eserler mevcut. Ölüler şehri, Pazar bölgesi noktalarına mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

  • Aswan 

Tren veya otobüslerle Kahire’den geçebileceğiniz, Nil Nehri kıyısında yerleşmiş şirin bir kasaba olan Aswan’da teknelerle Felluka turu veya faytonlarla keleş turuna çıkabilirsiniz. Ramses ve Nefertiti tapınaklarının bulunduğu Abu Simbel de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. 

  • Luxor

?

Tapınaklar diyarı da diyebileceğimiz, Nil Nehri’nin kıyısında bulunan bu şehirde dünyanın en büyük tapınaklarından olan Karnak Tapınağı’nı ziyaret etmeden Mısır turunuzu sonlandırmamalısınız. Bunun yanı sıra Luxor Tapınağı, Krallar Vadisi, tek kadın firavun olan Hatşeptus’un tapınağı, Temple of Amun Djerset tapınakları da devasa sütunları ve görkemli duruşuyla sizi ilk görüşte kendine hayran bırakacak.

Ulaşım

Ülkemizden Mısır’a en rahat ulaşımı hava yoluyla yapmanız mümkün. Mısır’dayken de tren ve otobüsleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat trenler özellikle yazın çok dolu olduğu için biletlerinizi erken almanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca belirtmekte fayda var; şehir içinde özellikle turistik bölgelere giderken taksileri ya da otantik olsun diye develeri kullanmak isterseniz Mısır esnafıyla kıyasıya bir pazarlığa girişmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Fiyat anlamında turistlere karşı oldukça acımasız olabiliyorlar.

Konaklama

Özellikle Kahire dünyaca ünlü bir turistik şehir olduğu için dünyaca ünlü 5 yıldızlı otelleri sıklıkla görebilirsiniz. Bunun dışında Mısır oldukça ucuz bir ülke ve makul ücretlerde kalacak birçok hostel bulmanız mümkün.

Yeme - İçme ve Alışveriş 

Mısır her damak zevkine hitap eden oldukça geniş bir mutfak kültürüne sahip. Kıyı şeridinde balık çeşitlerini tadabildiğiniz gibi, koyun, kuzu eti de oldukça sık tüketilen besinlerden. Şehriye, pirinç, mercimek, soğan ve domates sosuyla yapılan koşariyi denemeden Mısır’dan ayrılmamalısınız. Pamuğun anavatanı olan Mısır’da geleneksel kıyafetler alabileceğiniz gibi bol miktarda baharat ve yağ karışımları da ilginiz çekebilir.