• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

MEKSİKA’NIN BAŞKENTİ MEXICO, BİLGİLER VE UCUZ UÇAK BİLETİ

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

MEKSİKA’NIN BAŞKENTİ MEXICO, BİLGİLER VE UCUZ UÇAK BİLETİ

Meksika’nın başkenti olarak tüm dünya sinemalarında da adından sıkça bahsettiren Meksiko hakkında sizlere bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Günümüzde halkımız yurtdışı seyahat planlamaları yaparken en çok nereye gitsem diye önceden araştırmalar yapıyor. Farklı bir atmosfer ve kültürün tadına varmanız için sizlere çok sayıda filme konu olmuş olan Meksiko City’yi tavsiye ederiz.  Burada günün nasıl geçtiğini bile anlamayacağınız aktiviteler yaparak büyük bir keyif alabilirsiniz.

MEKSİKO’DA NÜFUS VE KÜLTÜR

MEKSİKO’DA NÜFUS VE KÜLTÜR

Meksiko nüfus sayısı aslında 2015 yılında ki sayıma göre 9 milyona yakın bir rakamdan oluşmaktadır. Ancak buraya yerleşmiş olan siyasi bir kültürün burada ki federal ve eyalet hükümetlerinin ortak olarak adlandırdıkları “Büyük Meksiko” sınırlarının nüfusu ise tam olarak 20,4 milyon civarındadır. Ülkede ki hakim dil İspanyolca olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca birbirinden farklı kültür ve medeniyetlerin kalıntılarıyla eserlerini içinde barındıran bu şehir dünyanın en çok müzesini içinde barındıran 2. Şehir olarak bilinir. Bu müzeleri bile bir günde gezmekle bitiremeyeceğiniz gibi her birinden farklı kültürlerin kalıntıları sizi selamlayacağı için sanki başka bir ülkede gibi hissedeceksiniz. Ayrıca bilmeniz gereken şeylerden biri de bu müzelerin çoğunu ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor olduğunuzdur.

MEKSİKO’DA PİRAMİTLER

MEKSİKO’DA PİRAMİTLER

Meksiko’da tarih içerisinde bir yolculuk yapmanız için müzelerden sonra tepesine tırmanmak için can atacağınız piramitler sizi bekliyorlar. Bu zirvelerden tüm şehir seyrederken karşınızda ki manzarada öncelikle kolonyal binaları göreceksiniz. Bu keyfi yaşarken orada avangart restoranlarda yemek yeme şansına da sahipsiniz. Eğer fotoğraf meraklısı iseniz hiç beklemeden makinenizi elinize alarak bu tarif edilemez manzaraları resmetmeye başlayacaksınız.

MEKSİKO’YA NASIL GİDİLİR?

MEKSİKO’YA NASIL GİDİLİR?

Meksiko’ya gitmek için İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan THY, KLM, Iberia, Lufthansa ve Aeromexico havayolu firmaları ile seyahat edebilirsiniz. Ancak direkt uçuş olmadığı için sadece aktarmalı uçuşlarda yer bulabilirsiniz. Mexico City havalimanına indiğinizde şehrin merkezine gidebilmek için 12 km boyunca yolculuk yapmanız gerekiyor. Bu yolculuk için orada ödeyeceğiniz rakam ise 10-12 dolar arasındadır. Uçuş için en uygun ve ucuz uçak biletini sitemizden alabilirsiniz.

MEKSİKO’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Meksiko’da şehir içi ulaşımı kullanmanızı öneririz. Metro ile seyahat etmeniz sizin için diğer turistlerden farklı olmanızı sağlayacaktır. Çünkü nedense bu şehirde turistler bu metro sistemini pek benimseyemedi ve tercih etmiyorlar. 5 peso ile bu metro hattını kullanarak şehrin hemen hemen her yerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirde trafik sıkışıklığı çok olduğundan taksi, Uber ve metrobüs kullanmanız sizin yine İstanbul trafiği gibi yolda beklemenize sebep olacaktır.

MEKSİKO’DA GECE HAYATI VE EĞLENCE NASILDIR?

MEKSİKO’DA GECE HAYATI VE EĞLENCE NASILDIR?

Meksiko’nun gece hayatına akmak veya buralara tanık olmak isteyenlere önemli bir tavsiyemiz geceleri geç saatlerde dışarıda dolaşmamaları olacaktır. Özellikle yabancılar için geceleri sokaklar tehlikeli olabilir. Fakat mekanlarda rezervasyonunuzu yaptırıp orada ki eğlenceye kadar gece geç saatler kadar tanık olabilir ve orada ki insanların cana yakın sohbetlerinde bulunabilirsiniz. Bazı mekanlar gece 3-4 gibi kapanırken bazılar ise sabah 7-8’e kadar açıktır. Genellikle İspanyolca ve İngilizce rock gitar şarkılarını duyabileceğiniz mekanlarda pasaportunuz üzerinizde olsun.

MEKSIKO’NUN ÜNLÜ YEMEKLERİ NELERDİR?

MEKSIKO’NUN ÜNLÜ YEMEKLERİ NELERDİR?

Meksiko’nun ünlü yemekleri öncelikle deniz mahsüllerinden en sevdiğimiz balıkla başlamanızı öneririz. Burada adına “Pascado a la Veracruzana” dedikleri balık yemeğini mutlaka tadın. Ayrıca Chili olarak bilinen ve 90’ı aşkın çeşitle size sunulan yemeğe de bir göz atıp damağınızda bırakacağı tada bakabilirsiniz. Tortilla olarak adlandırılan bir diğer yemek ise quesadilla, flauto, taco, buritto ve tamale çeşitleri ile sunuluyor. Ayrıca Meksika’ya gelmişken meşhur acı soslardan yemeklerinize katmayı yada sade olarak tatmayı ihmal etmeyin. Tatlı olarak ise bölgenin en meşhur ve en bilinen Cajeta tatlısının lezzetine bakmanızı öneririz.