• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Medeniyetlerden İzler Antik Kentler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Dünya tarihini kendisi görerek keşfetmek isteyenler için antik kentleri gezmek eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Dönemine ait yapıları, insanların yaşayış biçimlerinden inançlarına kadar, kültürel hayatlarına dair yapıları bünyesinde barındıran antik kentlerden dikkat çeken 4 tanesine gelin beraber göz atalım.

1-) Pompeii – İtalya

2-) Efes Antik Kenti – Türkiye

3-) Persepolis – İran

4-) Longmen Mağaraları – Çin

Pompeii – İtalya

Pompeii – İtalya

Sinema filmlerine konu olan bir medeniyetin izlerini kendi gözlerinizle görmek isterseniz eğer Pompeii tam size göre bir yer. Roa’nın antik kentlerinden biri olarak günümüzde kalıntıları kalmasına rağmen her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan bu antik kent İtalya’da Napoli’ye yakın bir konumda yer almaktadır.

Bölgede yer alan yanardağın patlaması sonucunda küllerle kaplanan ve şehrin üzerinde oluşan hava tabakası ve küller nedeniyle taşa dönen insanların kalıplaşmış halleri hala şehrin bazı yerlerinde yer almaktadır.

Pompeii ziyaretlerinizden önce aynı isimli filmi izleyerek de tarihi hakkında daha detaylı fikir edinebilir ve şehir gezilerinizde bu kül şehrinin keyfini daha iyi çıkarabilirsiniz.

Ülkemizden Napoli’ye hava yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. Napoli uçak bileti fiyatları ve sefer bilgileri için ucuzauc.com mobil uygulaması veya web sitesinden uçak bileti sorgulaması yapabilirsiniz.

Efes- Türkiye

Efes- Türkiye

Ülkemizin sayısız medeniyete ev sahipliği göz önüne alınırsa ve bunların arasında Roma’nın da yer almasıyla antik kentler konusunda da ülkemizde 10 ‘dan fazla Roma antik kenti bulunmaktadır. Bunların arasında en çok ziyaret edilen ve dünyaca ünlü olan Efes Antik kenti ise önce Yunanlılar sonra Romalıların hakimiyeti altına girmiş ve bu iki medeniyete ait izleri taşımaktadır.

Ticaret ve sanat merkezi olan Efes Antik Kenti’nde Meryem Ana Kilisesi’nin yakınlarında yer alması, bu antik kenti inanç turizmi açısından da ön plana çıkartmıştır. Efes Antik Kentine İzmir üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. İzmir otogar veya havalimanından antik kente hizmet veren tur araçlarını tercih edebilirsiniz.

Persepolis- İran

Persepolis- İran

İran’ın Şiraz kentinde yer alan Persepolis, 2500 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinmektedir. Pers Kralı tarafından yaptırılan bu antik kent içerisinde yer alan oymalar ve resimler oldukça dikkat çekici olup 1.Darius dönemine ait bir çok ipucu vermektedir. Şehrin içerisinde yer alan yapıların mimarisi ve güzellikleri görenleri büyülemektedir. Persepolis’den çıkarılan tarihi eserler İran’da müzelerde sergilense de antik kent içerisinde turlar aracılığıyla gezebiliyorsunuz.

Longmen Mağaraları- Çin

Longmen Mağaraları- Çin

Mağaraların oyulmasıyla inşa edilen bu Antik Kent, ülkemizde ki Peri Bacaları gibi bir mimarisiyle de ülkemizde yer alan Peribacalarını andırabilir fakat burada ki antik kent 1500 yıl öncesine ait yaşam izlerini taşımaktadır. Mağaralarda oyulmuş olarak döneminin yaşam alanı olan bu mağaralar da geçişler ve bağlantılar oldukça büyüleyicidir. Luoyang kentinde yer alan Longmen Magaları  da geçmiş medeniyetlerden günümüze kalan farklı bir yapı olarak dikkat çekmekte ve her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.