• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Malezya Vize ve Genel Bilgiler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Malezya Vize ve Genel Bilgiler

Malezya

Malezya, Güney Doğu Asya ülkeleri arasında yer alır. Yüz ölçümü 330.434 kilometre olur. Ülke bütün bir sene ılık ve nemli olan tropikal ikliminin hâkim olduğu bir ülkedir. Sene boyunca sıcaklık derecesi 21 derece ile 32 derece arasında değişiklik gösterir. Ülkeye düşen senelik yağış yoğunluğu 2000 ile 2500 mm arasında değişiklik gösterir. Ülkenin başkenti Kuala Lumpur şehridir. Bağımsızlığını aldığı zamandan itibaren gelişmeye devam eden bir ülkedir. Ekonomi alanında ve eğitim alanında almış olduğu doğru kararlar sayesinde büyük bir ilerleme göstermiş bir ülkedir. Refah seviyesinde de artış vardır. Ülke içerisinde farklı birçok ırktan kişiler anlayış ve hoşgörü içerisinde yaşamlarına devam ederler.

Malezya Vize İşlemleri Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti’nden Malezya’ya gerçekleştirilecek olan yolculuklar sırasında eğer 90 gün aşılmıyorsa ve Bordo Pasaport, Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ya da Siyah Pasaporttan herhangi birisine sahip olunması durumunda vize istenmez. Ancak ticari amaç ile ya da öğrenim amacı ile Malezya’ya gidilecek olması durumunda konsolosluktan vize başvuru işleminin yerine getirilmesi gerekir. Vize için gerekli işlemlerin doğru ve eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi durumunda 3 ya da 5 iş günü içerisinde vize çıkar. Ancak başvuru işleminin yolculuğa çıkmadan bir hafta önce yapılması en doğru işlem olur. Çünkü Konsolosluk randevu tarihinin dolu olması, ek evrak talep edilmesi gibi durumların meydana gelme olasılığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Malezya Vize İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Malezya vize işlemleri için öncelikle nüfus cüzdanı fotokopisi gerekir. Konaklamanın gerçekleşeceği alan ile ilgili bilgiler, ulaşımın nasıl sağlanacağı hakkında bilgiler ve seyahat sağlık sigortası gerekli olan belgelerdir. Bunların yanı sıra başvuru işleminin de yerine getirilmesi gerekir. Aynı zaman da seyahatin ne amaç ile gerçekleşeceğinin de belirtilmesi gerekir. Bu belgelerin hepsinin konsolosluğa verilmesi gerekir. İstanbul’dan direk uçuşun gerçekleştirilmesi durumunda yolculuk toplamda 10 ya da 11 saat sürer. Bizim ülke saatimize göre saatleri 8 saat ileride bulunur. Konaklama için istediğiniz bütçeye uygun konaklama alanlarını bulma imkânınız vardır.

Malezya Hakkında Faydalı Bilgiler

Malezya’da evlere, tapınak bölgelerine ya da cami alanlarına ayakkabı ile giriş yapılmaz. Ülkede bulunan bazı camilerde kadınların örtünmesi için etek ve eşarp bulunur. İbadet alanlarında fotoğraf çekinmek için öncelikle yetkililerden izin alınması gerekir. Yemek yerken sağ ile yenir. Aynı zaman da birisinden bir şey alırken ya da bir şey bırakırken sağ el kullanılır. Tercih edilen bu adetleri Güneydoğu Asya’dan gelmekte olan bir adettir. Herhangi bir eşyayı ya da herhangi bir kişiyi gösterirken parmak işareti tercih edilmez. Onun yerine sağ başparmak yukarıda olacak ve geride kalan parmaklar kıvrık olacak şekilde herhangi bir yerin işaret edilmesi tercih edilir.