• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

MALDİVLER

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Nüfusu : 417.492 

Yüzölçümü : 298 kilometrekare

Para Birimi : Rufiyaa

Resmi Dil : Maldivce

Telefon Kodu : +960

Saat Farkı : (GMT+5) 2 saat fark. Türkiye saati Maldivler saatinden 2 saat geridir.

Konsolosluk Bilgileri : Yeni Delhi Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Kıta : Asya

Vize Durumu : Vizesiz / 30 gün

Maldivler Hakkında

Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda bulunan ve 1.192 adadan oluşan bir devlettir. Bu adaların 281’inde insan yaşar. Bin civarında olan adalar hala boştur. Yerleşimin olduğu 281 adadan 195 tanesinde Maldivliler yaşar. 86 ada ise ‘’otel ada’’ şeklinde kullanılır. Maldivler, Güney Asya’da yer alır. Hindistan’ın güney tarafında ve Sri Lanka’nın yaklaşık olarak 750 kilometre güneybatısında bulunur.

Maldiv halkının yüzde doksan yedisi Müslümandır. Devlet başkanlık tipli cumhuriyetle yönetilir. Ülkenin küresel iklim değişiklikleri nedeniyle yüzyıl içinde sular altında kalması öngörülmüştür. Bu nedenle Maldiv halkına, 15 Kasım 2005 tarihi itibariyle Avustralya’ya sığınma hakkı tanınmıştır. Maldivler ’de 31 tane tabii koruma alanı bulunur. Ülkenin başkenti Male’dir. Ülkede şehir statüsünde iki mülki birim bulunur. Bunlardan biri başkent olan Male diğeri de Addu kentidir. Ülkede konuşulan resmi dil Maldivce yani Dhivehi’dir. Bu dil Hint- İran dil ailesinin, Hint kolundandır. Ülkede en çok konuşulan ikinci dilse İngilizce ’dir. 

Maldiv Adalarında yerleşim binlerce yıl evveline dayanır. Ada halkı ilk başlarda Budist’tir. Sonrasında Arap tüccarların etkisiyle Müslümanlığı seçmiştir. Maldivliler ilk olarak Portekizlilerin sonrasında da Hollandalıların kısa süreli hakimiyetleri ve saldırıları ile uğraşmışlardır. Maldivler 75 yıl boyunca İngiliz sömürgesi halinde varlık göstermiştir. İngiltere’den bağımsızlıklarını 1965 senesinde kazanmışlar ve Kral Muhammed Fareed saltanatında bağımsız monarşi haline gelmişlerdir. 1968 senesinde monarşi kaldırılmıştır ve İbrahim Nasir başkanlığında cumhuriyete geçilmiştir. 

Maldivler ’de Şehir içi Ulaşım                                                            

Maldivler ‘de başkente inildikten sonra, kalınacak olan adaya deniz uçağı ile ulaşılabilir. Deniz uçağı oldukça keyiflidir ama fiyatı hiç de ucuz değildir. Daha uzak mesafelerde genelde tercih edilir. Yakın mesafede bulunan yerlere hız tekneleri ile gidilebilir. Hız tekneleri için de iki seçenek bulunur. Birincisi kişi hız teknesini kendi kiralar ve kalkış saati beklemez. Diğer seçenekte ise önceden irtibata geçilir ve 

paylaşımlı bir hız teknesi kullanılır. Yerel adalar arasında ulaşım için ‘’public ferry’’ motorları da kullanılabilir. Bu motorlar aynı zamanda oldukça ucuzdur.

Maldivler ‘de kara yolu sistemi gelişmiş değildir. Ancak küçük adalar içerisinde kara yolu sistemi gelişmiş durumdadır ancak alan oldukça kısıtlıdır. Bu nedenle kullanıma pek elverişli değildir.

Maldivler’e Ne zaman ve Nasıl Gidilir?         

Nisan ve mayıs ayları Maldivler’i gezmek için en ideal olan aylardır. Bu aylarda sıcaklık ve yağış engelleyici faktörler değildir.

Maldivler’e Türkiye üzerinden direkt uçuş yoktur. Bu nedenle Maldivler’e ulaşım Dubai ya da Doha aktarmalı olacak şekilde sağlanır.

Maldivler ’de Nerede Kalınır?

Maldivler özellikle balayı çiftleri için ve sahil keyfini sevenler için mükemmel bir adrestir. Maldivler ‘de bulunan her adada konaklama yapmak mümkün değildir. Zaten adaların bir kısmında yerleşim yoktur bir kısmında da turistler için konaklama seçenekleri bulunmaz. Bu tabloda konaklama için yoğunlaşmak gereken bölge daralır. Ülkenin başkenti genel olarak konaklama için değil geçiş için tercih edilir.

Maldivler tatilinde bütçe belirlemek çok önemlidir. Bu bütçe planlamasına konaklama giderleri de eklenmelidir. Maldivler ‘de konaklama yapmak için popüler olan adalar bulunur. Bunların çoğunda da konaklama hizmetini oteller sunar. Kişiler bütçeleri doğrultusunda en uygun oteli seçebilirler. Pek çok tur şirketi Maldivler için paket halinde tatil sunar. Bu sayede doğru tesislerde konaklamak çok daha kolay hale gelir. Maldivler tatil ülkesidir. Bu nedenle kalacak yerle ilgili çok fazla sorun yaşanmaz. Ancak tatilden daha evvel rezervasyon yaptırmakla hem iş garantiye bağlanmış olur hem de fiyat avantajlarından faydalanılabilir.

Maldivler ’de Gezilecek Yerler         

Maldivler ’in huzurlu, sakin ve sorunsuz bir yaşamı vardır. Maldivler denize girmeyi sevmeyenlerin bile ismini duyduğunda gitmek istediği yerdir. Maldivler ’de deniz, kum ve güneş vazgeçilmez üçlüdür. Bunun dışında gezilip görülmesi gereken kültürel yerler de vardır. Sultan Şemsettin tarafından yaptırılmış olan Mulee-aage bu yerlerden biridir. Sultan Şemsettin tahtan inene dek burada oturmuştur. Bu bina daha sonrasında Başkanlık Konutu olarak kullanılmıştır. 1656 senesinde yaptırılan HukuruMiskiiyCamisi de görülmeye değer yerler arasındadır. Sultan İbrahim İskender tarafından yaptırılan cami mimarisiyle oldukça ilgi çekicidir. Ülkede tarihi önem taşıyan bir diğer yerse Başkanlık Sarayı’dır. İslamik Merkez Cami ise ülkenin gezilecek yerler arasında belki de en bilinenidir. Camide aynı anda 5000 kişi ibadet edebilir.

1952 senesinde açılan Sultan Parkı-Müzesi’nde İslam öncesine ve sonrasına ait olan pek çok önemli eser görülebilir. Ayrıca bu müzede monarşi döneminin en mühim eserleri de sergilenir. Müze, cuma günleri hariç hafta içinde 09.00-15.00 saatleri arasında hizmet verir. The Artificial Beach, Male’de yer alan sanal bir plajdır. Burası adalara gidemeyen pek çok insan için alternatif olan bir yerdir.

Okyanusun en ilahi adası (Robert Louis Stevenson) olarak tanımlanan Cocoa Adası, bembeyaz kumları ve bungalovlarıyla büyüleyici bir yerdir. Sessizliği ve huzuru sevenler için oldukça idealdir. Jumhooree Maidhaan (Bağımsızlık Meydanı), Maldivler ’in en büyük meydanıdır. Maldiv’e gidenler tarafından görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Maldivler ’de imkân varsa adalar turu da yapılmalıdır. Ülke pek çok adadan meydana gelir. Ve genel olarak her adada, o adanın isminde olan bir otel bulunur. Adalar turunda genellikle daha ıssız adalara gidilir. Bu sayede kimsenin olmadığı plajlarda deniz molası verilebilir ve barbekü yapılabilir. Muz Resifi de Maldivler denilince akla ilk gelen yerlerdendir. Hatta buranın güzelliği dünyaca ünlüdür. Burası Maldivler ‘in en eski dalış yerlerindendir. Altın kumları ve mercan oluşumlarıyla büyüleyicidir.

Maldivler ’de Yemek Kültürü

Ülke mutfağı, Hint mutfağının etkisinde kalmıştır. Uzakdoğu kültürünün baharat etkisi Maldivler ‘de de görülür. Hindistan cevizinden yapılan yemekler, kullanılan ağır baharatlar bu durumun en güzel örneğidir. Hatta kimi zaman baharatlar çok ağır kullanılır ve yemekler pilav takviyesiyle sunulur. Kimyon, zencefil ve karanfil ülke mutfağının en gözde baharatlarıdır. Hindistancevizi, yemek yanında yer alan vazgeçilmez bir garnitürdür. Ancak Maldivler’e gidenlerin en favori yemeği balık olur.

Bekletilmiş kuru balık mutlaka denenmelidir. Balıklar tutulduktan sonra özel saklama kaplarında saklanır. Hatta orkinoslar zaman zaman gömülür. Bekletilen balıklar çıkarılıp terbiye edilir ve sonra pişirilir. Garudhiya isimli balık çorbası da balık yemeklerinin yanında vazgeçilmeyen bir yiyecektir. En popüler yemeklerden biri de Mas Huni’dir. Soğan, hindistancevizi, ton balığı ve limon ile yapılır. Rihaakuru isimli ezme garnitür yemeği de oldukça meşhurdur. Un, pirinç ve hamur karışımına batırılarak kızartılan Gulha isimli balık topları da ülke mutfağında epey popülerdir.

Ülkenin en bilinen tatlısı Bodibaiy’dir. Bodibaiy şeker ve pirinçle harmanlanan bir muhallebidir. İsteğe göre içine papaya, muz, mango tarzı meyveler de konulabilir. Ülkede çay ve kahve kültürü oldukça gelişmiştir. Hatta İngilizlerin meşhur beş çayı kültürü Maldivler ‘de de geçerlidir.

Maldivler ’de Eğlence ve Festivaller

Maldivler ‘de her daim eğlence vardır. Çünkü yapılacak pek çok aktivite bulunur. Adalar turu yapmak mükemmel bir deneyimdir. Bunun yanı sıra gece balık avı ülkeye özgü bir etkinlik haline gelmiştir. Özel turlarla balık avına çıkılabilir, hatta tutulan balıklardan barbekü yapılabilir. Deniz uçağına binmek ve bir sürü fotoğraf çekmek mükemmel bir deneyim olabilir.

Maldivler su sporu alanında çok fazla etkinlik barındıran bir ülkedir. Sörf de bunlardan biridir. Ekim, kasım ve aralık ayları rüzgâr sörfü için en ideal aylardır. Ve tabi ki Maldivler demek su altı dalışı demektir. Kendine has balık türleri, denizi ve canlı çeşitliliği ile Maldivler ‘in su altı dünyası mutlaka keşfedilmelidir. Oldukça heyecanlı olan köpek balıklarıyla yüzme turları ve dinlendirici SPA keyfi de Maldivler ‘de var olan eğlencelerdendir. Ülkede gece yaşamı çok aktif değildir. Ancak ülkede gece yaşamını aratmayacak pek çok aktivite bulunur.

Maldivler ‘in festivalleri de kendine özgüdür. Her festival hazırlığında aile kavramı daha yoğun hissedilir. Anne, baba ve çocuklar arasında iş bölümü olur. Pek çok etkinlikte hem geleneksel hem de modern öğeler başarıyla kullanılır. Ülkede dini bayramlar, milli bayramlar, geleneksel kutlamalar ve eğlenceli festivaller boy gösterir. Buna ek olarak Dünya Gıda Günü düzenlenir. Aslında bu resmi bir devlet etkinliğidir. Bu etkinliğe gıda fuarı da katılır ve yerel gıda ürünler tanıtılmış olur. Ayrıca bunlar dışında;

1.  Aralık

  • Balıkçılar Günü / 10 Aralık’ta kutlanır. Balıkçılık ülkede ulusal geçim kaynağıdır. Bu durumun altını çizmek için de Balıkçılar Günü etkinliği düzenlenir.

Maldivler ’de Alışveriş

Elde boyama tişörtler ve leke işleri ülkede oldukça popülerdir. Bunun yanı sıra boyalı ahşap balık figürleri, deniz kabuklarından yapılmış eşyalar ve masklar da alınabilecek hediyelik eşyalar arasındadır. Ülkede kaplumbağa, siyah mercan ve büyük deniz kabukları benzeri ürünlerin satışı ve yurt dışına çıkış yasaktır. Yerel adaların pek çoğunda hediyelik eşya dükkanları vardır. Buralardan beğenilen ürünler satın alınabilir.

Maldivler ’de Bilmeniz Gerekenler

Maldivler uzun süreli bir Budist dönemi yaşamıştır. Sonrasında ise İslam’a geçmiştir. Nüfusun büyük çoğunluğu Müslümandır. Ülke genelinde Sünnilik inancı yaygın durumdadır.

Ülke ekonomisi turizm ve balıkçılık üzerine kuruludur. Ülkenin ana mesleği balıkçılıktır. Hükümet, bu sektördeki her gelişmeye ayrı bir önem verir. Ayrıca ülkede gelişen turizm sektörü el işleri, hasır dokuma, ahşap işleri gibi endüstriyel alanların da gelişmesini sağlamıştır.

Ülke kültürü Sri Lanka ve Hindistan kültürlerine benzer. Zamanında adalara göçenler Sri Lanka’dan gelmişlerdir. Bu durum da kültüre direkt etki etmiştir. Maldivler kendi halinde, uzak bir yaşam sürer. Ülkede sessiz, sakin ve yavaş bir hayat düzeni hakimdir.

Ülkede alkol yasaktır. Sadece Maldivler bir turizm cenneti olduğundan dolayı otellerde ve resortlarda alkol sunulur. Aynı durum domuz eti için de geçerlidir. Halk domuz eti asla yemez ve bulundurmaz. Ancak otel veya resortlarda istenirse tedarik edilir ve sunumu yapılır. Yerli halkın içine karışmak isteyenlerin mayo ya da bikini giymesi pek hoş karşılanmaz. Hatta bazı bölgelerde şort ve tişörtle denize girilir. Ancak resortların olduğu yerlerde durum biraz daha farklı olabilir. Burada kişinin bütçesi, zevkleri ve yaşam biçimi önem teşkil eder. Ayrıca Maldivler ‘de mutlaka pazarlık yapılmalıdır.

Maldivler ’deki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl / 2 Ocak Ulusal Bayram / 13 Ocak Peygamberin Doğum Günü / 26 Temmuz Bağımsızlık Günü / Ramazan Bayramı / Hac Günü / Kurban Bayramı / 24 Ekim Zafer Bayramı / 11 Kasım Cumhuriyet Bayramı’dır.