• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Makedonya'da Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Osmanlı İmparatorluğu’nun bıraktığı tarihi izleri hala daha korumuş olmasına rağmen bir Avrupa ülkesi olan Makedonya’nın batı ile doğunun kavuşma noktası olduğunu hissedeceksiniz. Zengin kültürel ve tarihi geçmişi sayesinde gezdikçe ne kadar çok keşfedilmeye değer noktası olduğunu farkına varacaksınız. İster şehir ortamında aktif bir tatil yapmak isteyenler, isterse de doğanın huzur veren sakinliği eşliğinde dinlenmek isteyenler için Makedonya harika bir seçim olacak. Makedonya yolculuğunuz sırasında gezeceğiniz yerlerin listesini hazırlıyorsanız size birkaç önerimiz olacak.

Üsküp

Gezinizi Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten başlayabilirsiniz. Şehirde dikkatinizi çekecek, keşfetmeye değer çok fazla yer var. Şehri Vardar Nehri iki yere ayırıyor. Nehrin iki tarafını birleştiren 15. yüzyılda yapılmış olan Taş Köprü ise Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmış yaşayan tarihi eser aslında. Yine Osmanlı döneminde Davut Paşa Hamamı olarak kullanılan ve günümüzde Makedonya Ulusal Müzesi’ne dönüştürülen yapı 1473 senesinde yapılmış. Müzeyi gezerek Makedonya tarihi ile tanışırken bir taraftan da bu harika Osmanlı mimarisini inceleyebilirsiniz.  Bize çok yabancı olmayan çarşı kültürünü yansıtan Türk Çarşısı genellikle turistlerin odak noktası olduğundan dolayı gideceğiniz zaman kalabalık olabilir. Şehrin zengin tarihi mimarilerinden biri de meşhur Üsküp Kalesi. Ücretsiz olarak girebileceğiniz kaleden şehrin harika manzarasını seyredebilirsiniz.

Tikves Gölü

Makedonya’da bulunan en büyük yapay göl unvanına sahip olan Tikves Gölü etrafında bulunan muazzam doğası ve hayvanların çeşitliliği sayesinde şehrin gürültüsünden, yoğunluğundan bir az da olsa kafasını dinlemek isteyenler için Üsküp’ten sonra ilk durak olabilir. 1968 senesinde yapılan yapay gölde birçok farklı kuş türün bir arada gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca Makedonya’nın en büyük şarap üretimi de burada gerçekleşiyor. Tikves Gölü’ne yolunuz düşerse leziz yerli üretim şaraplardan tatmayı unutmayın.

Pelister Ulusal Parkı

Baba Dağı’nda bulunan ulusal parkın yemyeşil korunmuş doğası, tertemiz havası sayesinde yapacağınız trekking size oldukça hafif bir yürüyüş gibi gelecek. Pelister Ulusal Parkı’nda aynı zamanda buzul dağ göller ve şelaleler gibi güzel manzaralara da şahit olacaksınız. Kayak sevdalısıysanız kışın giderek eğlenceli bir kayak keyfi yaşayabilirsiniz.

Orchid Gölü

Makedonya’nın en görülmeye değer ve en çok turistlerin ilgisini çeken bir doğa harikası olan Orchid Gölü 3 milyon yıllık bir oluşum. Avrupa’nın en derin gölü olarak kabul ediliyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde dahil olan gölün etrafında 364 tane kilise bulunuyor. Birçoğu tarihi olan bu kiliseleri gezerek bölgenin geçmişi ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Etrafta bulunan küçük kafe veya restoranlarda mutlaka yöresel balık tatlarını deneyin. Ayrıca Samuel Kalesi ve Aziz Kaneo Kilisesi’ni de mutlaka ziyaret edin.

Matka Kanyonu

Daha önce hiç kanyon görmediyseniz Matka Kanyonu başlangıç için harika olacak. Kesinlikle turist rehberi ile gitmenizi öneriyoruz. Kanyon boyunca 10 tane mağaranı rehber eşliğinde güvenli bir şekilde gezebilirsiniz. Yorgun bir keşfetme sürecinden sonra ise etrafta bulunan butik restoranlarda yöresel tatları denemenizi tavsiye ediyoruz. Daha sonra orta çağa ait kiliseleri de gezebilirsiniz.

Stobi

Helenistik dönemde yapılmış ve kalıntıları günümüze kadar gelen Stobi Antik Kenti gerçek bir açık hava müzesi. Harabeler arasında bir amfi tiyatro da bulunuyor. Özenle yapılmış sütunlar ve yerlerde ince işlenmiş mozaik resimler şehrin ne kadar eski olduğunu gözler önüne seriyor.

Golem Grad

Yılanlar adası olarak da bilinen Golem Grad Makedonya’da bir ada. Burada yapabileceğiniz en eğlenceli aktivite tekne turlarına katılarak su üzerinde süzülmenin tadını çıkarmak. Tekne turu sırasında pelikanları görmeniz de ihtimal dâhilinde. Hatta eğlence ve macera keyfinizi bir adım daha ileri götürmek istediğiniz takdirde kamp bile yapabilirsiniz.

Heraclea Lyncentis

Bitola şehrine yakın Yunan harabeleri Helenistik dönemde Milattan Önce 4. yüzyılda yapılmış olmasına rağmen kalıntıları günümüze kadar korunmuş. İsminden de belli olduğu üzere Yunan mitolojisine ait Herkül’ün adını taşıyan kalıntılarda çok sayıda sütün bulunuyor. Aynı zamanda mozaiklerle yapılmış farklı kompozisyonlar da sanatın materyale dönüştürülmesinin en güzel simgesi.