• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Lübnan’ın En Otantik Şehri: Beyrut

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri sıfatı ile Akdeniz kıyılarında bir yarımadada bulunan Beyrut, 5000 yıllık derin tarihi geçmişi ile turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Politik iç karışıklıklar sebebi ile yıkıma uğrayan kent, yaşanılanları kısa sürede toparlayıp en düzenli yaşam şartlarını sağlamayı başarıyor. Üstelik 60’ın üzerinde bahçesi, yaşam alanları, meydanları ile de göz dolduruyor. Kozmopolit yapısı ve liman kenti olması da her zaman ticaretin nabzını tutmaya yarar sağlıyor. Genel olarak sıcak ve kuru havası ile Akdeniz iklim özelliklerinin tamamını yansıtıyor. Küllerinden azimle tekrar doğan şehir ya da Ortadoğu’nun Paris’i de diyebileceğimiz Beyrut için kaleme alıyoruz yazımızı.

Gezilecek Yerler

Beyrut’ta iç savaşta büyük hasar görmüş, bir kısmı restorasyonla kurtarılmaya çalışılmış birçok esere baktıkça zamanda yolculuğa çıkacaksınız. Buram buram tarih kokan bu özel şehri gezmeye Beyrut Ulusal Müzesi’nden başlayabilirsiniz. Tarih boyunca yaklaşık 100.000 eser toplanmış ve 1300 tanesi sergilenmeye devam ediyor. Savaşın en büyük tanıklarından olan müze en az hasarla önlemler alınarak günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Bir diğer önemli yer ise eski adı ile Haçlı Kilisesi.  1291 yılında Memlük döneminde camiye dönüşen yer, El Ömer Camii olarak ziyarete açılıyor ve içerisinde yer alan Osmanlı ve Memlük Devletleri’ne ait kitabe hazinesi bulunuyor. Jeitta Mağarası görmeden dönmeyin diyebileceğimiz yerlerin belki de en başında geliyor. Her ne kadar mağara olarak adlandırılsa da gördüğünüzde çok daha fazlasını hak eden bir doğa harikası izlenimine kapılacağınıza eminiz. Sonrasında gezmeye Beyrut’un simgesi haline gelen Güvercin Kayalıkları’ndan devam edebilirsiniz. Yazları çok canlı olan bu yerin nefes kesen manzarasıyla hiç uyanmak istemediğiniz bir rüyadaymışsınız gibi hissedeceksiniz.

Yapılacak Aktiviteler

Hava sıcaklığının yaz aylarında 30-35 derece arasında seyrettiği şehri aslında yılın herhangi bir dönemi ziyaret etmeniz mümkün. Gece gündüz capcanlı ve hareketli olan plajları, sahilleri tatilinize renk katacak. Ayrıca Lübnan Dağı’nda yaklaşık 6 ayrı kayak merkezi bulunuyor. Kış aylarında gelmeyi tercih ederseniz kayak merkezlerinden dilediğinize gidebilir ve harika bir deneyim yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda at binmenin de oldukça popüler olduğu yerler arasında Beyrut. Müslüman ve Hıristiyan kültürünün iç içe olduğu Beyrut’ta kilise ziyaretleri gerçekleştirebilir ve farklı kültürleri yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Yıl boyunca birçok festivale de ev sahipliği yapan kentte en popüler olanları ise Uluslar Arası Film Festivali, Uluslar Arası Caz Festivali ve Salsa Festivali.

Yeme İçme

Hemen hemen Türk damak tadıyla benzer lezzetlere sahip olan Beyrut’ta en çok da kebap, dürüm, içli köfte, yaprak sarma ve kısıra benzeyen çeşitli tatlarla karşılaşacaksınız. Lübnan mutfağının diğer olmazsa olmazları ise balık ve et yemekleri. Gerebiç denen tatlısı ise kesinlikle denemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında bulunuyor. Bu lezzetlerin en iyilerini Ferninand Restoran ve SUD Restobar’da afiyetle yiyebilirsiniz.

Konaklama

Beyrut’ta konaklayabileceğiniz çok sayıda uygun fiyatlı tesis var. Tatil bütçenize ve beklentilerinize göre sınıflandırabileceğiniz modern oteller arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Riviera Hotel Beirut yaklaşık 300 TL olan oda fiyatları ile Staybridge Suites Beirut Hotel yine yaklaşık 350 TL olan oda fiyatları ile kalabileceğiniz yerlerden sadece birkaçı.

Alışveriş

Beyrut şehir merkezini turlarken bulabileceğiniz organik ürünler, reçeller, turşular, zeytinyağları, sabun gibi ürünlerle sık sık karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Dünyaya nam salmış tasarımcıların butiklerine de mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Ayrıca Beyrut’ta açılan ilk organik pazar olma özelliği ile de popüler olan Pazar Pazar’ında da el işi birçok ürün bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sabah erkenden gitmek.

Eğlence ve Gece Hayatı

Kozmopolit yapısı gereği ve ülke nüfusunun yoğun bir kısmını kaldırması sebebiyle gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçiyor. Sky Bar, White, By The Way eğlenebileceğiniz gece kulüpleri arasında yer alıyor. Lübnan’ın en ünlü DJ’leri ile sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilir, özel içeceklerinden tadabilir ve tek kelimeyle kusursuz bir gece geçirebilirsiniz.

Ulaşım

Kentte bulunan Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı sayesinde ulaşım rahat ve kolay sağlanıyor. İstanbul’dan uçakla Beyrut’a yaklaşık 1,5 saatte ulaşmanız mümkün. Türk Hava Yolları, Emirates, Middle East Airlines gibi birçok hava yolu şirketi arasından dilediğinizi tercih edebilir, daha uygun fiyatlı olması açısından aktarmalı uçuşlara göz atabilirsiniz. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Lübnan’a vizesiz seyahat etme imkanına sahip. Bu nedenle seyahat planınızı yaparken vize işlemleriyle uğraşmanıza gerek kalmayacak.