• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Lizbon Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Milattan Önce 1200 yılında Fenikelilerin hakimiyet kurduğu Lizbon topraklarına daha sonra Roma İmparatorluğu yerleşmiş. Jul Sezar döneminde de tarihinin en önemli yıllarını yaşayan Lizbon, 8. yüzyılda ise Kuzey Afrikalı Müslüman grup Morolar tarafından ele geçirilmiş. 12. yüzyılın ortalarında Hristiyan Portekizliler, topraklarını Müslümanların elinden geri alır ve bu durum 350 yıl sonra yaşanacak olan ‘Reconquista’ hareketine ilham olur. Yalnızca tarihi yapıları değil, doğa harikası plajları ve sıcacık insanıyla ziyaret edilmesi gereken şehirler arasında üst sıralarda bulunuyor.

Gezilecek Yerler

Lizbon’un Morolardan alınması şerefine Kral I. Alfonso tarafından inşa ettirilen Lizbon Katedrali, şehrin en eski katedrali konumunda. Yüzyıllar boyu restore edilen katedralde romanesk, barok, gotik, rokoko ve neo-klasik mimarileri bulunuyor. 20. yüzyılın en zengin insanlarından bir tanesi olan Calouste Gulbenkian anısına açılan Gulbenkian Müzesi’nde üç binden fazla sanat eseri sergileniyor. İki bölümden oluşan müzenin ilk bölümünde şahsi koleksiyonlar, ikinci kısmında ise modern sanat eserleri mevcut. Lizbon’a yapacağınız seyahatte mutlaka görmeniz gereken diğer yerler ise Belem Kulesi, Jeronimos Manastırı, Lizbon Fado Müzesi, Rossio Meydanı ve Fronteira Sarayı.

Yapılacak Aktiviteler

Her kültüre ev sahipliği yapmış bir şehir olan Lizbon, her kesimden insanda merak uyandıracak doğal ve tarihi güzellikler barındırıyor. Zamanın hızla akıp gittiği canlı sokaklarında sanatsal aktivitelerde bulunabilir, müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Su sporlarıyla ilgilenenler veya tatilde denizin, kumun güneşin keyfini sürmek isteyenlerse Lizbon’un Atlas Okyanus’unun tadını çıkatabilirler.

Yeme İçme

Sardalye ve yaban domuzu yahnisi, Portekiz mutfağının en sevilen yemekleri arasında bulunuyor. Marina balığı, soğan ve kremadan yapılan Bacalhau com Natas ve patates kızartması, yumurta ve soğandan yapılan Bras a bacalhauPortekiz’in en güzel yemekleri arasında yer alıyor. Lizbon’da modunuza en uygun restoranı bulabilmeniz oldukça kolay. Çeşit çeşit restoran bulunduğu Lizbon’da en çok tercih edilen mekanlar ise Lisboete Restaurante, Mini Bar Teatro, Crisfama ve A Venda Lusitana.

Konaklama

Öğrencilerin sıklıkla ziyaret ettiği şehirde en ucuz hosteller geceliği 7 avrodan odalarını kiralıyor. Welcome Hostel, Urban Garden Hostel ve We Love Hostel’da oda fiyatları yalnızca 7-8 avro civarında. Tatilde konfor arayanlar içinse çeşitler biraz daha fazlalaşıyor. 45 avroya Habsburg Palace Hostel’de, 90 avroya Go & be local in Lisboa’da, 250 avroya ise Lisbon Glow Aparment’ta konaklayabilirsiniz.

Alışveriş   

Avrupa’nın en ucuz başkenti olan Lizbon, ‘vintage’ kelimesinin anlam kazandığı ender şehirlerden bir tanesi. Lizbonlular, tarihi eserlere çok fazla değer verdiği için hiçbir yerde göremeyeceğiniz parçaları Lizbon’da yakalayabilirsiniz. Bu tür dükkanlar daha çok Baxia bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Giyim ve aksesuar alışverişiniz içinse Bairro Alto’yu ziyaret edebilirsiniz. Feira da Ladra (Hırsızlar Pazarı), dilediğiniz ürünü bulabileceğiniz, Lizbon’un en büyük pazarı konumunda. LX Pazarı ise daha çok yerli tüccarların getirdikleri ürünleri bulabileceğiniz bir pazar. Lizbon’da en çok dikkatinizi çekecek ürünlerse sabunlar, parfümler, 45’likler ve şapkalar.

Eğlence ve Gece Hayatı

Lizbon’a gelip de Fado dinlemeden eğlenmek olmaz elbette... Mesa de Frades, Senhor Vinho ve A Baiuca en iyi Fado mekanları olarak biliniyor. Daha çok enerji daha çok dans diyenler her marka biranın 2.3 avro olduğu Music Box’a gidebilir veya devasa bir dans pistine sahip Lux’ta dans ve eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz. Haziran ayında düzenlenen Lizbon Şenlikleri, şehrin en büyük yaz festivali olarak kabul görüyor. Konserler, sinema gösterimleri ve danslarla eğlencenin dibine vuruluyor. Lizbon Kış Festivali’nde ise daha çok kültürel ve sanatsal faaliyetlerin ön plana çıkıyor.

Ulaşım

Genellikle İstanbul’dan seferlerin düzenlendiği Lizbon şehrine ortalama 1.200 TL’ye bilet bulunabiliyor. Türk Hava Yolları ve Pegasus’un aktarmasız uçuşları bulunduğu Lizbon – İstanbul hattında en uygun fiyata en çok sefer düzenleyen diğer havayolu firmaları ise Lufthansa ve Tap Air Portugal. Lizbon’da en çok tercih edilen ulaşım şekliyse şehrin tarihiyle de oldukça uyumlu olan tramvay.