• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Limerick Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

19. yüzyıl esintilerini, geldiği ilk dakikadan insana hissettiren Limerick, parklarıyla, katedralleriyle, kiliseleriyle müzeleriyle, kaleleriyle ve daha birçok tarihi eseriyle dokusunu korumayı başarmış eşsiz bir yer. Huzurun vücut bulmuş hali olan Limerick, kendinize kulak verebileceğiniz, sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz bir şehir. Limerick, kuş cıvıltıları eşliğinde caddeleri arşınlayabileceğiniz en güzel Avrupa şehirlerinden bir tanesi.

Gezilecek Yerler

Gez gez bitmeyen şehir Limerick’te mutlaka görmeniz gereken 7 farklı eser bulunuyor. 1997 yılında müşterilerine hizmet vermeye başlayan Hunt Museum bunlardan ilki. Doldurulmuş hayvanlar, tablolar, antik çağdan kalma eserler ve buna benzer pek çok ürünü bünyesinde barındıran müzede geçici sergiler de düzenleniyor. 13. yüzyılda Kral John tarafından inşa ettirilen King John’s Castle, Shannon Nehri üzerinde bulunuyor. Ayrıca Limerick’in sembolü olarak kabul görüyor. 12. yüzyılda inşa ettirilen Aziz Mary Katedrali ise şehrin en eski dini merkezi. 18. yüzyılda inşaatı tamamlanan Piskoposluk Sarayı da Limerick’in önemli tarihi eserlerinden.

Gezilip görülmesi gereken yerler bunlarla sınırlı değil. Limerick Sanat Galerisi’nde düzenlenen geçici sergilerde önemli sanat eserleri sergileniyor. Frank McCourt Müzesi ise Angela’nın Külleri romanının yazarı Frank McCourt’a anısına yaptırılmıştır. Son olarak People’s Park, şehrin merkezinde bulunuyor. Geziniz esnasında yorulursanız mutlaka oturup doya kulak vermeniz gerekiyor.

Yapılacak Aktiviteler

Limerick, doğal yaşamın içerisine inşa edilmiş bir şehir. Sokaklar, sonbaharda yapraklarını döken ağaçlarla donatılmış. Bu nedenle şehirde yapacağınız ufak bir yürüyüş, yenilenmenize, canlanmanıza, hatta tarifsiz duygular yaşamanıza neden olacaktır. Limerick’i ayağınızın tozuyla gezdikten sonra klasik bir İrlanba pubına oturup içkinizi yudumlamanız da ayrı bir keyif olacaktır.

Yeme İçme

İrlanda mutfağının yanı sıra dünya mutfağının zenginliklerini de tadabileceğiniz Limerick’te en çok deniz mahsulü tercih ediliyor. Birbirinden hoş dekorasyonlarıyla Limerick’te bulunan kafe ve restoranlar yalnızca midenizi değil gözünüzü de doyuruyor. Hook & Ladder, çay içip samimi sohbetlerin yapıldığı sıcak bir ortama ev sahipliği yapıyor. Azur ise iştahınızı açacak manzarası ve enfes menüleriyle akıllara kazınacak bir akşam yemeği için ideal restoran olarak göze çarpıyor. Limerick’te en çok tüketilen ürün, bir zamanlar tüm barlarda moda olan Fish and Chips. İrlandalıların her koşulda ve her zaman tüketebileceği Fish and Chips’i asıl yerinde mutlaka denemelisiniz. Bunun dışında patates ve havuçtan yapılan bir et yemeği olan Irısh Stewe’ı da listesinde mutlaka yer vermelisiniz.

Konaklama

Limerick’te konaklamak isteyenler için seçenekler az ama öz. Konforuna düşkün olanlar, şehrin merkezinde bulunan The Savoy Hotel’i tercih ediyor. Geceliği ortalama 300 avro civarında. Daha düşük bütçeye sahip olanlar ise Limerick City Hotel’i tercih edebilir. 3 yıldızlı olan bu otel otogara 5 dakika mesafede konumlanıyor.

Alışveriş   

 

Limerick’te sevdiklerinize hediyelik eşya almak için açık hava pazarı ve Moda Mahallesi’ni tercih edebilirsiniz. Daha kapsamlı bir alışveriş düşleyenler içinse şehirde butik mağazalardan, alışveriş marketlerine kadar pek çok farklı mekan hizmet veriyor. Özellikle Crecent Shopping, The Castletroy ve Arthur’s Quay Shopping Centre uğrayabileceğiniz alışveriş merkezleri arasında yer alıyor.

Eğlence ve Gece Hayatı

İrlanda’da gece hayatı dendiği zaman akıllara Dublin gelse de Limerick, klasik İrlanda publarından gece kulüplerine kadar birçok eğlence merkezini ziyaretçilerine sunuyor. İrlanda pub kültürünü yaşamak isteyenler genellikle The Locke’ı tercih ediyor. Klasik İrlanda müzikleri eşliğinde içkinizi yudumlarken bir yandan de leziz yemeklerin tadını çıkarabiliyorsunuz. The Mill Room Tavern ve M.J. Finnegan’s da Limerick’in en çok tercih edilen barları arasında yer alıyor.

Ulaşım

İstanbul’dan hava yoluyla ulaşım sağlanabilen Limerick’e uygun uçak bileti sunan pek çok şirket var. Ancak aktarma yapmadan uçuş bilebilmek oldukça zor. Uçak bileti fiyatları 2000 TL’den başlıyor. En uygun fiyatlara en çok sefer düzenleyen hava yolu şirketleri ise British Airways, Türk Hava Yolları ve Aer Lingus.