• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kurban Bayramında Ülkemizin Cennet Köşesi Kapadokya’yı Keşfedin

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

cappadoccia tours

Kısa süren şeker bayramından sonra 9 gün tatil olması beklenen Kurban Bayramı’nda tatilinizi ülkemizin cennet güzelliklerinden Kapadokya’da geçirmek isterimsiniz?

Milyonlara yıl öncesinde Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağı’nın aktif olduğu zamanlarda lavlardan oluşan Kapadokya, tarihin izlerini taşımaya da devam ediyor. Peribacaları, konaklama amacıyla insanlara ev ve ibadet yeri olarak da kullanılmış ve fresklerle süslenerek tarihsel güzelliğini de ortaya çıkaran ender yapılardan biridir.

Kapadokya, güzel atlar diyarı olarak da bilinmektedir. Sadece Peri Bacaları değil Kapadokya’da Kadı Kalesi, Ürgüp ve Roma döneminden kalan evler, oyuklar ve sığınaklar, mezarlar ve mahzenler de görülmeye değer Uç hisar bölgesi, Orta hisar olarak bilinen balon turlarının gerçekleştirildiği bölge, Hristiyanlık inancına göre merkez olarak kabul edilen Göreme, Bizans döneminden kalan Hallaç Manastırı, Mazı köyü ve buradaki yer altı şehri, Karlık e Karain’de yine Kapadokya’da gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

ATV’lerle safari turuna çıkabileceğiniz, balona binerek gök yüzünün renkli dünyasına adım atabileceğiniz, eşeklerle peribacalarının arasından geçebileceğiniz bu diyarda Kurban Bayramınızı son derece keyifli bir şekilde akşam semazen gösterileriyle de son noktayı da koyabilirsiniz.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Kapadokya Nevşehir’den bağlantılı olarak karayoluyla gidebilirsiniz. İstanbul’dan Ankara yönünde giderken Kapadokya’ya varış için alternatif iki yol bulunmaktadır. Konya yolundan Nevşehir’e ordan da Kapadokya’ya ulaşabileceğiniz gibi Samsun yolu üzerinden Kırıkkale ve Kırşehir üzerinden de Kapadokya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

En pratik e kısa yol ise Nevşehir’e uçakla seyahat etmenizdir. Kara yolunda 9 saati bulan yolculuk yerine uçakla İstanbul’dan 1 saat 15 dakika kadar bir sürede Kapadokya’ya varabilirsiniz.

Kapadokya uçak biletinizi ve Nevşehir’den transferinizi düzenlemek için tur hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Kapadokya’da Nerede kalınır?

Kapadokya’da ana şehir olan Nevşehir’den 4 kilometre uzaklıkta yer alan 4 oyma yani Cave odası, 3 standart ve 2 süit odasıyla hizmet veren Cave House tercih edebilirisiniz. Ev ortamı sıcaklığında hizmet veren bu otelde, ev yapımı sıcak çörek ve böreklerle beraber ev yapımı reçeller ile beraber zengin bir kahvaltı hizmeti de sunmaktadır.

Eğer yükseklerde olmayı seviyorsanız o halde Kapadokya2nın en yüksek noktası Uç Hisar’da yer alan Argos in Cappadocia öneririz. Bütün vadileri görebileceğiniz bu otel beş ayrı konak olarak hizmet vermektedir. Toplamda 40 kadar odayla hizmet veren otelde oda büyüklükleri ise tercihinize göre 20 ile 120 metrekare arasında da değişmektedir.  Bu oteli tercih etmenizde manzarasına ek olarak restoranında bu bölgeye özgü yöresel yemekleri de tadabilecek olmanızdır. Otel mahzeninin tarihi tünellerden biri olduğunu ve şaraplarının son derece güzel olduğunu da özellikle belirtelim.

Kendinizi tarihin içinde hissetmek istiyorsanız o halde yüzyıllardır mağara ev olarak kullanılan odaların otele dönüştüren Cave Deluxe Hotel’in odalarını tercih edebilirsiniz.

Kapadokya’da konaklayabileceğiniz verdiği hizmetlerle de ön plana çıkan diğer yerler ise Ortahisar Kalesi manzarasının göründüğü ve peri bacalarının da manzarasına sahip olan 78 odasıyla Dilek Kaya Hotel havuzlarının da bulunduğunu özellikle belirtelim.

 

1999 yılından beri hizmet veren bin yıl öncesinde Hristiyan rahipler tarafından kullanılan Gamira su Cave Hotel,  konakların restore edilerek otel olarak hizmet verdiği Taş konaklar, Eski bir Rum Evinin restore edilmesinden sonra Yunan Köyü’nde yer alan Upper Greek House konaklayabileceğiniz yerlerden bazılarıdır.

Kurban bayramı tatilinizden beklentilerinizi karşılayabilecek, bütçenize de en uygun otel için tur hizmetleri operatörümüzle iletişime geçebilirsiniz.

Kapadokya’da Ne yenir?

Kapadokya’da bu bölgeye özgü yemeklerin çoğu hamur işi ve etle yapılmaktadır. Börekleri ve çöreklerinin yanı sıra ev yapımı şaraplarını da tatmanızı öneririz.

Kapadokya’da yöresel yemekleri tadabileceğiniz yerlerden bazıları Aravan Evi, Ziggy Cafe, 68 Restoran ve eşsiz manzarasıyla da en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Muti By Prokopia tercih edebilirisiniz.

Kapadokya hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz.