• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kurban Bayramında Hint Okyanusunun Bilinmeyen Adası Mauritius ‘u Keşfedin

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Mauritius

Mauritius, Hint nüfusunun yaşadığı adalardan birisi olarak oldukça dikkat çekici bir yer olduğunu en bata belirtelim. Seyşeller de ki konforu ve lüksü çokta göremeyeceğiniz Mauritius’da yerel halk daha fakir.

Mauritius’da farklı dinlere ve kültürlere mensup insanlar bir arada yaşamaktadır. Yan yana cami, tapınak ve kilise görebileceğiniz ender yerlerden birisidir.

Mauritius’un yerel halkının sefaletine rağmen otelleri de aksine bir o kadar lüks ve gelen konukları rahat ettirmek için bütün olanaklar mevcut. Mauritius adası Türkçe ’de Moris Adası olarak biliniyor. Hint Okyanusunda yer alan bu ada da Fransızca yerel halkta çok sık kullanılan bir dil olsa da, İngilizce ana dil olarak kabul edilmiştir.

Moris Adası’nı keşfederken 17 yüzyılda şehri kuran Fransızların adını verdiği Port Louis başkenttir. Liman şehri olarak sömürge döneminden kalan birçok yapının bunduğu bu yeriı yürüyerek de gezebilirsiniz. Modernizm den uzak olan bu adada karmaşa ve kalabalık adanın her yerine hakim fakat gözünüz korkmasın renkli bir kabalıktan söz ediyoruz. Hint kültürüne yönelik birçok eşyayı görebileceğiniz ve adalı gibi kendinizi hissedebileceğiniz Grand Bay’da görmeniz gereken yerler arasında olduğu özellikle belirtelim. Çok uygun fiyatlara çok güzel eşyalar ve hediyelikler satın alabilirisiniz. Ouatre Borne’de yine alışveriş yapabileceğiniz ve tarihi yerleriyle de dikkat çeken bir başka bölgedir.

Mauritius’da Moka Dağları2nın manzarasını görmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Tırmanış yolu yorucu olabilir fakat maceraperestseniz sonrasında gördüğünüz manzara kesinlikle yorulduğunuza değecektir.

Sadece kültür turizmi değil, aynı zamanda denize hatta okyanusa gidebileceğin Mauritius Adası’nda Kurban Bayramı sezonun da son günleri olarak kabul edilmektedir. Eylül ayında da Hint Okyanusunun keyfini çıkarmak istiyorsanız Mauritius’da Volunteer Beach’de denize girebilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Mauritius nasıl giderim

Mauritius’a Nasıl Giderim?

Mauritius’a Seyşeller üzerinden gidebileceğiniz gibi Dubai üzerinden de aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Türkiye üzerinden direk uçuş bulunmadığından aktarmalı seferleri ve bütün hava yollarının direk ve aktarmalı sefer bilgilerine ucuzauc.com.tr üzerinden Mauritius uçak bileti sorgulaması yaparak ulaşabilirsiniz.

Mauritius Seyşeller’den 2,5 saat ve Dubai’den ise 6,5 saat uzaklıkta yer almaktadır.

Mauritius’a seyahatinizi planlamak ve konforlu bir yolculuk geçirmek için tur hizmetleri operatörümüzle iletişime geçebilirsiniz.

Mauritius yemek

 Mauritius’da Ne Yenir?

Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Mauritiius adasında yemeklerde bir o kadar çeşitlilik göstermektedir. Fransızlar döneminde adaya gelen Hintliler aynı döneme denk gelen adayı ele geçirmek isteyen Çinliler ile berber ada mutfağı da farklı lezzetleri deneyebileceğiniz bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Baharatların ön planda olduğu Mauritius adasında büryan pilavının farklı bir versiyonunu tadabilirsiniz. Ada olmasından kaynaklı da deniz ürünleri konusunda ad değişik tatlar ortaya çıkmış ve acılı ıstakoz için en doğru adres Maurisius adası olmuştur.

Hint hamur işleri ve şekerlemeler de yine bu bölgeye özgü tatlar arasında tadabileceklerinizdendir. Ada’da yer alan Müslüman halk sayesinde domuz eti kadar normal et tüketimi de artmış ve yemeklerde ızgara çeşitleri de farklı baharatlarla deneyebileceğiniz lezzetler arasında yerini almaktadır. Domuz eti yemiyorsanız restoranda bunu özellikle belirtmeniz gerekmektedir.

Mauritius konaklama

Mauritius’da Nerede Kalınır ?

Mauritius’da dört mevsim hizmet veren, Four Seasons Hotel’de90 villadan oluşan içinde golf sahası ve içinde farklı konsepte ve tatlarda hizmet veren 3 farklı restoranıyla hizmet vermektir.

Yeşil seviyorsanız o halde güzel bir plajı bulunan yeşil ve mavinin buluştuğu Le Touessrok tercih edebilirsiniz. Eski bir otel olan Le Touessrok beklentilerinizi karşılamakta eksik kalıyorsa, yeşili, plajı, mimarisi, restoranı ve içindeki minik şelalesiyle dikkat çeken The Oberoi Mauritius tercih edebilirisiniz.

Fiyat aralıkları çok geniş olan otelleri bulunan Mauritius adasında beklentilerinize ve bütçenize en uygun konaklama hizmetini alabilmek için tur hizmetleri operatörümüzle iletişime geçebilir, hem yolculuğunuzu hem e tatilinizin ayrıntılarını planlayabilirsiniz.

Mauritius Adası’yla İlgili Pratik bilgiler

Mauritus’da para birimi olarak Mauritius Rupisi kullanılmaktadır.

Güvenlik açısından riskli olmayan bir ada olan Mauritius’da yine de kalabalık yerlerde hırsızlığa karşı dikkatli olmanızı öneririz.

En güzel haberse bu adaya olan yolculuğunuz 30 günden azsa vize almadan en az 6 altı ay geçerli bir paportla adaya giriş yapabilirisiniz.

Kurban Bayramında vizesiz gezebileceğiniz yerler için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.