• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kıbrıs Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Yavru vatan Kıbrıs’ta güzel bir hafta sonu kaçamağı yapmak isterseniz hemen biletlerinizi alın, şahane bir Kıbrıs çıkartması yapmanızı sağlayacak tüm bilgileri sizler için derledik. 

Gezilecek yerler

  • Aziz Mamas Kilisesi-Güzelyurt; Hala hizmet veren kilise, Bizans döneminden kalan değerli bir eser ve adını, orada yaşayan bir keşişten alıyor.
  • Girne Kalesi-Girne; Zaman zaman eklemeler ve tadilat yapılan kalenin içerisinde değerli eserler de sergileniyor. Kaleyi 1 günde gezmelisiniz çünkü inanılmaz büyük bir alanı kaplıyor.
  • Barbarlık Müzesi-Lefkoşa; 1960’lı yıllarda yaşanan tatsız olayları, birebir görebileceğiniz bu yer aslında saldırıya uğrayan bir ev ve duvarlar, yerler vb. o anki haline dokunulmadan müzeye çevrilmiş.
  • St. Hilerion Kalesi-Girne; Tüm Girne manzarasını izleme şansı veren kale için değişik bir efsane var. Umberto Eco ve Walt Disney, eğer doğru ise bu kaleden esinlenerek kitap ve çizgi filmlerinde bolca buradan bahsetmiş.
  • Pella Pais Manastırı-Girne; Bu yapı Lüzinyalılardan kalan bir manastır ve günümüzde içerisinde klasik müzik konserlerinin verildiği dönemler oluyor.

Yeme içme

Kıbrıs’ta nerede ne yenmeli diye merak edenlerdenseniz hemen listemizi inceleyin. Öncelikle meşhur Kıbrıs köftesi yemek için Sabır Lokantası’na gitmelisiniz. İsimden de anlaşıldığı gibi burada sabırlı olarak Kıbrıs’ın en güzel köftesini yiyebiliyorsunuz çünkü servis biraz yavaş. Peksimet için Ortaköy Fırını’ na bir uğrayın. Bu fırında çok fazla çeşidini bir arada tatma şansınız var. Koyun ve keçi kıymasından yapılan Şeftali Kebabı için de tek adres Niazi’s, hellim peyniri için Lefke’de Zekiye Hanım’a, meşhur molehiya yemeği için de Kybele Restoran’a  uğrayın.

Konaklama

Otel konaklama ücretleri 150-750 TL arasında değişen Kıbrıs’ta lüks otellerin yanında pansiyonlarda da çok uygun fiyatlara konaklama şansınız var. En çok tercih edilen pansiyon, temizliği ve personeli nedeni ile Paradise Bungalows oluyor. 200TL civarındaki fiyatı ile ziyaretçilerini çok iyi ağırlayan bu pansiyonu seçebileceğiniz gibi gözde otelleri de tercih edebilirsiniz. Bu otellerden bahsetmek gerekirse; Girne’deki Acapulco Resort Convention Spa Hotel muhteşem yemekleri, Grand Center Boutique Hotel samimi ve içten ortamı ve Bare Hill Holiday Village oteli de temizliği nedeni ile en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Alışveriş

Kıbrıs’ta alışveriş deyince akıllara hemen alkol ve sigara gelse de, tekstil ürünlerinde de ünlü markaların imitasyonlarına ulaşmanız mümkün. Bunun için Lefkoşa’nın Dereboyu Caddesi’ne mutlaka uğramalısınız. Takı, magnet ve minik süs eşyaları için özel bir yere gitmenize gerek yok çünkü her sokak başında minik bir hediye dükkânı ile karşılaşıyorsunuz. Hem ucuz hem de çeşidi bol olan Lefkoşa Arasta Sokağı ise oldukça popüler alışveriş yerlerinden biri. Yemeklik bir şeyler almak isterseniz de mutlaka Bandabulya Çarşısı’na uğramalısınız.

Eğlence ve gece hayatı

Eğlence hayatının çok renkli olduğu Kıbrıs, hem sabahlara kadar süren eğlence merkezleri hem de meşhur kumarhaneleri için insan akınına uğrayan turistik ülkelerden biri. Ünlü plajları ile dikkat çeken Kıbrıs’ta sahil eğlencesini doruklarda yaşamak için Girne’de bulunan Escape Beach& Disco Club ilk tercihiniz olmalı. Türkiye tatil bölgelerindeki eğlence mekânları ile kıyaslandığında daha uygun fiyatlara eğlence sunulan Kıbrıs’ta insanların özel gösteriler için akın ettiği ilk iki mekân Barcode Disco Club ve Camelot Beach Disco Club’ ta hem özel gösterileri izleyebilir hem de sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Ulaşım

Öncelikle Kıbrıs’a Türkiye’den ulaşabilmek için 2 seçeneğiniz var. Birinci seçenek herkesin sıklıkla tercih ettiği havayolu ulaşımı oluyor. İstanbul’dan Anadolu Jet, Pegasus, Atlas Global ve THY ile direkt uçuşlar sağlanıyor. İzmir’den direkt uçuşu sadece Pegasus sağlarken THY aktarmalı uçuş ile hizmet veriyor. Ankara’ dan ulaşmak isterseniz de 15 dakikada Anadolu Jet’le uçabilir ve yine THY aktarmalı uçuşlarını da kullanabilirsiniz. İkinci ulaşım seçeneğiniz de deniz otobüsleri ve feribotlar. Alanya-Girne, Taşucu-Girne ve Mersin- Gazi Magosa seferlerini tercih edebilirsiniz.  Kıbrıs içi ulaşımı da kiralık taksiler ile sağlamanız da fayda var çünkü hem ucuz hem de konforlu araçlar hizmet için sunuluyor.