• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kaş ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Kaş ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Kaş'ın saklı koylarında iki keyif teknesi

Akdeniz Bölgesi’nin incisi Antalya’nın 2231 km2’lik yüz ölçümüyle 4. büyük ilçesi olan Kaş, şehrin batısında yer almaktadır. 5 belde, 48 köy ve 47.594 olan nüfusuyla Kaş, turizm bakımından önemli bir merkez olmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel güzellikleriyle de ziyaretçilerin gönüllerini fetheden ilçe, görülmeye değer birçok öğeyi bünyesinde barındırmaktadır. Bulunduğu konum itibariyle çevresinde yer alan birçok doğal ve tarihi güzelliklerin bulunduğu yerleri ziyaret eden turistler bu ilçeyi ziyaret etmeden tatillerini tamamlamamaktadırlar.

 

Kaş’ın Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Kaş'ın Sokakları

Bilinen ilk adının Habesos olduğu Kaş’a, milattan önce 2000 yıllarda Hititlerin egemenliğinde olarak ilk kez tarih kaynaklarında rastlanılmıştır. Bu neden zengin bir tarihi olan ilçenin Likya, Yunan ve Roma dönemlerine ait kalıntılarıyla adeta bir kültür mirası olmaktadır. 70 kilometre uzunluğunda bir sahil kıyısı ile dağlarla çevrili ilçenin içinden insanlara göz kırpan masmavi deniziyle birçok doğal güzelliğe sahip olan ilçe, özellikle de yaz turizmi için vazgeçilmez yerler arasındadır. Ayrıca ilçe sadece yaz dönemlerinde değil yılın her döneminde ziyaretçilerin uğrak bir yeri olmaktadır. Yıl boyunca 0 derecenin altına düşmeyen sıcaklığıyla, Akdeniz ikliminin insanın içini ısıtan yumuşaklığıyla ve büyük şehirlerin gürültüsünden kaçıp biraz da olsun rahatlamak isteyen ziyaretçilerin ihtiyaç duyduğu trafik sorununun olmamasıyla ilçe unutulmaz bir tatil geçirilen eşsiz bir turizm merkezi olmaktadır.

 

Kaş’ta Doğal Güzellikler İçin Nerelere Gidilmelidir?

Kaş'ın saklı plajlarından sadece bir tanesi

Masmavi denizi ve sahil uzunluğu ile deniz turizminin vazgeçilmez merkezlerinden biri olan Kaş’ta yer alan Kaputaş, Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Akçagerme Plajı ve Limanağzı Plajı ziyaretçilerin uğrak yerlerindendir. Kum ve çakıl karışımı bir yapıya sahip olan Kaputaş Plajı, Kaş’ın Kalkan mevkiinde yer almaktadır. Kaş’a 20 kilometre mesafede bulunan Kalkan ise doğallığını koruyan şirin görünümüyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Kaş’a çok yakın olan mesafesi ise sadece 2.1 kilometre olan Meis Adası ise yeşil pasaportu veya Schengen Vizesi olanlar için ziyaret edilebilecek eşsiz bir deneyim fırsatı sunmaktadır. Özellikle dış dünyayla bağlantısı bir sürelik için de olsa kesme hissini yaşamak isteyen kişilerin ziyaret etmeden gitmedikleri Kekova, kara ulaşımı olmayan ve Kaş’tan kalkan teknelerle gidilebilecek olan Türkiye’de yer alan tek batık kent olmaktadır. 

 

Patara Plajı

Pattara Plajı'nın göz alıcı manzarası

Patara Plajı bulunduğu konum itibariyle Kaş ve Fethiye’nin ortasında kalmasıyla, ilçeye giden ziyaretçilerin görmeden gitmediği yerlerdendir. Oldukça geniz ve uzun bir kumsaldan oluşan ve Kaş’tan 40 dakikalık bir kara yolculuğu ile gidilebilecek olan Patara Plajı, caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı plaj olması özelliğiyle de ayrıcalık oluşturmaktadır. Eşen Çayı’nın bir kolu olan Saklıkent Kanyonu, Kaş’a 63 kilometre uzaklıkta olup rafting, trekking gibi sporların yapıldığı bir doğa harikasıdır.

 

Kaş’ın Tarihi Atmosferi Yaşatan Yapıları  

Kaş'ın göz alıcı tarihi yapılarından Xantos-Letoon Antik Kenti

Köklü tarihi ile de doğal güzelliklerinin yanında tarihi yapıları olan Kaş, eski dönemlerin atmosferini yaşamak isteyen ziyaretçiler için eşsiz yapılara sahiptir. Kaş’a 40 kilometre uzaklıkta olan Demre ilçesi, Noel Baba olduğuna inanılan Aziz Nicholaos’un ölümü ile Noel Baba Kilisesi’nin yer alması nedeniyle özellikle de Hıristiyan dünyasının ilgi gösterdiği yerlerin biridir. Kaş’ın 50 kilometre uzağında bulunan Xanthos Antik Kenti, antik çağlarda Likya Birliği’nin merkezliğini üstlenmiş ve rivayete göre Pers hâkimiyetine girmemek için kadın, erkek ve çocuklar olmak üzere kendilerini yakmışlardır. Taşıt ile kara yolundan ulaşımı olmayan ve yürüyerek ya da teknelerle ulaşılması mümkün olan Aperlai Antik Kenti, Kaş’a 7 kilometre mesafede bulunmaktadır. Günümüzde bu antik kentin bir kısmının sular altında kalmasının depremler nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Kaş’ta yer alan ve 10 kilometre mesafede bulunan bir diğer antik kent olan Antiphellos Antik Kenti, Likya yazıtlı anıt mezarıyla ve cephesinin denize bakması nedeniyle ilgi çekmektedir. Doğal ve tarihi güzellikleriyle Türkiye ve dünyanın birçok yerinden ziyaretçi ağırlayan Kaş, çeşitli güzel duyguları yaşatan ve eşsiz güzellikleri ile insanları kendine hayran bırakan bir tatil merkezidir.