• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kaş ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Kaş, Antalya ilinin en büyük yüzölçümüne sahip 4. ilçesidir. Antalya şehir merkezinin batısında ve kara yolu ile yaklaşık 190 kilometre uzağında yer alır. Batıda Eşen Çayı ile doğal sınırlar sayesinde Fethiye'den ayrılırken, kuzeyde Elmalı ilçesiyle doğuda da Uçağız, Demre bölgesi ile çevrelenmiştir. Tarihî Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında bulunması Kaş ve civarının tarihî yönden öneminin artmasına sebep oluyor. Kaş’ın bilinen en eski adı Habesos olup bilinen en eski tarihi ise MÖ 2000 yıllarına yani Hititlere dayanır. İlçe yakınlarında yer alan Patara, Likya Birliği’nin merkezi olarak tarih sahnesinde önemli bir yerde yer almıştır.

Kaş Gezilecek Yerler

Kaş tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar doğal güzelliği ve bulunduğu konum itibari ile çok rağbet görmüştür. Likya Yolu ve Karia Yolu’nun kesişim noktasında olması bölgenin tarihî ve kültürel değerini katlamıştır. Gerek iklimi, gerek doğası gerek ise tarihî dokusuyla Kaş, Türkiye’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti

Xanthos, Kaş ilçe merkezinin yaklaşık 50 kilometre uzağında yer alan, tarihi antik çağlara dayanan ve Likya Birliği’nin merkezliğini de üstlenmiş bir kenttir. Antik çağlarda Likya’nın en büyük idare merkezi olmuştur. MÖ 545 yılında Pers egemenliğine girmiş şehir, bu döneme kadar bağımsızlığını sürdürmüş. Xanthos halkı, savaşçı bir karakter taşıyormuş. Bu kadar çok tarihî mirası barındıran antik kent 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Aperlai Antik Kenti

Aperlai Antik Kenti

Araç ile kara yolundan ulaşım bulunmayan antik kente yaklaşık 7 kilometrelik bir yürüyüş ya da deniz yolu ile ulaşılabilmektedir. Sıçak Yarımadası’nın ana kara ile bağlantı noktasında, kuzey körfezinde yer alan kentin varlığı Likya birliğinden öncelere dayanmaktadır. Aperlai’nin Likya Birliği’nden önce var oluşunu kanıtlayan sikkeler bulunmaktadır. Daha sonraki dönemlerde zaman içerisinde, Likya Birliği’nin liman kenti olarak var olmuştur. Sadece bu bölgede yetişen deniz salyangozu kullanarak, Anadolu’daki ilk kumaş boyasını üretenler de Aperlai halkı olmuştur. Dönemin seyyahlarının notlarında bu sebeple şehrin çok kötü koktuğu bilgisi de yer alıyormuş. Günümüzde kentin bir kısmı sular altındadır.

Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti

Kaş bölgesinde çok fazla sayıda antik çağlardan kalma eser ve kent yer almaktadır. Bunlardan biri de Kaş’a 10 kilometre mesafede yer alan, eşsiz manzaralı tiyatrosu ile büyüleyen Antiphellos Antik Kenti’dir. Kentin tarihinin MÖ 4. yüzyıla dayandığı düşünülmektedir. Antik kent ve çevresinde çokça Likya lahidi ve kaya mezarı vardır ve bunlar günümüze ulaşabilen eserlerin bazılarıdır. En görkemli lahit ise Likya yazıtlı mezardır.

Kaleköy – Simena Antik Kenti

Kaleköy – Simena Antik Kenti

Kaleköy’ün en önemli özelliği, örneğine az rastlanır bir şekilde, kara yolu ile ulaşımın olmayışıdır. Belde sakinleri her ihtiyaçları için merkezi noktalara deniz yolu ile ulaşmaktadır. Bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için de Kaş ve Üçağız’dan tekne turları düzenlenmektedir. Kaleköy’de bir diğer adı ile Simena MÖ 4. yüzyıldan kalan bir Likya kıyı kentidir. Kale, sarnıç ve antik mezarlar günümüze ulaşan eserlerdendir. Tarih boyunca yaşanan depremlerle kentin ve eserlerin bir kısmı sular altında kalmıştır.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, Muğla - Antalya sınırında, Fethiye’ye daha yakın bir noktada olsa da Kaş’a gelmişken görülmesi gereken yerlerin başında gelen doğal bir güzelliktir. 1988 yılında bir çoban tarafından keşfedilmiştir ve bu gün hala işletme hakkı kendisindedir. 14 kilometre uzunluğunda ve yer yer güneş ışınlarının içeriye giremeyeceği kadar dik kayalıkları olan bir vadide yer alan harika bir kanyondur. Kanyon içerisinde yeme içme alanlarının bulunması gezintinize kolaylık katacak bir detaydır.

Kıbrıs Kanyonu

Kıbrıs Kanyonu

Saklıkent Kanyonu’na nazaran daha çok teknik noktalar içeren sportif bir kanyondur. Teknik noktalardan kastımız kolay bir yürüyüşten ziyade dağcılık bilgisi veya bu bilgiye sahip rehberlerle geçilmesi gereken bir kanyon oluşudur. Kaş merkeze 50 kilometre uzaklıkta, Elmalı ile Kaş arasında yer almaktadır. Kanyonun toplam uzunluğu 16 kilometre civarında olsa da yürüyüş yapılabilecek kısmı 4-6 kilometrelik kısımdır.