• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Karadeniz Turu Yapmanız İçin Gerekli Nedenler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Karadeniz turu yapmak için gerekli olan çok farklı nedenler bulunur. Bu nedenler arasında, temiz hava ve yemyeşil tabiatı yakından tanımak başta gelecektir. Şehrin kargaşasından ve stresinden uzaklaşmak isteyenlerin tercih edeceği rotalar arasında Karadeniz ilk sırada gelmektedir. Kendi arasında üç farklı bölgeye ayrılan Karadeniz’de her bölgesinde ayrı bir güzellik bulunmaktadır.

 

Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz Bölgesi, farklı coğrafi özelliklere sahip, muhteşem doğası ile öne çıkan yerlerdir. Karadeniz turu yapmak isteyenler için öneri, tarihi güzelliklerinin yanı sıra, yaylalarının da gezilip görülmesidir. Zamanı kısa olanlar için tüm Karadeniz’in baştan sona gezilmesi zor olacaktır. İki farklı bölüm için farklı tarihler belirlemek gerekir. Bu bölgenin en batısından en doğusuna kadar tüm yerlerini gezmek için en az on günlük bir tur programı gerekli olacaktır.

 

Batı Karadeniz Turu

 

Batı Karadeniz Turu içerisinde Bolu ile başlayıp, Orta Karadeniz’e kadar sürecek bir gezi programı belirlenir. Bolu il sınırı içerisinde yer alan Abant Gölü, Yedi Göller, Gölcük gezilebilecek yerler içerisindedir. Karabük ve Safranbolu da tarihi evleri ve eski Türk Mimarisi ile gezilmesi görülmesi tavsiye edilen yerler içerisindedir. Amasra içerisinde gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Ceneviz ve Bizans izlerine dayanan tarihi yapılar, Selçuklu dönemi camileri ile görülecek yerler arasındadır. Tavşan Adası, kalesi, uzun sahil şeridi ve plajı ile gezilmesi önerilecek yerlerdendir. Ayrıca, mevsimine göre değişen balık yemekleri de bu yöreye özgü lezzetler arasındadır.

batı karadeniz ile ilgili görsel sonucu

Orta Ve Doğu Karadeniz Bölgesi

 

Orta Karadeniz, Sinop doğusu ile Ordu arasındaki bölgedir. Doğu Karadeniz Bölgesi ise, Ordu ile başlayıp, Artvin sonunda Gürcistan sınır kapısına kadar devam etmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde doğuya doğru gidildikçe yeşilin her tonunu görmek mümkündür. Yeşilin tonları daha da koyulaşmış, ormanlar daha sıklaşmıştır. Özellikle, yazın belli dönemlerde yapılan yayla festivalleri görülmesi gereken şenlikler arasındadır. Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlattığı Samsun’da çok sayıda müze ve tarihi yer bulunmaktadır. Ordu’da ise mitolojik öykülere konu olan Yason Burnu gezilmesi gereken yerler içerisindedir. Ayrıca, menderes oluşumları, yemyeşil yaylaları ve Karadeniz evleri ile Ordu, Karadeniz’in incisi konumundadır. Trabzon, Rize, Artvin’de de yaylalar ve gezilecek tarihi yerler bulunmaktadır. Sümela Manastırı, Uzun Göl ve Fırtına Vadisi görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

Sağlık ve Huzur Kaynağı Olan Muhteşem Tabiat Manzaraları

 

Karadeniz Bölgesi, temiz havası ile sağlık ve huzur kaynağı olan yerler içerisindedir. Trekking yapmak isteyenler için uygun yerleri bulunmaktadır. Yöreye özgü otlarla yapılan yemekler, mıhlama, turşu kavurmaları, balık yemekleri önerilen lezzetler arasındadır. Manevi açıdan huzur bulmak ve dinlenmek isteyenler için Karadeniz Turları önerilen gezi rotaları içerisindedir. Yöreyi gezmek isteyenler için öneri, yaz aylarının tercih edilmesidir. Yılın büyük bir bölümü yağış alması nedeniyle, kış ve sonbahar ayları, gezmek isteyenler için önerilmeyecektir.