• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İzmir’in En Popüler Tatil Beldeleri

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Her karışı ayrı bir güzellik barındıran İzmir’de onlarca tatil beldesi bulunuyor. Her bütçeye, karaktere ve ruh haline uygun bir tatil beldesi mutlaka var. Bu yazımızda İzmir’in en popüler tatil beldelerini derledik. Siz de bu yaz beklenti ve isteklerinize cevap veren en uygun yeri arıyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Çeşme

Hem ülkemizin hem de İzmir’in en gözde ve rağbet gören tatil beldelerinden olan Çeşme her sene yerli yabancı binlerce turistin akınına uğruyor. Tarih ve doğanın iç içe olduğu bu yerleşim yerinde birçok plaj mevcut. Ayrıca ılıcaları da dünya genelinde oldukça nadir görülen bir doğal oluşum. Eğlence mekanlarının bolluğu, gelişmiş konaklama tesisleriyle Çeşme tatil konusunda sizi asla pişman etmeyecek yerlerden.

Özdere

İzmir sınırları içerisinde bulunan Menderes’e bağlı bir tatil beldesi olan Özdere doğası ve berrak deniziyle sakin bir tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından. Bunun yanında Menderes’in Bakanlar Kurulu onayından da geçmiş tek tatil noktası. Yüzölçümü olarak oldukça dar bir alanda olsa da Menderes içerisinde bulunan konaklama tesislerindeki yatak sayısı 10 bini buluyor.

Sığacık

Seferihisar’a bağlı bu olağanüstü güzellikteki köye ilk görüşte vurulacaksınız. Sınırları içerisinde bulunan Teos Antik Kenti de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Tertemiz denizi, insanın içini açan doğasıyla Sığacık kentin en güzel tatil noktaları arasında.

Şakran

80’li yıllarda İzmirlilerin en az yarısının yazlıklarının bulunduğu bir bölge olan Şakran, İzmir merkeze olan ulaşımının kolaylığı ile tercih edilen tatil noktalarının başında geliyor. Doğal güzelliği ve tertemiz güzelliğiyle Şakran’a uğrayanlar müdavimi oluyor.

Dikili

İzmir’e yaklaşık 120 km uzaklığındaki Dikili İzmir sınırları içerisindeki rağbet gören tatil noktalarından. Balıkesir’e de yakın olan Dikili’ye yaz tatilinizden birkaç günü ayırabilirsiniz.

Ürkmez

Gümüldür ile Seferihisar’ın arasında bulunan Ürkmez sakin ve dingin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal tatil beldelerinden. Ürkmez’in sahilinin taşlık olması çoğu kişi için olumsuz bir durum olsa da denizin temizliği bu olumsuzluğu bertaraf ediyor.

Urla

Ünlü sanatçılarımızdan Tanju Okan ile özdeşleşmiş bir tatil beldesi olan Urla İzmir’e yaklaşık 35 km’lik bir mesafede bulunuyor. Tarihi dokusu, evleri, farklı atmosferiyle ilk görüşte kendine hayran bırakan yerlerden. Çeşit çeşit ve lezzetli yemekleri ise bu hayranlığı daha da katmerlendiriyor.

Foça

İzmir’in kuzeyinde yer alan Foça’nın geçmişi Antik Çağ’a kadar uzanıyor. 12 İyon kenti arasında bulunan Foça’nın geçmişteki adı Phokaia’ymış. Bu ismi ise denizinde yaşayan foklarından ötürü almış. Phokaia adı zamanla Foça’ya dönüşmüş. Beldenin Eski Foça olarak adlandırılan bölgesi ise çoğu kişi tarafından esas Foça olarak kabul ediliyor. Eski Foça kendine has atmosferi ile ruhu olan yerleşim yerlerinden. Evleri ve özellikle kedileri ile bu zamana ait olmayan mekanlardan.

Alaçatı

Çeşme sınırları içerisinde bulunan Alaçatı son yılların gözde tatil rotalarından. Daracık sokakları çevreleyen beyaz evler mavi gözlü kızları anımsatıyor. Güzelliğiyle büyüleyen bu evlerin çoğu bugün restore edilerek kafe, restoran tarzı işletmelere dönüşmüş durumda. Rüzgâr sörfü için avantajlı bir konumda olan Alaçatı her yıl yüzlerce sörfçünün akınına uğruyor.

Gümüldür

İçerisinde devlete bağlı kampların bulunduğu Gümüldür genellikle memur kesim tarafından tercih edilen tatil beldelerinden. 80’li yıllarda ise oldukça revaçta olan Gümüldür, bugün eski popülaritesine sahip olmasa da kafa dinlenebilecek tatil beldeleri arasında yerini alıyor.

Mordoğan

Karaburun ilçesinin sınırları içerisinde bulunan Mordoğan Uzunada’nın karşısında konumlanıyor. Özellikle 70 ayrı türdeki mor çiçek ile ünlü olan Mordoğan’daki Çatalkaya ile Ayıbalığı plajları inanılmaz ilgi görüyor. Bunun yanında Mordoğan amatör balıkçıların da uğrak noktalarından.

Karaburun

Karaburun’un merkezinde Bodrum, Kaza, Burgaz Arkası ve İskele olmak üzere 4 ayrı bölümden oluşuyor. İskele olarak adlandırılan bölgede balıkçı barınakları bulunuyor. Burası aynı zamanda akşamüzerleri yürüyüş alanı olarak kullanılıyor. Dalış noktaları ve lokantalar da burada yer alıyor. Bodrum kısmında Karaburun’un en kalabalık plajı bulunuyor. Burgaz Arkası olarak adlandırılan bölgede ise genelde yazlıklar var.