• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İtalya Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Görkemli tarihi ile dünyanın önemli ülkeleri arasında yer almayı başaran İtalya tatilcilerin de vazgeçilmezi. Sokaklarından mimari yapısına kadar muhteşem bir atmosfere sahip olan bu ülke 20 ayrı bölgeye ayrılıyor. Geniş yüzölçümü sayesinde kültürünü sayısız noktaya taşıyor İtalya. Başkenti olan Roma, modanın kalbi Milano, en köklü geçmişe sahip olan Napoli, önemli ticaret noktası Floransa, mavi denizleri ile Bari, Sular Şehri Venedik ve kulesi ile ünlü olan Pisa ülkenin en çok ziyaret edilen şehirleri listesinde bulunuyor. Güzelliklerle dolu bu şehirler İtalya’da misafirlerini bekliyor.

Gezilecek Yerler

İtalya turuna başladığınızda aklınıza gelecek ilk yer Roma olacak elbette. Ülkenin başkenti olan Roma romantik bir tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor genellikle. Laizo bölgesinde bulunan Roma gizemli bir tarihe ışık tutuyor. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerleri ise Kolezyum, Roma Forumu, Trevi Çeşmesi, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Vatikan ve Castel Sant Angelo şeklinde sıralayabiliriz. Pisa şehrine geldiğinizde mimarisi ile ünlü Pisa Kulesi’ni görebilir daha sonra Venedik’e geçerek şehrin ortasında sandallarla tur yapabilirsiniz. Venedik’te bulunan Dükler Sarayı’nı da listenize ekleyip tarihi bir atmosferi soluma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bari’ye gidip pırıl pırıl denizinde yüzebilir, Floransa’da dünyaca ünlü Uffizi Sergisi’ni yakından görebilirsiniz. Eğer yolunuz Napoli’ye düşerse de Palazzo Reale ve Castel Nouva yapıları karşısında büyüleneceğinize garanti veriyoruz.

Yapılacak Aktiviteler

İtalya dünyanın önde gelen kültür ve sanat merkezlerine ev sahipliği yapan bir ülke. İtalya’y geldiğinizde birçok sergi ve müze gezme fırsatınız olacak. Romantizm dolu anlar yaşamak ve sevdiğinizle aşkınızı tazelemek için yönünüzü Venedik’e çevirip, orada gün batımını gondolların üzerinde izleyebilirsiniz. Üç tepe üzerine kurulan Siena’da şehri adım adım gezerek mimari yapıları yakından görebilirsiniz. Trevi Çeşmesi’ne (Roma Aşk Çeşmesi) gidip dilek dileyebilir, Roma sokaklarının büyülü atmosferine kendinizi bırakabilirsiniz. Verona’ya gidip Juilet’in evinde kendinizi bir tiyatro sahnesinde gibi hissedebilirsiniz. Milano’ya gidip en ünlü markaların son moda ürünlerini yerinde görüp, kendinizi modanın akışına bırakabilirsiniz.

Yeme İçme

İtalya mutfağında birçok kişinin bildiği üzere pizza ve makarnanın bin bir çeşidi var. Burada en gözde olan makarna türleri ise penne ve ravioli. Bu makarnaları her restoranda kolaylıkla bulacağınıza emin olabilirsiniz. Lasagna ve risotto ise diğer ünlü İtalyan lezzetleri. Roasted ve Osso Buco bir çeşit et yemeği ve İtalya’nın hemen hemen her bölgesinde oldukça meşhur. Napoli şehrinde ise yemek sonrasında genellikle İtalyanlara özgür bir içecek olan limoncella ikram edilir. Roma’da bazı yerlerde de bu gelenek ile karşılaşabilirsiniz. Ülkede deniz mahsullerine olan ilgi de çok fazla.

Konaklama

İtalya büyük bir yüzölçümüne sahip olmasından dolayı hem konaklama hem de yeme içme bakımından sayısız alternatif sunuyor. Bu nedenle İtalya’daki her şehrin çizdiği profil de farklı oluyor haliyle. Bu farklar konaklama seçeneklerine de yansıyor muhakkak. Eğer Roma’da konaklamak isterseniz şehrin en önemli bölgeleri olan Merkez İstasyon, Trevi, Monti ve Spagna civarlarından otel ayarlayabilirsiniz.

Alışveriş

İtalya’ya gittiğinizde saatlerce alışveriş yapmak isterseniz mutlaka Milano’ya uğrayın. Şehirde dünyaca ünlü markaların ve ünlü tasarımcıların ürünlerini görebilir, dilediğiniz gibi alışveriş turlarına katılabilirsiniz. Pisa şehrine giderseniz Pisa Kulesi’nin etrafında yerli halkın açtığı tezgahlardan hediyelik eşya alabilirsiniz. Venedik’te alışveriş yapmak isterseniz de sizi maskeler, minyatür gondollar, cam işçiliği ile yapılmış ürünler, danteller ve el emeği takılar bekliyor.

Eğlence ve Gece Hayatı

Turistik noktalar arasında ilk sıralarda kendini gösteren İtalya bu nedenle hareketli bir gece hayatına sahip. Gelen turistlerin keyifli vakitler geçirmesini sağlayan bu yerde gece hayatının kalbi başkent Roma’da atıyor. Ayrıca şehir gece ışıklandırması ile hava karardığında enfes bir manzara sunuyor. Testaccio Roma’da en eğlenceli gece hayatına sahip bir bölge. Milano’da eğlenmek isterseniz Porto Ticines bölgesini tercih edebilirsiniz. Venedik’te ise eğlenceli anları San Marco Meydanı’nda yaşayabilirsiniz. İtalya’da hemen hemen her şehirde zevkinize uygun bir mekan bulmanız mümkün.

Ulaşım

İtalya’ya haftanın her günü İstanbul ve Ankara çıkışlı uçuşlar bulabilirsiniz. Türkiye’den ülkeye pek çok kişinin gidip gelmesi seferlerin sıklaşmasını sağlıyor. Birçok hava yolu şirketi ülkenin önemli şehirlerinden Roma, Bari, Napoli ve Milano’ya uçuş düzenliyor.