• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İstanbul Yeni Havalimanı ve Atatürk Havalimanı Arasındaki Farklar

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

İstanbul Yeni Havalimanı Ve Atatürk Havalimanı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dünya çapında adından söz ettiren ve en büyük havaalanı olma özelliği taşıyan İstanbul yeni havalimanı uçuşları artık başladı. Yapım aşaması oldukça uzun süren ancak uçuşa gelen insanların hayretle baktığı bu havalimanı oldukça lükstür. Eski Atatürk havalimanı ile arasında birçok fark olan İstanbul yeni havalimanı açılışında büyük yankı uyandırmıştır. İstanbul yeni havalimanı ve Atatürk havalimanı arasında ki farklar şu şekildedir;

İstanbul Hava Limanı

Sefer Sayısı Farkı

Atatürk havalimanı uçuş bakımından Türkiye’nin en işlek havaalanı olarak biliniyor. Aynı zamanda diğer ülkeler ve şehirler ile kıyaslandığında en yoğun 11. Trafiğe sahip. Atatürk havaalanında günlük ortalamaya bakıldığı zaman neredeyse günlük 1100 uçak kalkmaktadır. İstanbul yeni havalimanı arasında öncelik olarak sefer farkı da mevcut olacaktır. Atatürk havaalanı ortalama 1100 uçak kaldırırken İstanbul Yeni havalimanı ise günlük olarak 3.500 civarında uçağın iniş ve kalkış yapması bekleniyor. Yıllık ortalama olarak da 200 milyon yolcu hedefi var.

Alan Farkı

Atatürk havalimanı toplamda alan olarak 11.776.961 alana sahiptir. İç hatlar ve dış hatlar olarak alanlar birbirinden ayrılmaktadır. İç hatlar 63 bin metrekare alana sahiptir. Dış hatlar ise 282 bin metrekaredir. Yeni havalimanında ise bu rakam neredeyse 2 katıdır. 76 buçuk milyon metrekarelik bir alana sahiptir. Bu aşamalar dört aşamada tamamlanacaktır. İlk olarak 90 milyon yolcu kapasiteli ilk kısım açılmıştır. Tüm aşamalar bittikten sonra da yaklaşık olarak 200 milyon kişilik bir kapasiteye sahip olacak. Büyük bir alana sahip olan İstanbul yeni havalimanı alan konusunda alternatiflidir.

Uçuş Kapasitesi Farkı

İstanbul Atatürk havalimanı destinasyon olarak 40, Afrika bölgesinde 49, Asya bölgesinde 39, Doğu Avrupa da 43 ve toplamda 258 destinasyona sahipken yeni havalimanı ile arasında destinasyon farkı da oluşmuştur. İstanbul yeni havalimanı destinasyon sayısını 350 e çıkararak bir ilke imza atmıştır.

İstanbul yeni havalimanında seferler kademeli olarak artacak ve yıl içerisinde yolcu kapasiteleri artarak devam edecektir. İstanbul Yeni havalimanı ile Atatürk arasında ki farklar her alanda kendini göstermektedir.

İstanbulyeni Havavalimanı Nerededir?

İstanbul’un en büyük projelerinden bir tanesi olan ve oldukça önemli bir yatırım olan İstanbul yeni havalimanı cumhuriyet tarihinin en önemli projesi olarak tarihe geçmiştir. Gerek yolcu kapasitesi, yolcu alanları, havalimanının dekoru, ışıklandırmasına kadar diğer havalimanlarından kendini ayırıyor. İstanbul yeni havalimanı 2018 yılında açılışı yapılmış ve uçuşlara başlanmıştır. Yeni havalimanı Avrupa yakasında bulunmaktadır. Yakın yerler olarak Çatalca, Göktürk, Arnavutköy yakınlarında yer almaktadır. Konum olarak oldukça iyi bir yere inşa edilmiş olan İstanbul yeni havalimanı ulaşım olarak da oldukça rahattır. Taksim ile mesafesi 15 dakikadır. Taksim üzerinden de kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Kuzey Marmara otoyolu ve Yavuz Sultan Selim köprüsü ile bağlantılı olacaktır.