• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İstanbul'a Yakın Tatil Yapabileceğiniz Bölgeler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

İstanbul’a Yakın Tatil Yapabileceğiniz Bölgeler

Şile'den göz alıcı bir kare

İstanbul’a yakın çok sayıda tatil yöresi bulunmaktadır. Tüm hafta yoğun bir şekilde çalışan kesim, hafta sonlarını değişik aktivitelerle geçirmek isteyecektir. Bu aktiviteler içerisinde seyahat, ilk sırayı alacaktır. Şehrin kalabalık havasından kısıtlı süreler için bile olsa, kaçmak isteyenlere önerilecek bazı yerler bulunur. İstanbul’a bağlı olan bazı ilçelerde de dinlenme ve tatil mekânları bulunmaktadır. Şehir dışında olup, İstanbul’a yakın yerler de tercih edilebilecektir. Yakınlık, seyahat süresince fazla zaman kaybetmemek için önerilmektedir.

 

İstanbul’a Yakın Doğa İçindeki Tatil Mekânları

Dünyaca ünlü İğneada'nın göz alıcı güzelliğini gösteren bir fotoğraf

İstanbul’a yakın çok sayıda farklı rota verilebilir. Bunlar içerisinde ilk akla gelenlerini sıralarsak:

İğneada, Kefken-Kerpe, Yalıköy, Şarköy, Kıyıköy, Mudanya ilk akla gelenleridir. İstanbul’a mesafesi çok kısa olan bu yerler, her zaman önerilen yerler içerisindedir. Denizi ve doğal güzellikleri ile tatil için tercih edilebilecektir. Marmara Bölgesi’nde ya da Karadeniz sahillerinde yer alan bu yerler, farklı özelliklere sahiptir. Zeytin bağları, taş sokakları ve eski otantik evleri ile Mudanya ve Trilye huzur duyulacak yerler arasındadır.

 

Orman ve Denizin Uyumlu Güzellikleri

Doğa Turizmi için popüler tatil beldelerinden olan Kerpe

Şehir stresinden kurtulmak isteyenler için öneri, doğayla iç içe yapılacak bir tatildir. Kuş sesleri, bol oksijen ve yemyeşil doğası ile tercih edilecek bazı yerler bulunur. Ayrıca, su sporlarına da meraklı olanlar için, orman ve denizin iç içe girdiği yerler tercih edilecektir. Bu yerlere örnek olarak, Kefken ve Kerpe, İğneada, Yalıköy ile Kıyıköy verilebilir. Kerpe, yemyeşil doğası, muhteşem güzellikte denizi ile tercih edilebilir. İzmit’e bağlı bulunan Kerpe, balık çeşitleri ve kamp alanları ile de önerilen yerlerdendir.

 

Sessiz ve Huzurlu Tatil İçin Önerilen Yerler

Huzur dolu bir Kıyıköy Akşamı

İğneada, Longoz Ormanlarının bulunduğu, farklı bitki örtüsü ile öne öne çıkan yerler arasındadır. İğneada, yemyeşil doğası ve temiz denizi ile tercih edilecek yerler arasındadır. Deniz feneri ve uzun sahili ile de gidilmesi önerilen yerlerdendir. Kıyıköy, temiz ve yeşil doğası, masmavi denizi ile görülmesi önerilen yerler arasındadır.

Yalıköy için, söylenecek şeylerden en önemlisi, sessiz ve huzurlu bir yer olmasıdır. Çatalca’ya bağlı bir köydür. Geçimini balıkçılıkla sağlayan bu köy, yeşil ve mavinin bir arada olduğu, muhteşem güzellikte yerler arasındadır.

 

Trakya’da Tatil Yapılacak Yerler

İstanbul’a yakın olan bölgeler içerisinde Trakya’daki tatil yöreleri örnek verilebilir. Bu yerler içerisinde, Mürefte, Şarköy ilk sırada gelmektedir. Özellikle Şarköy, uzun sahili ve temiz denizi ile tercih edilecek tatil yöreleri içerisindedir. Yol boyunca, ayçiçeği tarlaları ve üzüm bağları, muhteşem bir görüntü sunar. Esintili havası, en sıcak günlerde bile bunaltmayacaktır. Tekirdağ’a bağlı bir ilçe olan Şarköy, festivalleri ve neşeli atmosferi ile tatil yapılacak yerler arasında önerilecektir. Mürefte ve Hoşköy ise daha mütevazı ve sessiz sahil yöreleri içerisindedir. Balık ve üzüm çeşitleri ile farklı lezzetler sunacaktır.