• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İstanbul’a Yakın Tatil Noktası Bursa Kumla

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

İstanbul’a Yakın Tatil Noktası Bursa Kumla

İstanbul’a Yakın Tatil Noktası Bursa Kumla

Bursa, Kumla oldukça temiz ve şirin bir sahildir. Kumla denizden 2 kilometre içeride yer alan bir alandır. Birçok yazlık konutun bulunduğu bir alandır. Nüfusunun artması sonucunda belde olmuş olan bir alandır. İçerisinde adak yeri olan Eşref Dede yatırı bulunur. Kadiri tarikatına ait olan şeyhlerden Abdullah Efendi mezarı olur. Burası bölgenin adak olarak en önemli yeridir. En fazla da erkek çocuk isteyen kişilerin geldiği bir alandır. Türbede yer alan ağırlığın serçe parmak ile kaldırılması sonucunda dilek yerine gelir. Tabi ki bu bir söylenti mi yoksa gerçeklik payı var mı kesin olarak bilinmeyen bir durumdur.

Kumla Tarihçesi

Kumla Tarihçesi

Bahsedilen bir rivayete göre Kumla iki kardeştir. Kumla’nın bulunduğu topraklara gelmiş ve ayrı yerlere çadırlarını kurmuşlardır. Büyük olanın çadırı kurduğu yere büyük Kumla, küçük olanın çadır kurduğu yere ise Küçük Kumla ismi verilmiştir. Kumla, Bursa’ya 30 kilometre uzaklıkta yer alır. Gemlik ilçesine olan uzaklığı ise 8 kilometredir. Köy geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlar. En fazla ise zeytin yetiştiriciliği yapılır. Gemlik isminin verildiği zeytinlerin büyük bir kısmı bu bölgeden sağlanır. Bunun yanı sıra meyve üreticiliği de yaparlar. Kendilerine yettiği kadarını alıp fazlasını satarlar. Üretimi yapılan ürünler; kiraz, erik, zeytin, armut, ayva, incir, vişne, dut, domates, kızılcık, salatalık, biber, kabak, kahvaltı ürünleri ve baldır.

Kumla Gezilecek Alanlar

Kumla Gezilecek Alanlar

Kumla gezilecek yerler arasında öncelikle sahil gelir. Sahil boyunca yürüyüş yapabilir aynı zaman da denize girebilirsiniz. Mükemmel manzarasını da seyretme imkânına sahipsiniz. Çanakkale Gelibolu şehidi Kara Ali Paşa mezarını ziyaret etme imkânınız var. Tahtalıköy çarşısını gezerek sevdiklerinize ya da kendinize hediye alabilirsiniz. Âşıklar tepesine kesinlikle çıkarak mükemmel manzarayı izleme zevkine varabilirsiniz. Açık hava müzesine giderek tarihi alanları doyasıya gezme imkânına sahip olabilirsiniz. Gece hayatını doyasıya yaşamak için de tercihinizi kesinlikle küçük Kumla’dan yana kullanmanız gerekir. Bu sayede güzel bir gece de geçirme imkânına sahip olmuş olursunuz.

Kumla’da Neler Yenmelidir?

Kumla’da Neler Yenmelidir

Kumla da balık ve et restoranlarının kesinlikle ziyaret edilmesi gerekir. Kumla’nın sahil kısmında yer alması nedeni ile deniz ürünlerinin ve balığın tüketilmesi gerekir. Alkollü balık restoranlarının olduğu gibi alkolsüz balık restoranları da bulunur. Aynı zaman da dünya mutfaklarından lezzetler bulabileceğiniz restoranlar da bulunur. Geleneksel Bursa lezzetlerinin de gelmişken tüketilmesi gerekir. Aynı zaman da kahvaltı içinde güzel manzaraya sahip olan birçok farklı mekân bulunur. Eğer kış aylarında Kumla ziyareti yapıyorsanız salep içmeyi ancak yaz aylarında ziyareti gerçekleştiriyorsanız da dondurma yemeyi unutmamalısınız. Buraya kadar gelmişken hem kendinize hem de sevdiklerinize Gemlik zeytini ve Gemlik zeytin ağacı almayı kesinlikle unutmamanız gerekir. Taze deniz ürünlerinden almayı da unutmamak gerekir.