• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İspanya'da Bir Arap Medeniyeti

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

granada

Farklı kültürlerin bir arada bulunduğu Amerika’nın keşfinde başlangıç yeri olan Sevil, yani Endülüs, bugün 750 bin nüfusuyla kültür merkezidir. Geçmişten günümüze kadar da Dünya Edebiyatı alanında en çok basılan ve bir dünya klasiği olan Don Kişot’un yazıldığı yer olmasının yanı sıra ünlü ressamlardan ressamlar Murillo ve Velazquez, müziğin mükemmelliğe ulaşmış noktası olarak da kabul edilen. Carmen (Bizet), Sevil Berberi (Rossini), İspanyolca adı Don Juan olan Don Giovanni (Mozart), Fidelio (Beethoven) ise opera sanatında verilen ilk eserleriyle akla gelmektedir.

Güzelliğiyle günümüzde de hala sanatçılara ilham kaynağı olan Sevil, Endülüs’ün merkezidir. Endülüs,  İspanya’nın 17 özerk bölgesi içinde Müslümanların çoğunlukta olduğu bir şehirdir. Sekiz bölge ve bu bölgelerin başkenti olan Sevil,  halife, sultan ve emirler tarafından yönetilmiştir. Fakat bu durum şehrin sanata sanatçıya olan saygısını asla azaltmamış aksine her geçen yıl daha da arttırmıştır. İspanya’da Akdeniz ve Atlantik arasında yaklaşık olarak 3 bin yıllık bir tarih boyunca İlber Yarımadası’nın kültürel merkezi olan şehir bu özelliğini de hala korumaktadır.  800 yıldan fazla süredir Arap egemenliğinin sürdüğü toprakların ana dili olan İspanyolca da bu durumdan nasibini alarak Arapçadan etkilenmiştir. İspanyolcada dil kökeni olarak da Arapçadan birçok kelime bulunmaktadır.

sevilla

Sevilla da gezilecek yerler arasında tarihi kadar dikkat çeken ve 12. Yüzyılda cami olarak yapılan fakat daha sonra katedrale çevrilen La Giralda, 98 metre uzunluğu ile Sevil’in yıldızı olarak kabul edilmektedir. Şehrin simgesi olan rüzgârgülü de bu kulenin üstünde bulunmaktadır.

Amerika keşfinin başlangıç yeri olan bu nedenle de Kolomb’un anıt mezarını da yine Sevil’de görebilirsiniz.  Ayrıca Maria Lusia Parkı, krallık zamanında, ülke kralının kızlarına ait olan saray bahçesi, günümüzde vasiyet üzerine belediyeye bırakılarak gezilebilir park alanına dönüştürülmüştür. 1929 yılından kalma binaların bulunduğu yapıların çoğu da bu yapoya yakındır. Arkeoloji Müzesi, İspanyol Meydanı ve Sanat ve Kostüm Müzesi ’de bu yapılardan bazılarıdır.

Guadalquıvır Nehri ve bu nehrin sahilinde bulunan sergi alanı ve Calatrava tarafından inşa edilen köprüyü görebilir ve çevresinde yer alan restoran ve barlarda İspanya’nın meşhur  tapaslarını tadabilirsiniz.

Altın Kulesi ise yine, İspanya’da Arap Medeniyetinin gökmenini gözler önüne seren bir yapıdır. Günümüzde denizcilik müzesi olarak ziyaretçilere açıktır.

sevilla da konaklama

Endülüs Merkezi Sevil’de Nerede Kalınır?

Sevil’de konaklayabileceğiniz otel ve pansiyonlarından Batı Afrika mimarisinin ön plana çıktığı Hotel Alfonso XIII’  da kalabilirsiniz.

Hotel Alfonso XIII. Calle San Fernando

Yahudi Mahallesinde yer alan ve dekorasyonuyla ilgi çeken bir otel olan Hotel Las Casas de la Juderia’da konaklayabilirsiniz.  Adresi; Callejon Dos Hermanas.

Daha fazla öneri için bizimle irtibata geçebilir ve seyahatinizi kolaylıkla tur danışmanızla beraber planlayabilirsiniz.