• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Hindistan’ın En Ünlü 6 Festivali

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Farklı kültürlerin harmanlanması ile oluşan Hindistan’da yaklaşık 20 farklı dil konuşuluyor ve onlarca farklı dine mensup milyonlarca insan bir arada yaşıyor. Birbirinden farklı insanların bir arada yaşaması, hepsinin değişik gelenek ve göreneklerinin olmasından dolayı doğan kültür farklılığı da ülkeye bambaşka bir hava katıyor. Hindistan geleneklerinin yansıması olan festivallerin olduğu tarihlerde Hindistan’a giderseniz keyifli vakit geçireceğinize garanti veriyoruz. İşte Hindistan’ın en ünlü 6 festivali:

1.Diwali Festivali

Bu festivalin manevi değeri Hindistanlılar için inanılmaz büyük. Mumlar, fenerler, ışıklar eşliğinde kutlanan festivalin kutlanma amacı, iyiliğin kötülüğü, aydınlığın da karanlığı yeneceğini göstermek. Ekim ayının ortasında başlayan festival, kasım ayı ortalarına kadar devam ediyor. İyi niyetler ile kutlanan bu festivalde öncelikle evler dip bucak temizlenir. İşverenler kendi bünyesinde çalışan kişilere yeni kıyafetler alırlar. Her taraf süslü ışıklar, fenerler ile donatılır. Yapılan yemekleri herkes birbiriyle paylaşır. İnsanların daha çok kaynaştığı bu şahane festival zamanında Hindistan’a yolunuz düşerse mutlaka katılmanızı öneriyoruz.

2.Dussehra Festivali

10 gün boyunca süren bu festival, Dasara, Dashera ve Navaratri isimleri ile de anılıyor. Ülke genelinde en çok katılımı olan Dussehra festivali, Lord Rama kollarında ölen İblis Kral Ravana’nın yenilgisinin kutlanması amacı ile düzenleniyor. Tam bir şölen havasında geçen festivali rengarenk kostümlerle dolanan insanlar ve yapılan şaşalı gösteriler damgasını vuruyor. Özellikle Ramayana destanından yapılan canlandırmalar izleyenleri büyülüyor. Hintlilerin inancına göre Dussehra gününü iyi geçirenler hayatlarının geri kalanında hep iyi şeyler görecek ve iyi şeyler yaşayacaklar.

3.Durga Puja

Yöresel kıyafetlerini giyen Hint halkı, Tanrıça Durga’ya olan saygılarını bu festival ile gösterme fırsatı buluyor. Tam tamına 10 gün süren festival boyunca, çeşitli gösteriler yapılıyor. Danslar eşliğinde dinsel şarkılar söyleniyor. Aynı zamanda bu on günlük süreçte yöresel lezzetler ile ziyafetler veriliyor. Görselliğe önem veren halk, bu festivale özel makyajlar ile kıyafetlerini de tamamlamayı unutmuyor. Hint takvimine göre eylül veya ekim aylarına karşılık gelen bu festivale denk gelirseniz, ülkenin farklı lezzetlerini de tatma fırsatı bulabilirsiniz.

4.Navaratri Festivali  

Mart, nisan, mayıs ve ekim aylarında düzenlenen bu festivalde, toplamda 9 gün sürüyor. ‘’Navaratri’’ kelime olarak 9 anlamına geliyor. Tanrıça Durga’ya olan saygılarını göstermek isteyen halk, festival günlerinde at, fil ve develeri büyük gösteri için süslemeye başlıyor. Gece ve gündüz devam eden kutlamalar boyunca en fazla 3 veya 4 saat uyuyan insanlar, geleneksel danslar ve şarkılar eşliğinde gönüllerince eğleniyorlar. Özellikle parlak kostümler seçmeleri, renkli kişilikleri ile sergiledikleri dansları izleyenleri büyülemeye yetiyor.

5.Holi Festivali

Diğer ismi ‘’renklerin festivali’’ olan bu şenlikte kutlamalar yapılmasının amacı baharın gelişini kutlamak. İsmini buradan alan festivalde her katılımcı yüzlerini rengarenk boyalar ile boyuyor. Festivalde birbirinden renkli görüntüler baharın gelişi ve yeniden doğmayı sembolize ediyor. İyiliğin hep ön planda tutulduğu Hint inanışlarına göre bu festival sırasında kötülük yenilgiye uğruyor. Odun toplayan ve kocaman ateşler yakan katılımcılar, şeytana benzetilen kuklaların bu ateşte yakılması ile eğlenceye başlıyor. Hatta küçük ateş parçaları alan insanlar, kendi evlerine de bu ateşi götürüyorlar. Bedenlerini ve evlerini bu şekilde koruduklarına inandıklarını söylemek yanlış olmaz. Dört renk üzerine kurulu olan bu şenliklerde kırmızı masumiyeti, sarı dindarlığı, yeşil canlılığı ve mavi de sakinliği temsil ediyor.

6.Janmashtami Festivali

Hindistan’ın en ünlü dini bayramlarından biri olan Janmashtami, Tanrı Krishna’nın doğum günü anısına yapılan bir şölen. Çoluk çocuk bütün halkın kostümler içinde katıldığı festivalde, tanrıçanın kostümleri genellikle çocuklara giydiriliyor. Sanki çizgi filmden fırlamış gibi görünen çocuklar, tüm hünerlerini sergilemeye başlıyor. Yüksek binalardan sarkıtılan bir çanak kâse içerisinde bulunan lor benzeri peynirin kutsal olduğuna inanan kalk, insanlar tarafından oluşturulan piramidin en üstünde tutulan kâseye ulaşmaya çabalıyor.  Dünyadaki en büyük festivallerden biri sayılan şölene katılmak isteyen binlerce kişi her yıl bu şahane gösteriyi iple çekiyor.