• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Havayolu Sadakat Programlarından Nasıl Mil Puan Kazanılır ve Nasıl Faydalanılır ?

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

miles and miles programları

Yolcu sadakat programları, sürekli olarak seyahat eden yolcularına avantajlar sunan aynı zamanda sürekli olarak da aynı havayolunun tercih edilmesi durumunda oldukça avantajlı fırsatlarla seyahat etmeyi sağlayan oldukça karlı programlardır. Fakat bu programları aktif olarak kullanmak gerekir, birçok kişi bu programlara üye olsa da tam olarak nasıl kullanacaklarını bilmemelerinin yanı sıra avantajlarının sadece hava yolu yolculuğu ile kısıtlı olduğunu sanmaktadır.

Havayolu Sadakat Programlarından Faydalanmanın Yolları’nı sizler için sıraladık.

1- Öncelikle sürekli olarak tercih ettiğiniz performans oranının fiyatından yüksek olan bir havayolunu tercih etmenizi ve bu havayolunun yolcu sadakat programına üye olmanızı öneririz.  Tek bir havayolunu tercih etmeniz mil puanlarınızın daha çok toplanması içinde oldukça önemli.

2- Üyeliğiniz sırasında iletişim için en çok kullandığınız yol hangisiyle, telefon veya e-mail  adresinizi vermeniz oldukça önemli. Çünkü size özel kampanyalar ve havayolunun genel olarak düzenlediği kısa süreli kampanyalardan da bu şekilde haberdar olabilirsiniz.

3- Yolcu sadakat programlarında mil puan kazanılmaktadır. Mil Puan demek aslında seyahatlerinizde kullanabileceğiniz indirimlerin miktarı veya ücretsiz bilet alabilmeniz için para yerine geçen bir tür para çeşidi olarak da kabul edebilirsiniz.

4-Mil puanlarınızın fazla olması için hava yollarının kampanyalarından özellikle puan veren kampanyalarını tercih etmeniz gerekmektedir. Çok düşük ücretli kampanyalarda mil puandan faydalanamayabilirsiniz.

5- Erken rezervasyon yaptırdığını uçuşlarda veya erken rezervasyonla bilet almanız durumunda her zaman normalden daha fazla puan kazanırsınız.

6- Erken rezervasyonla satışa sunulan biletlerde her zaman daha düşük ücretli olduğundan daha az mil puanınızı harcayarak da biletinizi ücretsiz olarak da satın alabilirsiniz.

7- Her havayolunun kendine özel olarak kazanılan mil puanları çevirme şekli bulunmaktadır. Dahil olduğunuz havayolunun yolcu sadakat programı kapsamında şartlarını inceleyerek bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

8- Mil Puanlarınızı sadece hava yoluyla seyahat ederek değil aynı zamanda hava yolunun anlaşmalı olduğu alışveriş merkezleri, mağazalar, oteller ve acentalarda  da alışveriş yaparak da kazanabilirsiniz. Mil Puan kartların çoğu günümüzde kredi kartı olarak da kullanılmakta olup, kredi kartıyla benzer avantajlarla kullanıcılara verilmektedir.

9- Mil Puanlarınızdan, dahil olduğunuz havayolunun yolcu sadakat programı kapsamında size sunduğu üyelik şartlarıyla internetten giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Kaç mil puanınız olduğunu görüntüledikten sonra bunlardan faydalanma yolları ise oldukça kolay. Para harcar gibi mil puanınızı harcayabilirsiniz tek bir farkla üye işyerleri ve havayollarında.

10- Bazı havayollarının ortaklaşa gerçekleştirdiği kampanyalarda veya ylcu sadakat programları kapsamında farklı hava yollarının biletlerini de bu milleri kullanarak satın alabilir veya indirimden faydalanabilirsiniz. Bunun için bilet alımı sırasında yolcu sadakat programında size verilen kullanıcı numarasını sisteme girmeniz gerekmektedir.

Yolcu sadakat programlarından faydalanırken belirttiğimiz gibi üye işyerlerinde harcama yaparken de aynı zamanda mil puanda kazabilirsiniz. Bunun için kasada özellikle belirtmenizi tavsiye ederiz.

Uçuş planlayıcılarından da faydalanarak mil puanlarınızı kullanabilir veya hesaplayabilirsiniz. Bunun için biletinizi satın aldığınız tur firmalarıyla da görüşebilirsiniz.

Tek bir firmaya bağlı kalmadan diğer ödeme seçenekleriyle de size havayolu tarafından verilen kartınızı entegre ederek de kullanmanız paypal gibi daha fazla mil puan kazanmanızı ve puanlarınızı harcamanızı kolaylaştıracaktır.

İndirimleri ve kampanyaları takip etmeniz ise Mil Puanlarınızı harcamanız sırasında en iyi yollardan biri olup, yeniliğe ve aynı zamanda da internet alışverişine açık olmanızı da tavsiye ederiz. Türk Hava Yolları gibi bazı hava yollarının kendi internet mağazaları bulunmaktadır ve bu mağazalardan alınan ürünlerde mil puan kazanabileceğiniz gibi ayrıca mil puanlarınızla da alışveriş yapabilirsiniz.

Mil puanlarınızı bağışlayabileceğinizi de biliyor muydunuz? Bazı hava yolları tarafından verilen hizmetler ile yolcu sadakat programı ile kazanılan millet ihtiyaç sahipleri tarafından kullanılmak üzere bağışlanabiliyor. Mil Puanlarınızdan faydalanmanın belki de en iyilik sever yollarından biri olarak bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.