• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Havalananında Vakit Geçirmenin 10 Yolu

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

 

Hava Yoluyla yolculuklar son yıllarda oldukça artmasıyla berber-, hava trafiği de artmış ve bu nedenle de uçuşlarda bekleme süreleri veya gecikmelerde beklenmeyen nedenlerden dolayı da artış göstermiştir. Tam zamanında havalimanında olmanıza rağmen bir anda ortaya çıkan iki, üç ya da dört saatlik bekleme süreleri ciddi oranda sorun olmakla beraber, yolcuların da strese girmesine neden olabilir. Akıllı telefonlarla zaman geçirmek günümüzde kolaylaşsa da yine de havalimanlarında zaman geçirebilmeniz için farklı alternatifler de yaratabilirsiniz. Havalimanlarında zaman geçirebileceğiniz 10 farklı alternatifi sizlere sunuyoruz. 

Kuaför ya da Berber

Hemen hemen her havalimanında kadınlar ve erkeklerin kişisel bakımları için ayrılmış özel alanlar bulunmaktadır. Zaman geçirmek ve tatil veya iş gezisi sonucu rahatlamak, kendinize zaman ayırmak isterseniz bu alanlarda oldukça verimli zaman geçirebilirsiniz. Tatil dönüşünde yıpranmış saçlarınıza, ellerinize ve ayaklarınıza bakım yaptırabilirsiniz. Hem tatil veya iş gezisi dönüşü yorgun görünümde kurtulup hem de psikolojik olarak da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bu birkaç saatte, uçuş saatiniz için strese de girmemiş olursunuz.

Spa veya Masajla Rahatlayın

Masaj ise bütün kaslarınızın gevşemenizi, rahatlamanızı ve tabi ki rötar süresini çok iyi bir şekilde değerlendirmenizi sağlayacaktır.  Havalimanlarının içerisinde veya havalimanı çevresinde yer alan otellerin masaj salonlarından birkaç saatliğine faydalanabilirsiniz. Özellikle Tayland’da ayakta masaj salonları bulunmaktadır. Buna benzer birçok yer özellikle havalimanlarında rötar sırasında zamanını rahatlamak için değerlendirmek isteyen konuklara hizmet vermektedir.

Spor Salonunda Stres Atın

Havalimanları içinde veya yakınlarında otellerde spor salonlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca bazı havalimanlarının içerisinde de kendi spor salonları da bulunmaktadır. Buralardan da faydalanabilirsiniz.. Küçük bir internet araştırması ve oteli telefonla arayarak bekleme süreniz boyunca spor yapabilirsiniz. Yolculuk öncesinde spor yapmak hem stres atmak için aynı zamanda yolculuk sırasında da daha rahat uyabilmek için oldukça iyi bir alternatif. Fakat bu durumda ne olur ne olmaz diye bagajınızı teslim etmeden önce çantanıza birer adet spor kıyafeti koymanızı tavsiye ederiz.

Oyun Oynamak

Havalimanlarında uzun bekleme sürelerinde zaman geçirebilmek için özellikle VIP salonlarında oyun bölümleri de yer almaktadır. Bu alanlarda zaman geçirebileceğiniz gibi, ipad veya akıllı telefonlarınızda da sürükleyici bir oyuna başlayabilirsiniz. Bu durumda sürekli olarak saate bakma durumunuz da söz konusu olmayacağından dolayı zamanın nasıl geçtiğini de anlamadan uçuş saatinize kadar zaman geçebilir.

Film İzlemek veya Kitap Okumak

Günümüzde internet üzerinden izlenebilecek sayısız film ve aynı zamanda satın alarak veya ücretsiz olarak da okuyuculara sunulan kitaplarda bulunmaktadır. Bunlardan birini tercih edebilirisiniz. Aslında yolculuğa çıkmadan önce tablet veya telefonunuz sevdiğiniz birkaç tane film veya kitabı yükleyerek de internet kota sorununu da hal edebilir, böylece rötar saatini duyduğunuzda içiniz ferah bir şekilde zaten zaman geçirebileceğiniz eşyalarınızı yanınıza aldığınız için strese girmeden uçuş saatinizi bekleyebilirsiniz.

Yeşil Alanlar ve Huzur

Havalimanlarının birçoğunda artık dış ortamda bulunan kafeleri veya parkları da bulunmaktadır Bekleme saatiniz boyunca havalimanı içinde betonların arasında boğulacağınızı düşünüyorsanız, hem uçakların kalkışını izleyebileceğiniz hem de temiz hava alabileceğiniz yerlerden birisini tercih edebilirisiniz.

Havalimanı Gezisi

Havalimanlarında hiç beklemediğiniz yerler halini alabilir. Bekleme sürenizi keşfetmek için değerlendirin ve nerde ne varmış bir bakının. Hiç bilmediğiniz birinin resim veya fotoğraf sergisine denk gelebilir, bir kitapçıda çok ilginç bir kitaba denk gelebilirsiniz. Saate bakmadığınız her dakika ve saati düşünmediğiniz her süre aslında normalden daha hızlı zaman geçtiğini ve uçuş saatinizin yaklaştığını fark edebilirsiniz.

Havalimanın Yakınında Bir Gezi

Çantalarınızı teslim ettikten sonrasında aslında en keyifli geziyi yaşayabilirsiniz. Havalimanlarının yakınlarında gezilebilecek yerler bulabilirsiniz. Uluslararası alanda da uçuş saatiniz 3 saatten fazlaysa korkmadan şehir içinde mini bir tur düzenleyebilir yeni yerler görebilirsiniz. Havalimanına özellikle metro ile gidip, dönebileceğiniz bölgedeki yerleri gezmeniz de trafik korkusu olmadan uçuşunuza rahatlıkla yetilebileceğiniz şekilde ayarlanacak bir gezi, krizi fırsata dönüştürmede fırsat olabilir.

VIP Salonları Avantajlarından Faydalanın

Günümüzde VIP seyahat eden sayısı da hızla artmaktadır. Bbu durumu göz önünde bulunduran işletmeciler, bekleme sürelerinde konuklarını daha rahat ettirebilmek için salonlarında birçok yeni değişiklik yapmış ve keyifli zaman geçirebilecek birçok alan yaratmıştır. İçlerinde sinema salonu, bowling veya bilardo salonu bulunan VIP salonlarında zamanın nasıl geçtiğini anlamadan uçuş saatini bekleyebilirsiniz.

İnsanları İzleyin ve Yeni İnsanlarla Tanışın

Havalimanları yeni insanlarla tanışmak ve aynı zamanda yeni hikâyeler dinlemek için eşsiz bir yer olabilir. Öncelikle insanları izleyin emin olun rötar saatinden sizin kadar herkes rahatsız ve sıkılmış bir durumda olacaktır. Okuduğu kitabı sorarak veya nereden geldiğini, neler yaptığını sorarak insanlarla sohbet edebilir hatta çok güzel bir arkadaşlığın da başlangıcını yapmış olabilirsiniz. Tabi bunu insanları rahatsız etmeden yapmanızı tavsiye ederiz.  Ayrıca insanları izleyerek onlara dair hikâyeler oluşturun ve yanınızda bir not defteriniz varsa bu notları da defterinize yazın. Hayal gücü ve yeni düşünceler de yanınızda film, kitap veya zaman geçirebileceğiniz herhangi bir şey yoksa en iyi yollardan birisi.

Bonus: Yemek Yiyin

Hava yollarının yemeklerini sevmiyorsanız yemek yemeyi de tercih edebilirsiniz. Havalimanlarında fast food zincirleri, kahve dükkânları ve aynı zamanda bulunduğunuz şehre özgü yemekleri yapan birçok restoran bulunmaktadır. Uçuşunuzdan hemen önce yemek yiyerek de hem midenizi bayram ettirebilir hem de zaman geçirebilirsiniz. Alkol alımı veya aşırı yemek yemenin %70 oranında insanları rahatsız ettiğini de belirtelim.

İyi yolculuklar.