• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Gökçeada 'ya Gitmek İçin Çok Sebebiniz Var

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

gökçeada

Gökçeada Hakkında

Ülkemizin en batı noktası ve en büyük adası olarak kabul edilen Gökçeada, doğası ve sakin hayatıyla da dikkat çeken noktalardan birisidir. Son yıllarda Organik Tarım’a yönelen Gökçeada bu özelliğiyle de doğal hayatı görmek isteyenler içinde dikkat çekici bir yer haline gelmiştir. Hayvancılık, zeytincilik ve hatta balıkçılık yapılan Gökçeada turizm hizmetleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Gökçeada, Çanakkale’ye bağlıdır.  Kıyı şerit uzunluğu 95 kilometre olan Gökçeada en yüksek noktası ise 673 metredir. Gökçeada’nın batısında yer alan İncir burnu ise Türkiye’nin en batı noktasıdır.

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Gökçeada’ya sadece deniz yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. Kabatepe Limanı2ndan haftanın her günü arabalı vapurlarla Gökçeada’ya ulaşım sağlanabilmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık olarak bir buçuk saattir.

Karayoluyla Çanakkale’ye vardıktan sonra Eceabat sonrasında da Kabatepe minibüsleriyle arabalı vapur kalkış noktasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca bazı otobüs seferleri aynı güzergahtan Gökçeada’ya ulaşım sağlamaktadır.

gökçeada da nerede kalınır

Gökçe Ada Nerede Kalınır?

Gökçeada son yıllarda özellikle butik otel sayısı çok artmış ve bunun yanında otellerinde yer aldığı tercihe göre her eksime hitap eden bir yerdir. Size en uygun yeri bulabilmeniz için tur hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bizim önerimiz ise Mitolojik Tanrı isimleri verilen odalarıyla dikkat çeken eski bir Rum evi olan Zeytindalı olabilir.

Gökçeada’da konaklama seçenekleri tam pansiyon eya yarım pansiyon olarak geçmektedir. Dilerseniz butik otellerin köy kahvaltısıyla güne başlayabileceğiniz gibi farklı restoran veya kafelerde de yemek yiyebilirsiniz.

Gökçeada’da pansiyon sokağında her bütçeye uygun olarak tek oda veya apart tarzı yerler bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Gökçeada’da Ne Yenir?

Gökçeada’da restoran ve bar olarak hizmet veren birçok yer bulunmaktadır fakat Son Vapur özellikle güzel bir akşam yemeği için tercih edebileceğiniz bir yerken, bira ve patates ikilisini sevenler içinde Yakamoz’u tercih edebilirler. Ayrıca zeytinli Köyü’nde Beşiktaşlı Hristo’nun muhallebisi ve Madam ‘ın ciciryasını da tadabilirsiniz.

Gökçeada Plajları

Gökçeada’da denize girmek için en güzel noktalardan bir koy olan Laz Koyu’dur. Karadenizli bir balıkçının buraya ev yapmasından sonra Laz Koyu adını alan yer son derece güzeldir. Karadeniz’in hırçın dalgalarından sakınmak içinde uygun olan Laz Koyu’ndan sonra ayrıca havanın rüzgarlı olmadığı zamanlarda dalganın az olduğu Saklı Liman’da yine tercih edebileceğiniz plajlar arasında olabilir. Söz konusu Karadeniz’se sörf de kaçınılmaz bir etkinlik olarak Gökçeada’da karşımıza çıkıyor. Gökçeada Sörf Okulu’nun yer aldığı Kefaloz Plajı’da şezlong ve şemsiye hizmeti de bulunan bir *plaj olarak tercih edilebilir.

Gökçeada’da Gezilecek Yerler

Gökçeada doğal oluşumlarıyla da dikkat çektiğinden dolayı da turistlerin de dikkatini çekmektedir. Farklı bir yapı olan Kaşkaval Burnu, Kuzulimanı2nın solunda yer alan ve dizili peynir kalıplarını andırması nedeniyle de halk arasında Peynir Kayalıkları olarak da bilinen kayalıklar gezilecek yerler arasındadır. Bu kayalıkları görmek için deniz yolunu kullanmanız gerekmektedir. Tekne ile Kaleköy Limanı’ndan veya Kuzulimanı ’ndan kayalıkları görmek isteyenler için tekne seferleri düzenlenmektedir.

Gökçeada’da gezilecek yerler arasında ayrıca Aydıncık ve Kefalos Plajı arasında yer alan Tuz Gölü’ de de yer almaktadır. Deniz suyu ve yağmur etkisiyle oluşan göl, yaz aylarında suyun buharlaşması sonucunda üstünde tuz tabakası geriye kalıyor ve bu tuz ada sakinleri tarafından da kullanılmaktadır. Ayrıca flamingo gibi farklı kuş türlerine de ev sahipliği yapan Tuz Gölü Kuş fotoğrafçıları içinde oldukça dikkat çekici bir yer.

Tepeköy Çınaraltı, adanın en yüksek noktasında yer alan bir Rum köyü olarak hala varlığını sürdüren ve her yıl düzenlenen 15 Ağustos Meryem Ana Panayırı’nın da gerçekleştirildiği yer olarak da turistik bir bölgedir. 66625 yaşında bir ağacının bulunduğu köyde ayrıca antik çeşmeler ve piknik alanları, tarihi kilise ve eski Rum mezarlığı da Gökçeada’da gezilecek yerler arasındadır.

.