Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Karadeniz bölgesi, ülkemizde coğrafi olarak denize kıyısı bulunan ve aynı zamanda en fazla yağış alan bölgesidir.  Bu nedenle de tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Farklı medeniyetlerin birleştiği bu coğrafyanın mutfağı da oldukça farklı ve güzel lezzetleri bizlere sunmaktadır.

Gastronomi turları düzenlene Karadeniz’in yemeklerine gelin beraber göz atalım.

HAMSİLİ PİLAV

HAMSİLİ PİLAV

Hamsili pilav, Karadeniz yöresinin en lezzetli yemekleri arasında yer almaktadır. Karadeniz'in meşhur yemeklerinden biri olan hamsili pilav yemeği Rize şehrine ait bir yemek olarak bilinir. İç harcına yani pilavına kuş üzümü ve dolma fıstığı koyulduğu için diğer pilavlardan farklı bir lezzete sahiptir. Çeşitli baharatlar kullanılması da bu lezzeti arttırmaktadır. İlk olarak pirinç pişirilir ve tepsiye bir sıra hamsi dizilir. Ardından pirinç hamsilerin üzerine yayılır. Pirincin üzeri bir kat daha hamsiyle kapatılır ve fırına verilir.

AKÇAABAT KÖFTESİ

AKÇAABAT KÖFTESİ

Akçaabat Köftesi, Akçaabat`ın özel yetiştirilen büyük baş hayvan ile elde edilen bir köfte çeşididir.

Akçaabat Köftesinde hayvanın ön kol eti, kaburga eti, işkembe yağı ve böbrek yağı kullanılmaz.

Akçaabat Köftesinin en önemli özelliklerinden biri Odun kömürüyle çalışan ocaklarda pişirilmesidir. Ocak belirli sıcaklığa ulaştıktan sonra ızgarası tel fırça ile silinir. Ardından böbrek yağı ile temizlenir. Ve sıra halinde köfteler ızgaraya dizilir.

PİLEKİ EKMEĞİ

PİLEKİ EKMEĞİ

Artvin 93 harbinde ve daha sonraki devamlı göçlerde Anadolu'da kurdukları köylerde de Pileki'yi kullanmışlardır. Hatta Ahıska Türkleri, sürgün edildiği Orta Asya ve Azerbaycan yörelerine de bu kültürlerini götürmüşlerdir. Pilekli bileki ve pileki taşı geçmişte karadeniz bölgesinde mısır ekmeği pişirmek için kullanılan taş çanak olarak bilinmektedir. Eskiden ekmek ve bazı yemeklerin pişirildiği Pileki; Ardanuç ve onun kültür coğrafyasında olan Şavşat, Yusufeli, Posof, Erzurum’un Artvin’e sınır köylerinde, kırmızı toprakla yapılmaktadır.

MIHLAMA

MIHLAMA

Karadeniz yöresine ait bir yemektir. Mısır unu, tereyağı ve çökelekten yapılır. Bazı bölgelerde örgü peyniri de kullanılmaktadır. Yapılışı bölgelere göre farklılık gösterir. En bilinenleri Artvin usulü, Trabzon usulü ve Samsun usulüdür. Kelime kökeni olarak bakıldığında kuymak öz Türkçe bir kelimedir ve Anadolu’nun başka yörelerinde peynir kullanılmadan hazırlanan arpa ve buğday lapalarını tanımlamak için kullanılmaktadır. Trabzon, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin’in iç kesimlerinde “kuymak”, Ordu, Sivas, Giresun ve Trabzon Şalpazarı’nda yağlaş “yağlı aş”, Rize ve Artvin sahilinde “muhlama” adıyla bilinmektedir.

HOŞKIRAN KAVURMASI

HOŞKIRAN KAVURMASI

Ordu yöresine ait bir sebze yemeğidir. Adını da aldığı hoşkıran otu ile yapılmaktadır. Hoşkıran otu mide ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Hoşkıran otu ve soğan ile bu kavurmayı yapabilirsiniz. Çok fazla bilinmese de bu yemek vejeteryanların tercih ettiği en sevilen yemeklerden birisidir.

Sizde Karadeniz yemeklerini tatmak ve bu esiz doğayı keşfetmek istiyorsanız Karadeniz’in en güzel zamanları olan yaz ayları için uçak biletinizi erken rezervasyon seçeneklerinden faydalanarak satın alabilirsiniz. 9 taksite varan taksit imkânlarından faydalanarak sadece basit 3 adımda uçak biletinizi satın almak için ucuzauc mobil uygulaması veya web sitesini kullanabilirsiniz.

© 2015 Barşan Turizm A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu web sitesinin kullanımı, ticari kullanımı engelleyen Kullanım Şartları ile belirlenmiştir.

Site Yazarı Google+ : Ucuzauc.com