• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Gastronomi Turunda Karadeniz

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Gastronomi Turunda Karadeniz

Gastronomi turunda Karadeniz Bölgesi’nin ayrı bir önemi ve yeri bulunur. Mıhlaması, pazı dolması, kuymak ve kayganası ilk başta akla gelen lezzetlerdir. Batı Karadeniz ile başlayıp, Batum’a kadar devam eden lezzet yolculuğunda, farklı lezzetlerle tanışmak mümkündür. Batı Karadeniz yemekleri, Marmara ve Karadeniz yöresinin karışımı şeklinde öne çıkarken, doğuya doğru ilerledikçe mutfak, karakteristik özelliklerini göstermeye başlar. Bunda etkili olan en önemli unsur da yörenin yeşil doğası ve farklı bitki türleridir. Daha ziyade ot ağırlıklı bir beslenme hâkim iken, hemen her tür bitkinin kavurması yapılmaktadır. Yüksek yaylalarının lezzetli otlarıyla beslenmesinden ötürü, etleri de oldukça lezzetlidir. Deniz mahsulleri içerisinde, hamsi öne çıkmaktadır. Hamsi kayganası, en bilinen deniz ürünü yemeklerinden biridir. Ayrıca pideleri de her ilde farklı özellikler ve lezzetlerle karşınıza çıkacaktır. Et türü yemekleri içerisinde öne çıkan, köfteleri olacaktır. Trabzon’a bağlı Akçaabat İlçesi’nde yöreden ismini almış olan Akçaabat Köftesi, bunlardan biridir.

Akçaabat Köftesinin Özellikleri

Akçaabat Köftesinin yapım aşamasında, önce etin özelliklerini belirtmekte yarar bulunur. Akçaabat Köftesi, yörenin sağlıklı koşullarda, yemyeşil otlarıyla beslenen hayvanlarının, etleri ile yapılır. Bu yüzden Akçaabat Köftesini, Akçaabat dışında yapmak pek mümkün olmayacaktır. İçine koyulan malzemeler aynı olsa bile, köftenin lezzeti farklı olacaktır. Akçaabat Köftesini oluşturan büyük baş beslenmesi de farklı bir teknik gerektirir.

Bu hayvanların bir ya da iki yaş civarı olması gerekir. Tercih edilen dana etidir. Beslenecekleri yem ve otların içerisine, uygun miktarda tuz katılacaktır. Bu şekilde hayvanın, daha çok su içmesi sağlanarak, etin daha lezzetli olması sağlanır. Ayrıca, yöredeki ot zenginliği de beslenmesini etkilemesinden ötürü, etin lezzetini arttıracaktır.

Akçaabat Köftesinin Yapılışındaki İnce Detaylar

Akçaabat Köftesinin, yapılışında birtakım detaylar gizlidir. En önemlileri, Akçaabat Köftesinin yapılışında kesinlikle işkembe ve böbrek yağı konulmayacaktır. Ayrıca, hayvanın ön kol eti de köftede yer almayacaktır. Odun kömüründe pişirilmesi esastır. Odun kömüründe belli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra pişirilen köfteler, ayrı bir lezzet katacaktır. Bir başka önemli husus ta ocaktaki ızgaranın temizlenmesidir. Tel yardımı ile temizlenen ızgara, ardından böbrek yağı ile silinecektir. Bu aşamadan sonra dizilen köftelerin lezzeti, hemen herkesin damağına hitap edecektir.

Akçaabat Köftesinin Sunumu

Akçaabat Köftesi, yanında kızarmış ekmekle getirilir. Ekmek de yöreye özgü sık gözenekli ekmeklerdendir. Salata olarak, piyaz tercih edilir. Yörenin lezzetli sütlerinden yapılmış ayran da içecek olarak tercih edilir. Akçaabat Köftesinin, ayran, piyaz ve kızarmış ekmekle sunumu tamamlanmış olur. Ardından yöre sütleriyle yapılan sütlaç ta tercih edilebilir. Eşsiz Karadeniz manzarası ve lezzetleri ile Akçaabat gezilip, görülecek yerler içerisindedir.

Karadeniz’e özgü pideler de değişik lezzetleri ile öne çıkar. Orta Karadeniz’de Bafra Pidesi en bilinen pide çeşitlerinden biridir. Doğu Karadeniz’in en sınır bölgelerine doğru, Gürcü Pidesi de değişik lezzetler arasında yer alır.