• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

FETHİYE’NİN KEŞFEDİLMİŞ EN GİZEMLİ BÖLGELERİNDEN KELEBEKLER VADİSİ

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

FETHİYE’NİN KEŞFEDİLMİŞ EN GİZEMLİ BÖLGELERİNDEN KELEBEKLER VADİSİ

Fethiye’nin şimdiye kadar keşfedilmiş hatta şöyle diyelim “hala keşfedilememiş” gizemli bölgelerinden biri olan Kelebekler Vadisi hakkında bir tanıtım yapalım.

Siz değerli takipçilerimizin ara sıra bize gönderdiği mesajlar ve maillerden yola çıkarak ülkemize ve dünyaya ait çeşitli seyahat ve tatil noktaları ile birlikte en çok merak edilen turistik bölgelerinden de yazılar paylaşıyoruz. Ancak bazen bizleri telefonla bile arayıp “tatil için uçak bileti alacağım ama sitenizde şu bölgeyi bulamadım. Burası hakkında da bir bilgilendirme yazısı bekliyorum” diyenler olması çok güzel.

Bizlerde dünyanın çeşitli yerlerine ait bilgileri ve o bölgede ki gerek coğrafi ve jeopolitik dengeleri yazarken gerekse ekonomik durumla bağlı olarak yeme, içme ve konaklama yerlerini de paylaşıyoruz. Fakat bize gelen geri bildirimlerden anladığımız kadarıyla sürekli olarak dünyayı keşfedeceğim derken ülkemizde ki bölgelerin çoğunu hala ziyaret edememiş olanlar var.

FETHİYE’NİN KELEBEĞİ KELEBEKLER VADİSİ

Bu vadi az da olsa sürekli olarak turist akınının kara ve deniz yoluyla yapıldığı uğrak bölgelerimizden birisidir. Muğla ilimizin Fethiye ilçesinin Ölüdeniz beldesine bağlı olan bu vadiye karadan da gidilebiliyor. Ancak meşakkatli olan bu yolculukta kayalıklı yoldan en az bir saat ilerlemeniz gerekiyor.

FETHİYE’NİN KELEBEĞİ KELEBEKLER VADİSİ

Eğer yaşlı veya zinde değilseniz size deniz yolu ile vadiye gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Karadan gideceğim diyenler için Fethiye’nin merkezinden kalkan Uzunyurt minibüslerine binip Ölüdeniz’i geçtikten hemen sonra Kelebekler Vadisi’nin üst kısmında inmeleri gerekiyor. İndikten sonra ise aşağı doğru çok dik bir kayalık yokuştan inmeniz lazım. Buradan inerken yol boyunca size yardımcı olacak olan halatları kullanıyorsunuz. Gidenlere şiddetle yanlarına bir rehber çağırmalarını tavsiye ediyoruz.

FETHİYE’NİN KELEBEĞİ KELEBEKLER VADİSİ

KELEBEKLER VADİSİ’NDE KONAKLAMA

KELEBEKLER VADİSİ’NDE KONAKLAMA

Kelebekler Vadisi’nde konaklama yapmak elbette mümkün. Bunun için vadide kamp kurmanız gerekiyor. Kamp yapabilmek için de vadiye girişte adınızı yazdırıp kayıt açtırmanız gerekli. Kayıt açtırmazsanız kalmanıza izin verilmeyecektir. Günü birlik ziyaretleriniz için vadi akşam saat 17:00’ye kadar ziyaretçilere açıktır.

KELEBEKLER VADİSİ’NDE OLUP BİTENLER

Kelebekler Vadisi bu zamana kadar hala gizemleri olduğuna inanıldığı için çeşitli bilim adamları tarafından hala daha ziyaret edilerek üzerinde çalışmalar yapılan bir bölgemizdir. Çeşitli bilimsel incelemelerde bulunulduktan sonra yeniden gelen kişiler de çokça bulunuyor. Ayrıca vadinin yanında ki denize teknelerini ve yatlarını çekip burada dinlenen insanların da keyiflerine diyecek yok demek yanlış olmaz. Oldukça dingin ve ruhu rahatlatan bir atmosfere ve havaya sahip olan vadinin denizle kesiştiği noktalar cazibesini korumaya devam ediyor.

Gezginler için de yeşil, mavi ve vadiyi iç içe barındıran bu enfes bölgenin ziyaret oranı sürekli olarak artmaya devam ediyor. Çevreyi saran ağaçların yeşilliği ve bölgenin bitki örtüsü ile bütünleşen kuş seslerinin sabahın ilk saatleri ile akşam gün batımında ki dinginliği gerçekten anlatılmaz yaşanır türden bir olaydır. Kumsaldan denize yürüye yürüye girmenin tadını çok ısa bir mesafede tadabileceğiniz bir yapının etrafını saran bitki örtüsü ise kendine has özellikte ki bitkileri içinde bulunduruyor.

KELEBEKLER VADİSİ’NDE OLUP BİTENLER

Ruhumu dinlendirmek istiyorum diyenler tarafından tercih edilebilecek ve gidildikten sonra dönmek istenmeyecek nadir beldelerden birisi diyebiliriz. Turkuaz mavisi ile dibi görünen suyun üzerine gölgesi düşen yemyeşil ağaçlarla bütünleştiği noktada vadinin ömrünüzü uzatabileceği konusunda bile düşünceler zihninizde oluşabilir. Sizde stresten bunaldıysanız ve ömrünüzün değil de zihninizin bir kelebek kadar özgürlüğe kavuşmasını istiyorsanız bu bölgeye günü birlikte olsa gitmeyi bir düşünün deriz. Ayrıca şunu da ek olarak söylemeden geçemeyeceğim, evet yurtdışı tatil bölgelerini filan düşünürken siz dünyanın en güzel sahili olan bu bölgeye gitmediyseniz hemen diğer planlarınızı iptal edin.