• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Erzincan Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Erzincan hem doğal güzellikleri hem de dini ve tarihi yapılar açısından mutlaka görülmesi gereken Doğu Anadolu Bölgesi'nin en güzel ilerinden birisidir. Tarihi eserler açısından çok zengin olan Erzincan ayrıca Ekşisu Kaplıcaları ile kaplıca turizmi için de ziyaret edilebilir. Bu yazımızda Erzincan'da mutlaka görmeniz gereken yerlerin bir listesini bulabilirsiniz. 

 

Mama Hatun Kervansarayı

 

Erzincan'ın en görkemli tarihi eserlerinden birisi Mama Hatun Kervansarayı ve Türbesi'dir. Tercan ilçesinde yer alan bu türbenin yaklaşık olarak 13. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. İki yapının bir arada bulunduğu bu tarihi eserde ayrıca bir hamam da bulunuyor. Sarı kesme taştan inşa edilen bu iki yapı orijinali korunsaydı halen Orta Çağ'ın en etkileyici binalarından iri kabul edilebilirdi. Ancak çok fazla tadilat geçirmiş ve bunların pek çoğu da aslına uygun yapılmamıştır. Yine de Erzincan'ın en önemli tarihi eserlerinden birisidir. 

Mama Hatun Kervansarayı ile ilgili görsel sonucu

Kemah Kalesi

 

Bu kale Erzincan'ın Kemah ilçesini saran kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Evliya Çelebi'nin Seyahatname eserinde de yer alan bu kale pek çok savaşta kullanılmıştır. Aynı zamanda Selçuklu ve Osmanlılar'dan başka pek çok kültüre ve medeniyete de şahitlik etmiştir.  Ne yazık ki bu kale 1939 yılında yaşanan Erzincan depreminde büyük zarar görmüş ve büyük bir kısmı yok olmuştur.

 

Abrenk Kilisesi

 

Erzincan'ın Tercan ilçesinde yer alan Üçpınar Köyü'nde Ermeniler tarafından bir manastır olarak inşa edilen çok görkemli bir kilise bulunmaktadır. Gören herkesi etkileyen bu tarihi eser Abrenk Kilisesi'dir. Ancak kilise etrafında yer alan iki dikili taşın tarihi 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Mimarisi ve taş işçiliği ile herkesi etkileyen bu kilisenin n yakın zamanda koruma altına alınması gerekiyor.

Abrenk Kilisesi ile ilgili görsel sonucu

Hıdır Abdal Türbesi

 

Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde yer alan Hıdır Abdal Türbesi, Hıdır Abdal Sultan'ın Hacı Bektaşi Veli'den esinlenerek kurduğu Bektaşi dergahına ev sahipliği yapmış. Bu dergâhın da 700 yıllık bir tarihi olduğu düşünülüyor. Bu tarihi eser Erzincan'ın tarihi ve dini atmosferini en iyi yansıtan yerlerden birisidir. Bu bina Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyor, ama aslında çok daha eski bir tarihe dayandığı tahmin ediliyor. 

Hıdır Abdal Türbesi ile ilgili görsel sonucu

Köroğlu Mağarası

 

Köroğlu Mağarası Erzincan'da en merak edilen yerlerden birisidir. Bu mağaraya taş merdivenlerden çıkılıyor ve içerisinde yine taş oturma yerleri bulunuyor. Kesme taştan oluşmuş bu oturma yerleri ve mağazanın içerisi ilginç yapısıyla bir insanın da ikamet edebileceği bir yer gibi görünür. Aynı zamanda bu mağara Köroğlu'nun sık sık ziyaret ettiği ve atını da bağladığı bir yer olarak biliniyor. Hatta mağaranın içerisinde Köroğlu'nun atının ayak izleri olduğu söyleniyor.

KöroÄ?lu MaÄ?arası ile ilgili görsel sonucu

 

Karanlık Kanyon ve Girlevik Şelalesi 

 

Fazla bilinmese de Erzincan'a dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alan Karanlık Kanyon bulunuyor. Bu kanyona çok uzun bir bot yolculuğundan sonra ulaşılıyor, mükemmel bir manzaraya sahip ve de içerisinde çeşitli doğa sporları da yapılabiliyor. Bu kanyondan sonra Erzincan'ın en etkileyici yerlerinden birisi Girlevik Şelalesi’dir. Erzincanlıların piknik yapmayı ve gezmeyi çok sevdiği bu şelale mükemmel bir manzaraya sahiptir. Ayrıca kışın donduğunda da görülmeye değer.