• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

EN MEŞHUR ŞEHİRLERDEN PORTO SEYAHATİNE UCUZ UÇAK BİLETİYLE ÇIKIN

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

EN MEŞHUR ŞEHİRLERDEN PORTO SEYAHATİNE UCUZ UÇAK BİLETİYLE ÇIKIN

Dünyanın en çok gezilen ve merak edilen şehirlerinden birisi olan Porto, İngiliz kaynaklarda Oporto olarak ta kayıtlıdır.

Porto gerçektende birkaç tuıhaf özelliği ile günümüzde de tarihte de ön plana çıkan etkileyici şehirlerden birisi olarak önümüze çıkıyor. Cumhuriyet olarak devam etmekte olan Portekiz ülkesinin başkenti olan Lizbon birinci en büyük şehri iken Porto hemen arkasından gelerek ikinci olma özelliğini taşımaktadır.

PORTO ŞARABININ TARİHİ

PORTO ŞARABININ TARİHİ

Porto dünyaca ünlü olan şarabıyla da akıllara kazınmıştır. Özellikle Avrupa medeniyetinin çok önem gösterdiği bu içki türünün çok fazla fanatiği bulunuyor. Porto ise ülkenin kuzeyinde yer alan Douro bölgesinde yetişen aynı isimli üzümden üretilen şarapların ünü ile meşhur hale gelmiştir. 13. Yüzyıldan bu güne Douro üzümü ile üretilen şaraplar yapılıp satılmakta ve geçim kaynağı olarak ta kullanılmaktadır.

PORTO’NUN SEMBOLÜ İKİ KÖPRÜ

PORTO’NUN SEMBOLÜ İKİ KÖPRÜ

Porto şu anda dünyaya açıldığı zaman çeşitli fuar ve stantlarla flamaların üzerine şehrini temsil eden iki meşhur köprünün siluetini çizdirmektedir. Bu köprülerden ilki Belçikalı mühendis Seyrig’in yaptığı Dom Luis 1 Köprüsü’dür. Ardından Fransız mühendis Gustave Eiffel’in yaptığı ve üzerinden demiryolu geçen Maria Pia Köprüsü’dür. Sizlerde bu mevsimde yaz tatili için ucuz uçak bileti ayırtarak ülkenin bu çeşitli kültürel bölgelerini gezebilirsiniz.

DÜNYANIN İLK BORSALARINDAN PORTO BORSASI

DÜNYANIN İLK BORSALARINDAN PORTO BORSASI

Borsa denildiği zaman ekonomik ve mali açıdan alınıp satılan hisse ve tahviller ile ekranlar başına doluşmuş yüzlerce insan akla gelir. Dünya dengelerini ayakta tutan para politikaları ve şirketlerle ülkelerin hisselerinde ki anlık hareketler bu ekranlarda gözlenir. Mali açıdan bu denli önemli olan Borsa, ilk olarak açıldığı dönemlerde milat noktalarından birisi de Porto olmuştur. Bu yüzden Porto dünyanın ilk Borsa merkezlerinden olarak ta bilinir.

PORTO’NUN KURULUŞUNA DAİR NOTLAR

PORTO’NUN KURULUŞUNA DAİR NOTLAR

Porto kuruluş olarak Roma İmparatorluğu dönemi olarak bilinen 4. Yüzyılda kurulan bir şehirdir. Ticaret limanı olarak kullanılmaya başlandığı için insan yerleşimi hızlı olmuştur. Ticari faaliyetler ve denizcilik açısından çok önemli bir merkez olarak görülmüştür. İber yarımadası üzerinde bulunan İspanya ve Portekiz 711 yılında Müslüman Kuzey Afrikalılar olarak bilinen Morolor tarafından fethedilir. Bu bölge 150 yıl süreyle Müslümanlar tarafından yönetilmiştir. Ardından 868 yılında 3. Alfonso tarafından görevlendirilen Vimara Peres tarafından bu bölge yeniden Katolikler tarafından geri alınarak Hristiyan bir unsur halini alır.

PORTEKİZ’İN İSPANYADAN AYRILIŞI VE İNGİLTERE TEMASLARI

PORTEKİZ’İN İSPANYADAN AYRILIŞI VE İNGİLTERE TEMASLARI

Portekiz daha önce İspanya kraliyetinin yönetiminde iken kral 3. Alfonso, kızını Burgundy dükü Enrique ile evlendirir. Bu evliliğe dair bir hediye olarak ise Portekiz topraklarını sunar. Dük bu hediye ile birlikte kralın kızını da aldıktan sonra ilerleyen tarihlerde bu topraklarda özerklik adına oluşumlar başlar. 1387 yılında ise kral 1. Joao ve Lancaster’li Philippa evlenirler. Bu evlilikten sonra Philippa Portekiz’in kraliçesi olarak kabul edilir. Askeri, siyasi ve diplomatik açıdan çok büyük etkileşimlere yol açan bu evlilik sonrasında İngiltere ile Portekiz arasında ki bağlar çok kuvvetli bir hal alır ve yüzyıllarca sürer.

GELELİM PORTO’NUN TATİL İÇİN NASIL OLDUĞUNA

Porto aslında tatil olarak çok ideal bir yerdir. Güney Avrupa’nın en güzel şehri olarak bilinen Porto da keyifli ve dolu dolu bir tatil yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın. Öncelikle Douro Nehri’nin tadını çıkartmak için bölgede dinlenip balığın ve deniz ürünlerinin tadına bakarken aynı zamanda Atlas Okyanusu’nun manzarasına hayranlıkla bakabilirsiniz. Ayrıca Porto’nun tarhi kokan sokaklarında gezerken tarih içinde kaybolduğunuzu bile hissedebilirsiniz. Çokça övülen kültürel yemeklerinin tadına bakabilir ve yörenin halkıyla sohbet yapabilirsiniz. Porto turu için şimdiden ucuz uçak bilietinizi alarak tatili daha ekonomik hale getirin.