• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

En İyi Sokak Sanatına Sahip Şehirler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

En İyi Sokak Sanatına Sahip Şehirler

Sokak sanatı aslında bir direniş hareketi olarak başlamıştır. Şimdilerde oldukça yaygın olan sokak sanatı ilk başlarda bir toplumsal muhalefet ve protesto biçimidir. Toplumsal ve siyasi mesajların duvara çizilmesi sokak sanatının itici unsurudur. Bu sanat, zamanla giderek yaygınlaşmış ve kurumsal bir sanat dalı olarak gelişmiştir. Sokak sanatı aslında resim sanatının bir parçasıdır. Şehirlerin bazı yerlerinde duvarların çizilmesi ile örneklerini görülmeye başlanmıştır. Bu resimler arasında graffitiler, portreler, manzara, doğa ya da çok farklı pek çok resim bulunabilir. Sokak sanatçıları çok farklı stillere sahiptir. Bu yazıda sokak sanatı konusunda en çok bilinen ve bu sanat dalının en çok geliştiği şehirler hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Los Angeles

Los Angeles

Amerika’nın Sokak sanatı eserleriyle ünlü olan Beverly Hills'in doğusundaki Melrose Caddesi ve Beverly Bulvarı da ünlü sokak eserlerini görebileceğiniz yer arasındadır. Bansky hemen hemen bu alanda ün yapmış en çok tanınan sanatçıdır ve Los Angeles'ın bu kısmında onun eserleriyle karşılaşabilirsiniz. Farklı biçimde renklendirilmiş olan portreleri ve Pegasus iskeletlerini buradaki sokaklarda görebilirsiniz.

Berlin

Berlin

Yıkılmadan önce Berlin Duvarı'nın pek çok kısmına grafitiler yapılmıştır. Ama yıkımdan sonra da daha çok doğuda bulunan sokaklarda çok çeşitli grafiti örnekleri yapılmıştır. Berlin grafiti konusunda en orijinal eserleri görebileceğiniz şehirler arasındadır.

New York: Manhattan

New York: Manhattan

Chelsea bölgesinin bulunduğu New York'un bu tarafında sokak sanatı eserlerini incelemek için bol vakte ihtiyacınız var. Her sokak farklı resimlerle doludur. Bunlar arasında profesyonelce ve farklı bir üslupta yapılan portrelerden tutun da uzaylı mozaiklere kadar çok sayıda farklı örnek var. Buranın ünlü ressamları ise Shepard Fairey ve Dain'dır.

New York: Brooklyn

New York: Brooklyn

New York'un daha çok yoksul kesimi olan bu gölgesi daha çok banliyölerle doludur. Eskiden bir fabrika bölgesi olan Brooklyn'de Bedford ve Kent Aves arasında bir gezintiye çıkarsanız çok çeşitli duvar resimleri ile karşılaşırsınız. Brooklyn'nin en önemli yerleri arasında Berry Caddesi, Roebling Caddesi ve Ainslie Caddesi yer alıyor. Son yıllarda bu caddeler sokak sanatı konusunda öylesine gelişmiş ki bu sanata ilgi duyan pek çok kişi şehrin bu yakasına taşınıyor. Buradaki en ünlü eser ise bir zürafa resmidir. Bu yapan sanatçı da Nick Walker'dır.

Sao Paulo

Sao Paulo

Sokak sanatının bir direniş biçimi aldığı ve uzun bir tarihe sahip olduğu yerlerden birisi de Sao Paulo'dur. Kentin daha batısında yer alan Villa Mdelana'da pek çok sokak resmi ve grafiti ile karşılaşabilirsiniz. Buranın da çok ünlü sokak sanatçıları vardır. Bunlar Batmen Alley, Speto, Nunca ve Otavio'dur.

Londra

Londra

Kentin daha çok işçi ve yoksul kesiminin oturduğu doğu tarafından sokak sanatı son derece gelişmiştir. New York'taki gibi Shepard Fairey eserlerini Londra'da da bulabilirsiniz. Sokak sanatçıları genel olarak şehrin daha karmaşık bir nüfus yapısına sahip olan bölgelerini seçer. Brick Lane, Spitalfields ve Shoredict de Londra'nın bu bölgeleridir. Buradaki mahalle ve sokak aralarında birbirinden farklı ve renkli sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

Paris

Paris

Paris sadece bir âşıklar kenti değil aynı zamanda bir sokak sanatı merkezidir. Paris'in özellikle bazı bölgeleri sokak sanatı ile ünlüdür, bunlar arasında Le Marais, Menilmontant ve Belleville yer alır. Burada Jef Aerosol'un şablon tekniği kullanarak yaptığı şiirsel bir estetiğe sahip olan müzisyen resimlerini görebilirsiniz. Paris'in ünlü olan bir diğer sokak sanatı eseri ise Invader'dır. Onun hayalet resimleri de dünyaca bir ün kazanmıştır.

Buenos Aires

Buenos Aires

Palermo Buenos Aires'in en ünlü kentlerinden birisidir. Özellikle de devrimci Che'nin yaşadığı bir kent olmasıyla ünlü olan bu kentin sokakları da sokak sanatçıları tarafından süslenmiştir. Bare ve Blue, Buenos Aires'in en ünlü ressamlarıdır. Bunlar arasında karikatür tarzında çizilenler ve anıtsal çizimler de yer alır.