Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Los Angeles

Los Angeles

Los Angeles’a seyahat edeceklerin görebilecekleri en iyi yerlerin bir kısmı Beverly Hills’in hemen doğusunda bulunan La Brea bölgesinde yer almaktadır. Beverly Bulvarı ve Melrose Caddesi çevresinde dolanırken etrafınızı iyice izleyin. Sizi dünyanın en ünlü sokak sanatçısı Banksy Beverly Sinemasının dışında birkaç noktada eserleriyle karşılayacaktır. Warhol tarzı renklendirilmiş fotoğraf portreleriyle birlikte ürkütücü iskelet Pegasus şablonlarını görebileceğiniz kenttir Los Angeles.

Berlin

Berlin

Yıkılmasının ardından geçen 25 senede sokak sanatçıları Berlin Duvarını Sokak sanatıyla süslüyor. Batı yüzü grafitlilerle örtülen duvarın doğu bölgelerinde kalan kısmı Alias ve Xoooox'un figürleriyle Berliner Kripoe'un sprey boyalı çizimlerinden oluşuyor. Yoğunluklu olarak Mite, Kreuzberg (özellikle schlesische ve Falckensteinstrasse caddesi civarında) ve Friedrichshain mahallelerinde artış gösteriyor.

New York: Manhattan

New York: Manhattan

Şehrin ana sanat bölgesi olan Chelsea’de 10. ve 11. caddeler arasında kalan bölgeden başlayarak ilerlediğinizde sokak sanatının en iyilerini göreceksiniz. Eyebeam Sanat Galerisi’nin dış cephesi oldukça profesyonel bir şekilde sokak sanatına ev sahipliği yapıyor. Shepard Fairey ve Dain’in yaptığı cüretkar portreler ile uzaylı mozaikleri bölgedeki en popüler çizimler olarak biliniyor. Chelsea'nin yanı sıra Midtown’ın güneyindeki herhangi bir mahallede güzel ancak Chelsea'dekilere kıyasla amatör sokak sanatıyla karşılaşabilirsiniz.

New York: Brooklyn

New York: Brooklyn

Williamsburg’dan Brooklyn mahallelerine göç eden birçok sokak sanatçısı sanatlarını da Berry Caddesi, Wythe Caddesi, Ainslie Caddesi, Roebling Caddesi çevresinden oluşan Billyburg sokaklarında devam ettiriyorlar. En ünlü sokak sanatı Nick Walker’ın çizdiği zürafa figürü olarak biliniyor.

Sao Paulo

Sao Paulo

Sokak sanatının çıkış noktası denilebilen siyasi sokak sanatının uzun bir tarihe sahip olduğu Sao Paulo kenti günümüzde de gelişmeye devam eden başlı başına bir açık hava galerisidir. En ünlü sokak sanatçıları Speto, Nunca, Otavio ve Gustavo Pandolfo olan Sao Paulo’da güvenle sokak sanatlarını görmek isterseniz kentin batı kenarındaki Villa Madelena’ya gidin. Burası ünlü Batman Alley çizimleriyle kaplıdır.

Londra

Londra

Kentin her yerinde çalışmalar yapmış olsalar da sokak sanatçıları sanatlarını en çok işçi sınıfının yaşadığı bölgeler olan doğu yakasında yoğunlaştırabilmişler. Brick Lane dolaylarındaki kozmopolit mahalleler, Shoreditch ve Spitalfields sanayi bölgeleri duvarlarındaki çizimlerle ünlüdür. Sokak sanatının en ünlü yıldızlarından olan Shepard Fairey’in siyah-beyaz dramatik, propaganda tarzı posterleriyle Grafter’in dikkat çekici şablonlarını inceleyin. Özenle araştırılırsa dikkatli gözlemciler Banky parçalarının devamını Bristol şehrinde bulabileceklerdir.

Melbourne

Melbourne

Malbourne'ün en iyi sokak sanatı eserleri Anthoy Lister tarafından çizilmiş portreler ve Rengarenk süper kahraman çizimleridir. Duvarları kararlılıkla süslenen ticaret merkezi Hosier Lane aynı zamanda kentin sokak sanatı merkezidir. Sokak sanatçılarına karşı samimi bir duruş sergileyen Melbourne son yıllarda sokak sanatına meraklı gezginler arasında popüler bir yer haline geldi.

Paris

Paris

Anıtsal sokak sanatları Gazze Şeridi’nden Londra’ya kadar dünyanın her yerindeki duvarları süsleyen dünyanın en ünlü sokak sanatçısı Blek le Rat’ın eserlerine bugün kendi memleketinin sokaklarında rastlanılmıyor. Paris'te en çok ilgi gören sokak sanatları Jef Aerosol’un müzisyenleri ve Invader’in Pac-Man tarzı hayaletleridir.

Buenos Aires

Buenos Aires

Doğal bir biçimde, Güney Amerika'nın neredeyse tamamında olduğu gibi sanatın ve protesto gösterilerinin kamusal alanlarda birbirine karıştığı bir kenttir. En güvenilir sokak sanatı gezisi Belgrano ve Palermo bölgelerinde yapılan Buenos Aires'te hemen her yerde sokak sanatı yapılır. Özellikle Che Guevara’nın da yaşadığı yer olan Palermo kentin turistler tarafından en çok ilgi gören bölgelerindendir. Sanatçı Bare tarafından çizilen karikatürize duvar resimleri ve Blue’nun anıtsal çizimleri en bilinen sokak sanatı eserleridir.

 

 

 

 

 

 

 

© 2015 Barşan Turizm A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu web sitesinin kullanımı, ticari kullanımı engelleyen Kullanım Şartları ile belirlenmiştir.

Site Yazarı Google+ : Ucuzauc.com