Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Yerli ve yabancı turistlerin genellikle ziyaret etmeyi tercih ettiği yerler arasında tarihi yapılar kadar doğal yapıları da bünyesinde barındıran milli parklarda yer almaktadır. Dünya üzerinde dikkat çeken ve en çok ziyaret edilen milli parklardan bazıları;

  • Göreme Milli Parkı, Türkiye
  • Pingvellir Milli Parkı, İzlanda
  • Yellowstone Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletler
  • Plitvice Gölleri, Hırvatistan
  • Jostedalsbreen Milli Parkı, Norveç

En çok ziyaret edilen milli parklara gelin beraber göz atalım;

Jostedalsbreen Milli Parkı, Norveç

Jostedalsbreen Milli Parkı, Norveç

Soğuğu ve kışıyla ünlü Norveç’te bulunan bu park kış sporlarıyla ilgilenen turistlerin uğrak noktalarından biridir. Buz tırmanışçılarının her yıl ziyaret ettiği Jostedalsbreen Ulusal Doğa Parkı 555 kilometrekarelik devasa bir alana yayılmış ve Avrupa’nın en büyük buzulunun üzerinde kurulmuştur. Ekstrem kış sporlarının yapıldığı parkı ziyaret etmek için Ocak ve Şubat ayları uygun.

Göreme Milli Parkı, Türkiye

Göreme Milli Parkı, Türkiye

Ülkemizin dünyada en çok bilinen doğal parkı olan Göreme Ulusal Parkı 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine alındığından beri dünyanın dört bir yanından turistlerin ilgisini çekiyor. Peri bacaları, mağara evleri, benzersiz gündoğumu ve günbatımı manzaralarıyla ülkemizin yüz akı turistik bölgelerinden biri olma özelliğini gösteriyor.

Pingvellir Milli Parkı, İzlanda

Pingvellir Milli Parkı, İzlanda

Masallardan çıkmış gibi bir izlenim bırakan ve İzlanda’nın güneyindeki Reyjkanes bölgesi ile Hengill Volkanik Dağı’nın yakınında yer alan bu ulusal park İzlanda tarihine de ışık tutan ve ülke tarafından önem atfedilen bir bölgede bulunuyor. İzlandalılar bu parkın bulunduğu bölgeyi ilk yerleşim yerleri olarak kabul ettiğinden park hükümet tarafından özenle koruma altına alınmış. UNESCO tarafından da Dünya Kültür Mirasları listesine eklenmiş olan parkta bir de volkanik dağ yer alıyor. Hemen hemen bütün tarihi dokusu yüzyıllarca korunmuş olan bu bölgede büyük bir de göl bulunuyor.

Yellowstone Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri

Yellowstone Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri

Yellowstone Milli Doğal Parkı’nı diğerlerinden ayıran özelliği Dünyanın ilk milli parkı olma özelliğini taşıyor. Idaho, Montana ve Wyoming bölgelerinin kesiştiği yerde bulunan ve yaklaşık 9000 kilometrekarelik bir alanda bulunan bu parkın bir diğer ilginç özelliği dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısını yakınında barındırmasıyla biliniyor. Her yıl 4 milyon turist tarafından ziyaret edilen parkı görmek için en uygun dönem sonbahar ve ilkbahar ayları.

Plitvice Gölleri, Hırvatistan

Plitvice Gölleri, Hırvatistan

Plitvice Gölleri UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine eklenmiş olsa da Hırvatistan Hükümeti tarafından da özenle korunan doğa alanlarından biri. İçinde onlarca traverten bulunan Plitvice Göllerinde avcılık yasaklanmıştır. Doğa yürüyüşü turlarına katılabileceğiniz parkurlarında bulunduğu bu bölgede birçok şelale de bulunuyor. Doğa sporlarına meraklı olanlar burayı sık sık ziyaret ediyor.

Sizde doğa sporlarına düşkünseniz ve ülkelerin doğal güzelliklerini keşfetmekten keyif alıyorsanız milli parkları ziyaret etmek için tek yapmanız gereken yola çıkmak. Ucuz uçak biletinizi ucuzauc  mobil uygulaması veya web sitesi üzerinden basit 3 adımda satın alabilirsiniz.

© 2015 Barşan Turizm A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu web sitesinin kullanımı, ticari kullanımı engelleyen Kullanım Şartları ile belirlenmiştir.

Site Yazarı Google+ : Ucuzauc.com