• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

En Çok Seyahat Edilen 4 Balkan Şehri

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Balkan şehirleri ülkemizden seyahatlerinde vize işlemlerinde kolaylık sağlamasından dolayı a son yıllarda tatil amaçlı sık tercih edilmektedir. Balkanlara seyahat edecekseniz eğer bu yazımıza göz atmadan seyahat edeceğiniz şehre karar vermemenizi öneririz.

1. Saraybosna Bosna, Hersek

Saraybosna Bosna, Hersek

Bosna-Hersek’in en büyük şehri ve başkentidir. Kelime anlamı Saray Ovası’dır. 1463 Yılında bölgele hâkim olan Osmanlı, şehrin gelişmesinde büyük rol almıştır. Batı ve Doğu medeniyetini aynı anda bünyesinde barındırmaktadır.  Saraybosna’nın en turistlik merkezi olarak öne çıkan Başçarşı, İsa bey tarafından 15. yy’da inşa edilmiştir. Önemli camilerden biri olarak dikkat çeken Gazi Hüsrev Yadigar camisi 1531 yılında Mimar Sinan’a inşa ettirilmiştir. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken Umut tüneli olarak isimlendirilen Saraybosna Tüneli, 1993 kuşatmasında gıda ve insani yardım gibi ihtiyaçların şehre ulaşmasında büyük oynamıştır. Haftanın her günü sabah 9 ila akşam 5 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2. Belgrad, Sırbistan

Belgrad, Sırbistan

Sırbistan’ın başkenti olur en kalabalık şehridir. Şehir konumu yüzünden çeşitli saldırılara uğrayıp yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. Doğası, harika manzarası, parkları, kulüpleri, bar ve restoranları ile büyüleyici bir şehir. Günün her saatinde yüksek enerjisiyle dikkat çekiyor. Sınırsız gece hayatı ve eğlence imkanı sağlıyor. Yılın belirli aylarında birbirinden farklı festivaller düzenleniyor. Düşük bütçeyle tatil yapmanıza olanak sağlayan bu şehir, tarihi dokusuyla büyüleyicidir. Eski binaların olduğu sokaklar, kiliseler, yaşam alanları ve birbirinden renkli meydanları ile gezmeye doyamayacağınız bir şehir halini almıştır.

3. Tiran, Arnavutluk

Tiran, Arnavutluk

Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuştur ve birçok yapıda Osmanlı izleri bulunmaktadır. Tiran Arnavutluk’un başkentidir. Kültürel, siyasal ve ekonomik faaliyetler gibi çeşitli alanlarda öne çıkmaktadır. İskender Bey Meydanı, Ulusal Tarih Müzesi ve Ethem Bey Camisi gezilecek yerler listesinde ilk sıraları almıştır.

4. Kotor, Karadağ

Kotor, Karadağ

Gizli ve korunaklı pozisyonu sayesinde denizcilerin liman kenti olan Kotor, Karadağ’ın az nüfuslu tarihi şehridir. Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yerini almıştır. Venedik duvarı, Kotor kalesi, Ortaçağ döneminden kalma eserleri, Saraylar, Denizcilik müzesi, Kilise ve Manastırlar ve Kotor kapıları şehrin sahip olduğu yerlerden bazılarıdır.