• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Elâzığ Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Elâzığ öncelikle birbirinden güzel yemekleri ve cuma akşamları düzenlenen Kürsübaşı geceleri ile dikkat çeken bir şehirdir. Özellikle şekerli peynirli ekmeği, her biri birbirinden güzel et yemekleri ve Şavak tulumu ile de gastronomi açısından eşsiz deneyimler yaşayabileceğiniz bir yerdir. Ayrıca bu şehrimizde görmeniz gereken pek çok tarihi ve doğal güzellik de bulunuyor. Aşağıda Elâzığ’da gezilecek yerler konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

 

Harput Kalesi

 

Şehrin en önemli tarihi eserlerinden birisi, Harput Kalesi'dir. Kalenin bir diğer ismi bu kalenin yapımında su yerine süt kullanıldığı rivayet edilmesinden dolayı Süt Kalesi'dir. Bu kalenin tarihi M. Ö. 8. Yüzyıla Urartular'a dayanıyor. İçerisinde çok sayıda ev, su sarnıcı, darphane, tahıl ambarı, hastane ve cephanelik de bulunuyor. Artuklular tarafından sağlam bir tadilattan geçirildiği için günümüze kadar kalabilmiş. 

Harput Kalesi ile ilgili görsel sonucu

Eğri Minareli Cami

 

Elâzığ’ın bir diğer tarihi eseri ise Eğri Minareli Cami ya da Harput Cami'dir. Caminin tarihi 12. yüzyıla Artuklulara dayanıyor ama mimarı bilinmiyor. Bu caminin minaresinin İtalya'daki Pisa Kulesi'nden bile eğik olduğu biliniyor. Halen açık olan cami bugün de kullanılıyor. 

EÄ?ri Minareli Cami ile ilgili görsel sonucu

Meryem Ana Kilisesi

 

Meryem Ana Kilisesi M.S. 2. yüzyılda yapılmış. Pek çok farklı ismi vardır. Kızıl Kilise, Yakubi Kilisesi ve Süryani Kilisesi bu isimlerden bazılarıdır. Bu kilisenin tarihini Hıristiyanlardan da eskiye dayandığı düşünülüyor. Çünkü daha önce pagan dini döneminde putların saklanması için kullanılan yerlerden birisidir. Bu yapının aslında Yakubi Hıristiyanları olarak adlandırılan grup tarafından kilise olarak kullanılmaya başlandığı biliniyor. 

Meryem Ana Kilisesi elazaÄ?ı ile ilgili görsel sonucu

Elazığ'ın Diğer Tarihi Yerleri

 

Harput'un girişinde yer alan Üç Lüleli Çeşme'nin üzerinde yer alan kitabeye göre bu çeşme 1906'da yapılmıştır. Kurşunlu Cami ise 18. yüzyıldan kalma ve kubbeleri kurşunla kaplı olduğu için bu ismi almıştır. El Emeği Göz Nuru Çarşısı, halen kadınlar tarafından yapılan pek çok el emeği ürününün satıldığı bir yerdir. Arap Baba Mescidi ise 13. yüzyılda yapılmış ve içerisinde Arap Baba'nın türbesi de yer alıyor. Rivayet göre Arap Baba'nın naaşı herhangi bir şekilde mumyalanmadığı halde halen bozulmadan kalmıştır. 

 

Hazar Gölü

 

Elazığlıların ve çevredeki illerden gelenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi Hazar Gölü’dür. Hazar Dağları'nın eteğinde yer alan bu göl mükemmel bir manzaraya sahip ve etrafında yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Aynı zamanda bu gölün altında bir batık şehir bulunuyor ve bu şehrin suyun üzerinde yer alan tek yeri Kilise Adası’dır. Burada yer alan manastır batık şehrin en yüksek yerinde bulunuyor. Elâzığ’a giderseniz batık şehir üzerinde bir tekne gezisi yapmadan dönmeyin.

Hazar Gölü ile ilgili görsel sonucu

Hazarbaba Kayak Merkezi

 

Aslında Hazar Gölü Hazarbaba Dağı ve Sivrice köyünün arasında yer alıyor. Kışın Hazarbaba Dağı'nda göl manzaralı kayak yapabilirsiniz. Bu açıdan Erzincan göle bakarken kayak yapabileceğiniz dünyadaki ikinci yerdir. Kayakçılar için Hazarbaba, su sporu sevenler için Hazar Gölü harika manzaraya sahip yerlerdir. Elâzığ’a gitmişken Keban Barajı'nın etrafında bir çay içmeyi, Çırçır Şelalesi kenarında alabalık yemeyi ve de ağın leblebisinin tadına bakmayı da unutmayın. 

Hazarbaba Kayak Merkezi ile ilgili görsel sonucu