• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünyaca Ünlü Dizilerin Çekildiği Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Dizilerin büyülü dünyasına dahil olup da karakterlerden ve hikayelerden etkilenmemek mümkün değil gerçekten. Dizi tutkunları en fazla bir saatliğine de olsa kendilerine bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Tabii, milyonlarca kişi tarafından takip edilen ünlü dizilerin tartışmasız başarısında en az başrol oyuncuları ve senaryo kadar dikkat çeken bir detay daha var: Dizi setine ev sahipliği yapan mekanlar. Tüm dünyada merak uyandıran dizi sahnelerinin çekildiği bu yerler, her yıl milyonlarca turistin akınına uğruyor.

Game of Thrones: Kuzey İrlanda, Fas, İspanya, İzlanda, Hırvatistan

Dünyaca ünlü dizilerden oluşan bir listeye Game of Thrones’la başlamamak olmaz. Dizi tarihinin en geniş izleyici kitlelerinden birine sahip bu fantastik öykü, aynı zamanda dünyanın en büyük setinde çekiliyor. Dizinin yapımcıları, Game of Thrones evrenindeki farklı kutupları daha iyi yansıtmak için İzlanda’nın soğuk ikliminden Fas’ın mistik havasına kadar her coğrafyaya uzanıyor.

  • Dizideki imparatorluğun başkenti Westeros: Dubrovnik
  • King’s Landing Yolu: Kuzey İrlanda
  • Dorne Sarayı: İspanya
  • Yunkai ve Pentos: Fas’ta
  • Jon Snow sahnelerinde izlediğimiz duvarın kuzey yamacı: İzlanda

Taht oyunlarının dünyasında aynı bölüm içerisinde izlediğimiz oyuncuların birçoğu bir sezon boyunca yan yana bile gelmiyor.

Peaky Blinders: İngiltere

İngiltere tarihinin en karizmatik çete üyelerini dünyaya tanıtan Peaky Blinders, mekan seçimleriyle de insanı büyülüyor. Birmingham-Liverpool hattında ilerleyen dizinin öyküsü, Birinci Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda başlıyor. Bu nedenle dizi çekimlerinde 16. yüzyıldan kalma yapılardan ve İngiliz mimarisinin zengin örneklerinden yararlanılmış. Liverpool’da Rodney ve Powis caddelerinde sakin bir yürüyüş yapma şansınız olursa, bir anda kulağınızda Thomas Shelby’nin ıslığını duyabilirsiniz.

How I Met Your Mother: Amerika Birleşik Devletleri

Sezonlar boyunca Ted Mosby ile birlikte gerçek aşkı arayanlar burada mı? Amerika’nın ünlü komedi dizisinin öyküsü elbette New York’ta geçiyor. Dizide Ted ve yakın arkadaşlarının uğrak yeri olan MacLaren’s Pub’da hala How I Met Your Mother temalı menüler satışta. New York sokaklarında dizi hayranlarını buluşturan etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Amerika’nın en büyük metropolünde yaşanan dostluğu keyifli bir biçimde ekrana taşıyan dizinin devam serisinin yine New York’ta çekileceği de söylentiler arasında.

Narcos: Kolombiya

İlk sezonunda Pablo Escobar’ın baş döndüren hayat hikayesine yer veren dizi, Kolombiya’da çekiliyor. Dizide ünlü uyuşturucu baronunun yükselişini ve düşüşünü bir solukta izlerken, Medellin kentine de misafir olmak mümkün. Dizide kirli işlerin döndüğü kentin arka sokaklarında adeta Escobar turizmi yaşanıyor. İç savaşın da bitmesiyle daha güvenli bir yer haline gelen Kolombiya, egzotik havasıyla her geçen gün daha fazla turisti kendine çekiyor. Medellin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında ise ünlü edebiyat ve sanat merkezi Parque Bibloteca Espana geliyor.

The Walking Dead: Amerika Birleşik Devletleri

Daha önce zombi turizmi diye bir şey duymuş muydunuz? Zombi kıyafetleri içerisinde korkutucu ve donuk hareketlerle dolaşma fikri, sandığınızdan çok insanın ilgisini çekiyor! The Walking Dead dizisinde zombilerin istilasına uğrayan Atlanta şehri, Birleşik Devletler’in Georgia eyaletinde bulunuyor ve burada düzenlenen zombi turları her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. Downtown Senoia ve Woodbury’yi de görmenizi tavsiye ediyoruz.

La Casa De Papel: İspanya

Netflix tarafından yayın haklarının satın alınmasıyla bir anda yıldızı parlayan İspanyol dizisi, tek bir mekanda geçiyor: İspanya Kraliyet Darphanesi! İspanya’da yayınlandığı ulusal kanalda çoktan final yapmış olan La Casa de Papel, Netflix ile birlikte öyle bir ilgi gördü ve şöhrete ulaştı ki, yeni sezon onayını şimdiden aldı bile. Dizinin nefes kesen senaryosuna İspanyol karakterlerin sıcaklığı ve İspanyolcanın hoş tınısı da eklenince, bu sene tüm ülkelerden İspanya’ya turist akını olması ve turlarda meşhur darphanenin de ziyaret edilmesi kaçınılmaz.