• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünya Üzerinde Çok Ziyaret Edilen 10 Güzel Ülke

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Dünya Üzerinde Çok Ziyaret Edilen 10 Güzel Ülke

Dünya turizmini

Her sene Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, dünyada çok ziyaret edilen ülkeler sıralaması yapıyor. Bazı ülkeler en az kendi nüfusu kadar turist çekiyor denilebilir. Bu ülkeler arasında tahmin edildiği üzere Fransa başta geliyor.

1.  Fransa

Eyfel Kulesinden bir fotoğraf

Dünya üzerinde en fazla turist çeken yerler arasında ilk olan ülke Fransa’dır. Fransa’nın şehirleri arasında ise en fazla turist sayısını Paris şehri topluyor. Sonrasında Nice, Marsilya ve Strastbourg gibi şehirler geliyor.

2.  ABD

ABD'nin en popüler şehirlerinden olan New York ve Los Angles

Dünyada Fransa’dan sonra ikinci sırada gelen ülke ABD’dir. ABD her sene milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Burada hem ticaret hem de finans bakımından çok önemli bir şehir olan New York ve sonrasında ise Los Angeles gibi şehirler turistlerin ve iş dünyasının ilgi odağı oluyor.

3.  İspanya

Avrupa'nın Turizm lokomotifi İspanya

İspanya da çok ziyaret edilen ülkeler listesinin başlarında yer alıyor. Gerek festivalleri gerekse tarihi dokusu ile her sene yaklaşık olarak 60 milyon insan tarafından ziyaret ediliyor. Başkent Madrid dışında Sevilla, Barcelona ve Granada gibi şehirler çok fazla turist çekiyor.

4.  Çin Halk Cumhuriyeti

Çin'in, geceleri ışıl ışıl parıldayan sokakları

Dünya üzerinde en kalabalık ülke olarak Çin sıralamadaki birinciliği hiçbir ülkeye bırakmıyor. Turist çekme bakımından da son derece kalabalık bir ülke olduğu söylenebilir. 56 milyon civarında turisti ağırlayan Çin genelde iş amaçlı olarak ziyaret edilen bir ülkedir.

5.  İtalya

İtalya, Venedik'ten bir fotoğraf

Tarihe ışık tutan mimari yapıları ile İtalya insanların tatil noktalarının başında geliyor. İtalya, Rönesans’ın doğduğu bir yer olarak her sene 50 milyona yakın turisti ağırlamaya devam ediyor. En çok ziyaret edilen şehri ise istisnasız Roma oluyor.

6.  Türkiye

Türkiye turizminin merkezi Antalya'dan bir fotoğraf

Türkiye, turizm konusunda dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri içerisinde her zaman üst sıralarda yer alıyor. Hem doğası hem de kültür turizmi açısından çok geniş bir turist skalasına sahip bir ülkedir. Son yıllarda turizm biraz sıkıntılı dönemler geçirmesine rağmen hala en çok ziyaret edilenlerden biri olma özelliğini de koruyor. Antalya ve İstanbul en fazla turisti çeken şehirleri arasındadır.

7.  Almanya

Almanya'nın az bilinen güzelliklerinden bir fotoğraf

Avrupa üzerinde zengin ve büyük bir ülke olan Almanya gerek festivalleri gerekse ışıl ışıl şehirleri ile turistlerin ilgi odağı olan ülkelerden biridir. Fuar konusunda da çok fazla ziyaret edildiği söylenebilir. Her yıl ortalama 35 milyon insan tarafından ziyaret edilen bir ülkedir. Kara Ormanlar ve Alpler Almanya üzerinde çok fazla turist çeken yerlerdir.

8.  İngiltere

Londra'dan genel bir kare

Tarihi dokusu ve eğitim olanakları ile çok ziyaret edilen yerler arasında İngiltere de her zaman ön planda olan bir şehirdir. Londra bu şehirde en fazla turisti çeken şehirdir.

9.  Meksika

Meksika'dan bir doğa manzarası

Çok eski bir uygarlık olan Mayalara ev sahipliği yapan Meksika, görülmek istenilen yerlerden biridir. Burada Maya harabeleri, tropik ormanlar çok fazla ziyaretçiye kapılarını açan yerlerdir. Ortalama olarak 30 milyon turisti çekiyor.

10.  Rusya

Meşhur Kremlin Sarayı'ndan bir fotoğraf

Kızıl Meydan, St Petersburg gibi önemli turistik yerleri olan Rusya’da çok fazla turist çeken yerler arasındadır. Burada Moskova insanların çok ziyaret ettiği şehirlerden ilk sırada yer alıyor.